• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İnşaat sektörünün nabzı tutuldu

06 Mart 2019 Çarşamba 16:00
12
14
16
18

İnşaat sektörünün nabzı tutuldu

   ► İZTO ve Müteahhitler Federasyonu İnşaat Sektörünün Nabzını tutuyor’ konulu toplantı düzenlendi.

           EZGİ ÜTKÜR     
     İzmir Ticaret Odası’nda (İZTO) ‘İzmir Ticaret Odası ve Müteahhitler Federasyonu İnşaat Sektörünün Nabzını tutuyor’ konulu toplantı düzenlendi. İZTO ve Müteahhitler Odası işbirliğinde düzenlenen toplantı; Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İzmir Valisi Erol Ayyıldız, İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, Müteahhitler Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kahraman, Ak Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Eski Bakanı Taner Yıldız’ın katılımıyla gerçekleşti.

     İnşaat sektörünün sorunlarının ele alındığı toplantıda konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, inşaat sektörünün Türkiye ekonomisinde çok önemli bir yere sahip olduğunu ve ülke ekonomisinin yüzde 7’sini temsil ettiğini vurguladı, inşaat sektörünün istihdam anlamında tarım sektöründen sonra yüzde 15’lik bir kısmı kapsadığı bilgisini verdi. Yurtiçi ve yurtdışında çok fazla Türk müteahhidin olduğunu belirten Kurum, müteahhit potansiyellerini hem yurtiçinde hem yurtdışında verimli kullanmak istediklerini bunun üzerine bakanlık olarak bazı çalışmalar yaptıklarını ve ilerleyen süreçte çalışmaların hayata geçeceğini duyurdu. Kurum, “Yurtdışında müteahhitlik sektörünü desteklemek adına bundan sonraki süreçte başlayacak olan ‘Çevre ve Şehir Ateşesi’ kadrosu aldık ve yurtdışındaki müteahhitlerimiz gittikleri zaman büyükelçilikler bünyesinde, Çevre ve Şehir Ateşeleri ile birlikte işlerini takip edebilecekler. Yeni iş ve istihdam alanı takibini de yapabilecekler. Bunun dışında Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğümüz ile birlikte yurtdışında yaşayan vatandaşlarımıza ve orada proje yapan meslektaşlarımıza hizmet etmek amacıyla ilk etapta 12 ülke olmak üzere hizmet verebilecek Tapu ve Kadastro sürecini başlattık” diye konuştu.

“İzmir’de riskli bina oranı yüzde 70”
     Türkiye’de 6.7 milyon riskli konutun bulunduğunu ve riskli konutların 1 milyonunun da İzmir’de bulunduğu bilgisini veren Kurum, “Türkiye genelinde 6.7 milyon riski konutumuz var. İzmir genelinde yapılan tespitler neticesinde 1 milyon binanın var olduğu düşünülüyor. Risk oranı yüzde 70. Yüzde 70’inin düşündüğümüz zaman 700 bin bağımsız bölümün yenilenmesi gerekiyor. İzmir’in aciliyeti çok daha fazla. 5 yılda her yıl biz 300 bin konutu dönüştürmeyi hedefliyoruz. Bu 300 bin konutun yüzde 1015’ini TOKİ ile İller Bankası Genel Müdürlüğümüzle de 4 milyar lira kredi desteği vereceğiz. Kentsel dönüşüm projelerinde yüzde 50’ye kadar faiz desteği vereceğiz. Kentsel dönüşümde olmazsa olmazlarımız; vatandaşlarımızın istemediği hiç bir kentsel dönüşüm projesine girmeyeceğiz. Girilmesine de müsaade etmeyeceğiz. Aciliyetine ve önceliğine göre dönüştürülmesi gereken ki İzmir’de de bu önemli süreci hep birlikte yürüteceğiz. Bu bizim için olmazsa olmazımız ve acil öncelikli planımız. Bu işin bedeli ne olursa olsun yapmak zorundayız” dedi.

“Sosyal konut projelerine ağırlık vereceğiz”
     Konut fiyatlarını dengelemek için sosyal konut projelerine ağırlık vereceklerini söyleyen Kurum, “ Bu riskli binalardaki kentsel dönüşüm sürecini de vatandaşlarımızın rızası çerçevesinde bu süreci yöneteceğiz. İzmir Türkiye’deki son yıllarda en fazla gayrimenkul fiyatlarındaki artışı gösteren şehrimiz. Bu artışı da İzmirli vatandaşlarımızın lehine kullanacak şekilde bu süreci yönetmek istiyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak birçok düzenlemek yaptık. Yapacağımız düzenlemelerle de sektörümüzün yanında olacağız. Acil öncelikli dönüşümle alakalı millet bahçeleri eksikliği olan ki kişi başına düşen yeşil alan oranında İzmir’e baktığımızda çok düşük bir oran var. 1.6 metrekare bizim kabul edemeyeceğimiz bir oran. Gelişmiş ülkelere baktığımızda bu 15 metrekarenin altında değil. Bizim hedefimiz son yaptığımız millet bahçeleri projesiyle birlikte önümüzdeki 5 yıllık süreçte yeşil alan miktarını 16 metrekareye çıkarmak istiyoruz” diye konuştu.

Özgener, “Sık mevzuat değişikliği yapılıyor”
     Toplantıda konuşan Ak Parti İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Nihat Zeybekci, İzmir’in kanalizasyon sorunu olduğunun altını çizdi. 1 Nisan’da seçimi kazanması halinde, sıfır atık projesini hayata sokacağını dile getiren Zeybekci, “Ayrıştırmayı yüzde 100 yapan, ayrıştırılamayan çöpleri modern depolama tesislerinde depolayan, sızan suyun arttırılarak tabiata verildiği, oluşan gazın enerjiye dönüştürüldüğü o çözümü 2020’nin sonuna kadar İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak bitireceğiz. Bu şehirde bir damla suyun arıtılmadan tabiata verilmesine müsaade etmeyeceğiz” ifadelerinde bulundu. İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener ise konuşmasında inşaat sektöründe yaşanılan bazı sorunları Bakan Kurum’a aktardı. İnşaat sektöründe mevzuat değişikliklerinin sık yapıldığını belirten Özgener, “İnşaatla ilgili mevzuat değişiklikleri sık yapılıyor. Elbette bazı değişikliklerin yapılması kaçınılmaz. Ancak bu değişiklikler için geçiş sürecinin doğru belirlenmesi uygulamada yaşanacak aksaklıkların önüne geçecektir” diye konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» Türk halkı demokrasiye sahip çıktı
» Ekrem İmamoğlu, 2. kez İBB başkanı oldu
» Hizmet sektörü güven endeksi 85,4 oldu
» “Ekonomi Savaşları’nın galibi Çin olursa Türkiye’ye fırsat doğar”
» Ege’nin incirini robotlar ayıracak
» İZSİAD’dan belediyelere işbirliği ziyareti
» “Seçmen son sözü söyledi”
» “Evrensel değerler yolunuza ışık olsun”
» Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi mezuniyet töreni gerçekleştirildi
» Manisa Alaşehir Horzum-Alayaka Barajı’nın % 25’i tamamlandı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 25.06.2019
  Ticaret 24.06.2019
  Ticaret 22.06.2019
  Ticaret 21.06.2019
  Ticaret 20.06.2019
  Ticaret 19.06.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni