• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İnşaat sektörüne ‘dijital’ model

07 Haziran 2021 Pazartesi 13:00
12
14
16
18

İnşaat sektörüne ‘dijital’ model

           HABER MERKEZİ      
     İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) öğrencileri Sadık Onur Özden ve Tunç Çokuysal, inşaat sektöründe dijitalleşmeye olan talebi fırsata çevirerek ‘Construction Panda’ isimli uygulama geliştirdi. 6 aylık çalışma neticesinde tamamlanan proje sayesinde mimarlar ile inşaat yapmak isteyen kişiler ya da müteahhitler, ‘Construction Panda’ya üye olarak mobil telefon ve bilgisayar üzerinden kolayca iletişime geçebilecek. İnşaat yapmayı düşünen kişiler, birçok mimara ulaşarak ihtiyaç duydukları çözümlere hızlıca kavuşacak; mimarlar da proje ve portfolyolarını rahatlıkla iletebilecek.
     İEÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü dördüncü sınıf öğrencisi Sadık Onur Özden ve Mimarlık Bölümü dördüncü sınıf öğrencisi Tunç Çokuysal, inşaat sektörüne farklı bir soluk getirecek proje için ders dışındaki zamanlarda birlikte çalıştı.

KULUÇKA DESTEĞİ DE ALDI
     Projenin isminden, kullanılacak görsellere kadar tüm ayrıntıları kendileri belirleyen ve altyapı çalışmalarını yapan İEÜ’lü gençler, İstanbul Ticaret Odası’na bağlı Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM) ve İzmir Teknopark’tan kuluçka desteği (rehberlik ve ofis kullanımı) de aldı. ‘Construction Panda’ isimli uygulamanın yapım aşamasının tamamlandığını söyleyen Sadık Onur Özden ve Tunç Çokuysal, son deneme ve kontrollerin ardından iki ay içerisinde uygulamanın hizmet vermeye başlayabileceğini söyledi.    

SİSTEME ÜYE OLMAK YETERLİ
     ‘Construction Panda’nın nasıl kullanılacağı ile ilgili detayları paylaşan Özden ve Çokuysal, “Salgın sürecinde dijitalleşmeye olan yoğun ilgi, inşaat sektöründe de kendini gösterdi. Sadece inşaatın yapım aşamasında değil, iletişim kurmak ve planlama yapmak noktasında da teknolojinin ve dijital sürecin etkisini artırdığını görüyoruz. Biz de bu noktada; mimarlar ile inşaat yapmak isteyen kişilerin rahatlıkla tanışacağı, birbirine merak ettiklerini soracağı ve süreci işletebilecekleri bir platform yapmaya karar verdik. Construction Panda’yı akıllı telefon ya da bilgisayar üzerinden ziyaret eden kişi; kendine ait temel bilgileri, markasının ya da çalıştığı yerin ismini yazarak sisteme kaydolacak. Şimdiye dek yaptığı işleri, uzmanlık alanlarını, taleplerini aktarabilecek. Ardından da iletişime geçebilecek. Örneğin, İzmir’de inşaat yapmak isteyen bir kişi, kendi bölgesine yakın konumdaki mimarları veya çalışmak istediği kişileri kolaylıkla bulabilecek. Bunun yanı sıra evinde dekorasyon yaptırmak isteyen kişiler de uygulamadan yararlanabilecek. Üstelik bu hizmet inşaat yaptırmak isteyenler için ücretsiz” dedi.

GİRİŞİMCİLERİN DİKKATİNİ ÇEKTİ
     Özden ve Çokuysal, sözlerini şöyle sürdürdü: “İnşaat yapmak isteyen kişinin en büyük sıkıntılarından biri, planlama konusundaki eksiklikleri gidermek adına sektörün paydaşları ile bir araya gelememek ya da bunun için çok fazla zaman harcamak zorunda kalmak. Construction Panda, bu konuda oldukça yaratıcı bir çözüm sunacak. Hayata geçirdiğimiz proje için şimdiden girişimcilerden görüşme talebi almaya başladık. Önümüzdeki süreçte bununla ilgili nasıl bir yol izleyeceğimizi de kararlaştıracağız.   Girişimcilerden gelecek farklı öneri ve teklifleri de değerlendireceğiz, bu konuda açığız. Bizimle iletişim kurmak, fikirlerini ya da önerilerini iletmek isteyen kişiler, onur@constructionpanda.com adresinden ulaşabilir. Biz, farklı bölümlerde eğitim alıyoruz. Tanışmamız ise hazırlık okurken olmuştu. Sınıflarımız yan yanaydı, ders aralarında sohbet ederdik. Kısa sürede arkadaşlığımız ilerledi, şimdi de iş ortaklığına dönüşüyor. Bunun için de ayrı bir heyecan içerisindeyiz.”


+ Benzer Haberler
» Günlük vak’a sayısı tekrar 6 bini geçti
» İncirde mutluluk, üzüm ve kayısıda hüsran
» Iraklı yatırımcılar İzmir’e direk uçuş istiyor
» Ana Arama Kurtarma ve Koordinasyon Merkezi yenilendi
» En yüksek gelir eşitsizliği İstanbul’da
» Türkiye’nin tüketim mal ve hizmetleri fiyat endeksi 38
» İZTO Zücaciye Grubun’da seçim yapılacak
» Tüketici Güven Endeksi Haziran’da yüzde 5,8 arttı
» TEB’den KOBİ’lere özel kredi kampanyası
» “Kaybolduğu iddia edilen NBŞ, ihracatta kullanılıyor”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.06.2021
  Ticaret 22.06.2021
  Ticaret 21.06.2021
  Ticaret 19.06.2021
  Ticaret 18.06.2021
  Ticaret 17.06.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni