• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İnşaat sektöründe düşük kur ve düşük faiz beklentisi

14 Temmuz 2018 Cumartesi 12:00
12
14
16
18

İnşaat sektöründe düşük kur ve düşük faiz beklentisi

           HABER MERKEZİ     
     24 Haziran seçimlerinin ardından ekonomiyi değerlendiren Gözde Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Op. Dr. Kenan Kalı, piyasaların en büyük beklentisinin düşük kur ve düşük faiz olduğunu söyledi.
     Yeni kabinenin belli olmasının ardından piyasaların ‘bekle gör’ anlayışı içinde olduğunu dile getiren Kalı, çoğu yatırımcının önünü görmek için harekete geçmeyi ertelediğini kaydetti.
     “İnşaat sektörünün yaşaması için gerekli olan 3 temel madde var” diyen Op. Dr. Kenan Kalı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Tüketici güven endeksinin yüksek olması, uygun inşaat maliyetleri ve faiz oranlarının düşük olması, sektörü canlandırır. Şu anda bu saydığım özelliklerde sıkıntı yaşanıyor. Dolayısıyla sektörün geneline baktığımızda satışlarda bir daralma var. Yeni hükümetin ve kabinenin belli olması, piyasalar açısından olumlu bir gelişme. Çünkü iş dünyasından gelen ve belli bir tecrübeye sahip isimler önemli bakanlıkların başına getirildi. Bundan sonra özellikle döviz kuru politikaları ve ekonominin gidişatı inşaat sektörünü önemli ölçüde etkileyecek”

“Yatırımcılar bu fırsatı kaçırmasın”
     Yükselen döviz fiyatlarının sektörün girdi maliyetlerini de artırdığına dikkat çeken Kalı, zaten durağan olan satışlar nedeniyle şu anda bu maliyetlerin konutlara tam anlamıyla yansıtılmadığını belirtti.
     Yatırım yapmak isteyenler için aslında uygun bir zaman olduğunu anlatan Op. Dr. Kenan Kalı, “Çünkü firmalar ellerindeki konut stoğunu eritmek için uygun ödeme koşulları sunuyor. Girdi maliyetleri de henüz yansıtılmadı. Bu nedenle bugün almadığınız konutu, yarın yüksek fiyatlarla almanız daha zor olacak. İnsanlar önünü görmek istiyor; çünkü 10 yıla varan uzun vadelerle borçlanıyorlar. İnşaatta alım satım yapmak güvene dayalı bir iştir. Bu nedenle yatırım yapmak isteyenler piyasada kendini ispatlamış ve belli bir büyüklüğe ulaşmış firmaları tercih etmeliler” ifadesini kullandı.
     Kalı, sektörün canlanması için düşük kur ve faiz politikalarının yanında KDV ve tapu harcı indirimlerinin de kalıcı hale getirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

“Yeni projeler 2 ay içinde tamam”
     Gözde Grubu olarak sağlık ve inşaat alanlarında yatırımlara devam ettikleri bilgisini veren Op. Dr. Kenan Kalı sözlerine şöyle devam etti: “Elimizde şu anda 10 proje var. Bunların 2’si sağlık 8’i konut projesi. 2 ay içinde MyWay 202, MyWay 9 Eylül, MyWay Terrace, MyVia Yıldız, MyWay Fest ve Gözde İzmir Hastanesi ek binası projelerimiz hizmete girecek. MyWay Wins Blue, Alsancak Deluxe ve Ege Sağlık hastanesi projelerini ise 2019 yılı içinde tamamlayacağız. Eylül ayında bir durum değerlendirmesi yaparak yeni yatırım kararları alabiliriz. Bundan sonraki süreçte ekonomiyi iyi analiz ederek adımlarımızı atacağız”

 


+ Benzer Haberler
» Türk organik ürünleri dünyaya açıldı
» TARKEM modelinin Türkiye’ye anlatılması gerekir
» Ev ve mutfak eşyalarında yeni hedef İngiltere
» 2018 yılı ihracat şampiyonları belli oldu
» Geleceği Yazan Kadınlar için son başvuru tarihi 22 Şubat oldu
» Koç Holding’in 2018 yılı konsolide cirosu 143,2 milyar TL olarak gerçekleşti
» ‘Dyo Sanat Ödülleri’den 52 yılda 23.424 eser
» İzmir iş dünyasından Albayrak’a ekonomi raporu
» Palandöken, “Emekliliği gelmiş esnafa kolaylık sağlanmalı”
» Türk seramiği 130 ülkeden 91 bin ziyaretçiyle buluştu


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 18.02.2019
  Ticaret 16.02.2019
  Ticaret 15.02.2019
  Ticaret 14.02.2019
  Ticaret 13.02.2019
  Ticaret 12.02.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni