• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İnşaat sektörü kaosa sürükleniyor

07 Haziran 2021 Pazartesi 00:00
12
14
16
18

İnşaat sektörü kaosa sürükleniyor

   ► Müteahhitler Federasyonu Başkan Yardımcısı Öncü: İnşaat sektörünün yok olması 200 alt sektörü etkiler

           YAĞMUR ÖNGÜN      
     İnşaat malzemesinde yaşanan fiyat artışları, inşaat sektörünü zor durumda bıraktı.  Çimento ile demir başta olmak üzere diğer inşaat malzemelerine yapılan zamlar ve tedarik sorunları müteahhitlik yap sat sektörünü durma noktasına getirdi.  Resmî Gazete’nin 4 Haziran 2021 tarihinde yayımlanan, mobilya sektöründeki bazı hammadde ürünleri ihracatındaki sınırlama kararını hatırlatan Müteahhitler Federasyonu Başkan Yardımcısı Barış Öncü, “Sunta ve MDF ihracatına getirilen ek tedbir bizi umutlandırdı. Ancak demir ve çimento buna bağlı olarak alt grup olan seramik, cam, boya, elektrik, kablo ve bakır gibi malzemelerde de benzer girişimler yapılmalıdır. Çünkü 200 alt sektörü besleyen inşaat sektörü yok olmak üzere. Bu alt sektörleri besleyen inşaat sektörü yok edilirse Türkiye’de 30 milyon birey işini kaybetmekle karşı karşıya kalır. Bu durum, maliyet artışı ile konut edinmedeki zorluklara ve enflasyona neden olur. İnşaat piyasası kaosa sürükleniyor ve yaşamamızı zorlaştırıyor” ifadesinde bulundu.

İnşaat malzemelerine yüzde 100 zam
     İç piyasada inşaat malzemesi bulmakta zorlandıklarını ve ürün önceliğinin ihracatta olduğunu dile getiren Öncü, “İnşaat malzemelerinde sınırlama getirilirse hem fiyatta dengelenme olur hem de ürüne ulaşmamız kolay olur. Şu an var olan ürün bize verilmiyor. Üreticiler parasını ödese bile 4 aydan önce ürünü alamıyorlar” dedi.
     Öncü, 2020 yılı Temmuz-Ağustos döneminde 630 bin TL olan alüminyum doğrama teklifinin, 2021 yılı Mayıs ayında ise 1 milyon 230 bin TL’ye yükseldiğini ifade etti.  TUİK ve Türkiye İhracatçılar Meclisi’nden alınan veriler sonucunda inşaat malzemelerinde yüzde 100’ün üzerinde zam yapıldığını söyleyen Öncü, “İhracatta ise geçen yıla göre döviz bazında demir çelik ürünlerinde yüzde 21, alüminyumda sadece yüzde 8, çimentoda neredeyse yüzde 1 seviyesinde artış olduğunu tespit ettik. Yurt içi müteaahhite 40–50 TL bandında satılan 60 x 120 yer karosunun ihracatta 2 euro ve altında fiyatlandığını üzülerek görmekteyiz.

     Yine aynı şekilde içerideki üretici sunta, MDF bulamazken buradan Çin’e 700 vagon sunta, MDF ihracatı yapıldığını duymaktayız. Bizler yurt içi yerleşik taahhütçüler ve yapsat müteahhitleri olarak ülkemizin kalkınmasını, ihracat yapmasını sonuna kadar desteklemekle birlikte tıpkı Çin hükümetinin yaptığı gibi önce iç piyasanın korunmasını talep ediyoruz. Ülkemizden yapılan ihracatın neredeyse yüzde 70’lik bölümü ham mamul olarak yapılmaktadır. Oysaki doğal taşımızı, suntamızı, MDF’mizi işleyerek katma değerli ürün haline getirsek bu ihracat rakamları bugünkünün çok daha üzerine çıkar. Ham olarak ucuz rakamlarla yurt dışına sattığımız bu ürünler iç piyasanın ihtiyacını karşılar ve denge sağlanmış olur” sözlerine yer verdi.

“Konut kredilerine destek sağlanmalı”
     Çoğu müteaahhitin sadece gününü kurtarmak için ürün sattığını ifade eden Öncü, “Bir müteahhit battığında mobilyacı, asansörcü, doğramacı, seramikçi ve boya işlerini yapanlarda işsiz kalır. Bundan bir buçuk ay önce, 500 bin liraya mal ettiğimiz evin maliyeti şu anda 1 milyon TL’yi geçmiş durumda. Müteahhit arkadaşlarım maliyet hesabı yapamaz durumdalar. Ürünümüzü şu an kaça mal ettiğimizi bilmiyoruz.  Vatandaşın ve müteahhitlerin, Ticaret Bakanlığı’ndan konut kredilerinde destek beklentisi var. Ayrıca zor süreci atlatana kadar yüzde 18 KDV oranının da yüzde 1’e düşürülmesini talep ediyoruz” dedi.


+ Benzer Haberler
» İzmir’den tüm dünyaya oyun oynatıyorlar
» “Pandemide yeni bağışıklık desteklerine ihtiyaç var”
» Matbaacılar ambalaj üreticisi oluyor
» Eczacının stoğuna ‘aşı takvimi’ yön verecek
» Düğün salonlarına yüzde 100’ün üzerinde talep
» “Temmuz, sinema salonlarının açılışı için erken”
» Yeme-içme sektöründe buruk açılış
» Toprak: Mutfakta yangın var
» Otobüsçüler tam kapasite çalışmak istiyor
» Kirli klima filtresi hastalıkları tetikliyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 19.06.2021
  Ticaret 18.06.2021
  Ticaret 17.06.2021
  Ticaret 16.06.2021
  Ticaret 15.06.2021
  Ticaret 14.06.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni