• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İnşaat malzemeleri sanayisi %7 büyüme bekliyor

05 Ocak 2021 Salı 06:00
12
14
16
18

İnşaat malzemeleri sanayisi %7 büyüme bekliyor

   ► 2020’de yüzde 8 büyüyen İnşaat malzemeleri sanayisinin 2021 performansını pandeminin seyri belirleyecek

     İnşaat malzemeleri sanayi üretiminin Ekim ayında bir önceki yılın Ekim ayına göre yüzde 18,2 arttı. Bu yükselişte içeride mevcut inşaat işlerindeki canlanma ile özellikle dış pazarlardaki talep artışı etkili oldu. İnşaat malzemesi sektörünün çatı kuruluşu Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından hazırlanan ‘Aralık 2020 Sektör Raporu’na göre inşaat sektörü ve inşaat malzemeleri sanayisinin 2021 yılı performansını belirleyecek ilk ana unsur, küresel ölçekte ve Türkiye’de pandeminin seyri olacak.  
    Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Küçükoğlu ve Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ferdi Erdoğan, geçtiğimiz yılda inşaat sektöründeki gelişmeleri değerlendirirken, 2021 yılı için beklentilerini paylaştı. Erdoğan, sektörün 2020’de iyi bir performans yakaladığını belirtirken, Küçükoğlu da 2021 yılında inşaat sektöründe yüzde 4, inşaat malzemeleri sanayisinde de yüzde 6 ile 7 civarında büyüme beklediklerini vurguladı.

“50 milyon tonun üzerinde kapasiteye ulaştık”
     2020’yi sektör olarak beklentilerin üzerinde bir gelişimle geçirdiklerini belirten Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Küçükoğlu, “Çeyrek bazda değerlendirdiğimizde 2020 yılı, her çeyrek dönemi, arasında sanki 3-4 yıl varmış gibi, birbirinden farklı dinamikler içerdi. İnşaat malzemeleri sanayimiz ilk çeyrekte büyük beklentilerle girdiği 2020’de yüzde 8 büyüdü. Ancak Covid-19 etkisiyle ikinci çeyrekte yüzde 8 küçüldü. Üçüncü çeyreğe hazırlık yaparak ve beklentilerini yüksek tutarak giren sanayimiz üçüncü çeyrekte yüzde 14.4 büyüyerek müthiş bir performans gösterdi. İnşaat malzemeleri sanayisi olarak adaptasyonumuz arttığında ve önümüz açıldığında performansımızın ne kadar yüksek olduğunu görüyoruz ve bu geleceğe dair bize ümit veriyor. Sektörümüzün genel olarak inanılmaz bir performans gösterdiği, 200’e yakın ülkeye ihracat yapabilme kabiliyetiyle önemli işaretler verdiği bir süreci yaşadık. Bu yılı ithalatta yaklaşık 6.8 milyar dolarla kapatırken 21 milyar dolara yakın bir ihracatımız olacak ve 50 milyon tonun üzerinde kapasiteye ulaştık. 2021 yılında inşaat sektöründe yüzde 4, inşaat malzemeleri sanayisinde de yüzde 6-7 civarında büyüme beklentimiz var. Yani inşaat malzemeleri sanayisinde, inşaat sektöründen daha büyük bir büyüme bekliyoruz” diye konuştu.

“20 yılı kapsayan dönüşüm planı yapılmalı”
     Kentsel dönüşüm sürecini de değerlendiren Tayfun Küçükoğlu, “Kentsel dönüşümün en temel amacı güvenli evlerde oturmaktı. Önümüzdeki 5 yılda 1.5 milyon konutun kentsel dönüşüm kapsamında dönüştürüleceğini düşünürsek 5 yıl sonra hala 17 milyon vatandaşımız riskli binalarda oturacak. Bu, gelişmiş bir inşaat malzemeleri sanayisine ve dünyanın üçüncü müteahhitlik hizmetlerine sahip olan ülkemize yakışır bir durum değil. Önümüzdeki 20 yılı kapsayacak bir disipline, toplumsal bir bilinçlenmeyle beraber gidersek, kentsel dönüşümü, güvenli binalarda barınmaktan başlayarak daha iyi çözebileceğimizi düşünüyoruz. Yani burada tüm tarafların elini taşın altına koyması lazım. Ülkemizin, önümüzdeki 20 yılda orta ve uzun vadeli bir projeye sadık kalınarak nasıl dönüşeceğinin planını yapmamız lazım” ifadelerini kullandı.  

“Tahsilatta iyileşmeler yaşandı”
     2020’de pandemi nedeniyle hem iç hem dış pazarda stratejik hedefler dahil her planın rafa kalktığını belirten Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ferdi Erdoğan, “Nisan ve mayıs ayındaki sert düşüş yılın çok kötü geçeceğini düşündürdü. Hatta üretimi enerjiye bağlı olan bazı sektörler fabrikalarında fırınları bile kapattı. Fakat konut kredilerinin yüzde 1’in altına çekilmesiyle bir anda beklentinin üzerinde bir canlılık yaşandı. İç pazarın da hareketli olduğu sektörde tahsilat hep düşerdi ancak tahsilatta da iyileşmenin yaşandığı bir yılı geride bırakacağız” dedi.

Vazgeçilmez pazar: İngiltere
     İngiltere ile Türkiye arasında imzalanan serbest ticaret anlaşması ile ilgili değerlendirmelerde bulunan  Erdoğan sözlerini şöyle tamamladı: “AB ile Brexit anlaşmasından sonra İngiltere’nin ilk anlaşma imzaladığı ülke Türkiye oldu. Bu da ülkemize ne kadar önem verildiğini gösteriyor. Türkiye’nin İngiltere’ye toplam ihracatı 14-15 milyar dolar seviyesinde. Yılda 1.5 milyar dolara yakın inşaat malzemesi ihracatı yaptığımız İngiltere, bizim için vazgeçilmez bir pazar. Ayrıca sektörümüzün ortalama ihracat birim fiyatı 1 doları geçmiyorken, İngiltere’ye ortalama ihracat birim fiyatımız 1.5 doları buluyor. ABD’ye ihracatımızın birim fiyatı bile, aradaki mesafeye rağmen 20 sent seviyesinde. Bizim bu coğrafyanın, Avrupa dahil, inşasını yapmamız gerekiyor. Bunun için malzeme, müteahhitlik, istihdam her şeyimiz yeterli.”


+ Benzer Haberler
» 2020 ihracatında ikinci sektör kimya oldu
» Plastik sektörü 2021’de yüzde 2 büyüme bekliyor
» Perakendeciler 2021’de KDV eşitlemesi istiyor
» Çimento sektörü yeni yılda küresel pazara odaklandı
» Hazır beton sektöründe maliyetler artıyor
» Madencilik sektörü ikinci yarıda toparlandı
» 2021’de ambalaj ihtiyacı e-ticaret ile artacak
» Mücevherde 2021 e-ticaret yılı olacak
» Bilişimde Ar-Ge yatırımları desteklenmeli
» Deniz taşımacılığının stratejik önemi 2021’de sürecek


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.09.2021
  Ticaret 21.09.2021
  Ticaret 20.09.2021
  Ticaret 18.09.2021
  Ticaret 17.09.2021
  Ticaret 16.09.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni