• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“İnşaat demiri ithalatına önlem alınmalı”

05 Temmuz 2018 Perşembe 08:00
12
14
16
18

   ► Ertan, “Enerji maliyetleri azaltılması için destek sağlanması sektörümüz için önem arz etmektedir”

     Geçen yıla oranla 2018 yılında ihracatını yüzde 88 oranında artıran Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Ertan birliğin hedeflerini ve projelerini anlattı. Ertan, Çelik ve alüminyum ithalatına karşı tüm dünyanın korumacı önlemler alırken, ülkemizin inşaat demiri ithalatında gümrük vergilerini sıfırladığını ve bu durumun rekabeti olumsuz etkilediğini ifade etti.

     Ege Demir ve Demir dışı Metaller İhracatçıları Birliği olarak Ekonomi Bakanlığı koordinasyonu ve Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğinde, Almanya’nın Stuttgart ve Münih şehirlerine yönelik olarak bir sektörel ticaret heyeti düzenlendiğini söyleyen Ertan, “Demir ve demir dışı metallerin yoğunlukla girdi olarak kullanıldığı sanayinin ve hatta son sanayi devrimi olarak nitelendirilen Endüstri 4.0’ın başlangıç noktası olan Almanya’nın Stuttgart ve Münih şehirlerine yönelik olarak düzenlenen sektörel ticaret heyeti, demir ve demir dışı metallerin yoğun olarak kullanıldığı, teknoloji ve sanayinin merkezi kabul edilen aynı zamanda Türkiye ihracatının büyük bir bölümünü kapsayan Almanya’nın Bavyera Eyaleti’ne yönelik olarak gerçekleştirilmiştir. Sektörümüzün gelişimine yarar sağlayacak bu tip girişimlerin teknolojik olarak ileri diğer ülkelere de yapılması öngörülmektedir. İlerleyen dönemlerde de sektör temsilcilerinin katılımıyla, potansiyel pazar niteliğindeki ülkelere yönelik ihracatımızda artış sağlanması, yeni pazarlar bulunması, ihracat sağladığımız ülkeler ile ilişkiler sağlamlaştırılması amacıyla etkinliklerimize devam edilecektir” diye konuştu.

“2018’de yüzde 88 artış”
     Birliğin iştigal alanına giren ürünlerin 2017 yılı Nisan ihracatı 68 milyon 868 bin 18 Dolar iken 2018 yılının aynı ayında yüzde 88 artış ile 129milyon 185 bin 749 Dolar‘a ulaştığı bilgisini veren Ertan, “Her iki yılın 1 Ocak – 30 Nisan dönemine baktığımızda ise; 2017 yılındaki 315 milyon 745 bin 629 Dolar‘lık ihracatımızın 535 milyon 851 bin 451 Dolar‘a yükseldiği görülmektedir. Ayrıca 30 Nisan 2016 – 30 Nisan 2017 tarihleri arasındaki 1 yıllık dönemde 971 milyon 52 bin 948 Dolar olan Demir ve çelik ihracatımız 30 Nisan 2017 – 30 Nisan 2018 döneminde 1 milyar 244 milyon 708 bin 202 Dolar olmuştur.
     Birliğimizden en çok ihraç edilen ürünler her zaman olduğu gibi demir ve çelik grubu olmuştur. 2018 yılı Ocak-Nisan döneminde sektörümüzün ülkelere göre ihracatında ilk sırada Almanya yer almakta olup onu sırasıyla İngiltere, Hong Kong, İtalya, Fransa, Hollanda, Romanya, Fas, Mısır, Yemen, İsrail, USA, İspanya takip etmektedir” ifadelerini kullandı.

“Alternatif pazarlara yönelmeliyiz”
     ABD’nin, çelik ve alüminyum ithalatına karşı sırasıyla 20 Nisan 2017 ve 26 Nisan 2017 ABD ulusal güvenliği üzerinde tehdit oluşturduğu gerekçesiyle bir soruşturma başlattığını belirten Ertan, “23 Mart 2018 tarihi itibariyle de ABD’ye ülkemizden ithalatları durumunda çeliğe yönelik yüzde 25 ve alüminyuma yönelik yüzde 10 ilave vergiler uygulamaya başlamıştır. Söz konusu uygulama Amerika ile olan ticaretimizi olumsuz etkilemiş olup, ABD’ye olan demir- demir dışı ve çelik sektörü ihracatımız 2018 yılının 1 Ocak – 30 Nisan döneminde bir önceki senenin aynı dönemine göre yüzde 24 oranında düşmüştür. Dolayısıyla sektör olarak önümüzdeki dönemde alternatif pazarlara yönelmemiz gerekiyor” açıklamalarında bulundu.

“Güney Amerika’yı potansiyel pazar olarak görüyoruz”
     Ertan, “Mevcut Avrupa ülkeleri, Ortadoğu, Yakındoğu Asya, Kuzey Afrika pazarlarına ilave olarak Güney Amerika, Batı Afrika ve Uzak Doğu ülkelerine yönelik hedef etkinlikler yapılmasını, ticari etkinliğimizi artıracak organizasyonlar düzenlenmesini planlayıp daha aktif bir çalışma içerisine girmek istiyoruz. Güney Amerika’da özellikle Peru, Şili, Ekvator, Kolombiya gibi pazarları potansiyel pazarlar olarak görüyoruz” dedi.
     Döviz kurlarında son dönemde yaşanan dalgalanmanın birliğin ihracatına olumsuz yönde önemli bir etkisinin olmayacağını, hatta bir nebze artış yönünde katkısı olacağını söyleyen Ertan, Söz konusu ani ve dalga boyu yüksek artışlar temelde iç piyasa satışlarında olumsuz etki yaratacağını ekledi.

“Üretici ülkelerle rekabetimizi olumsuz etkiliyor”
     Ertan, “Amerika Birleşik Devletleri’nin çelik ve alüminyum ithalatına karşı uygulamaya koyduğu ilave vergi uygulamalarında gördüğümüz gibi tüm Dünya’da ülkeler korumacı önlemler uygulamaya koyarken ülkemiz 1 Ocak 2018’den itibaren inşaat demirinin ithalatında gümrük vergilerini sıfırlamıştır. Bu durum Rusya, Ukrayna gibi diğer üretici ülkeler ile rekabetimizi olumsuz etkilemektedir. Türkiye, AB ülkeleri ve Serbest Ticaret Anlaşması bulunan ülkelerden demir çelik ürünlerini sıfır gümrükle ithal ederken Demir ve Çelik ham maddeleri hususunda üretici konumunda olan Ukrayna, Rusya, Çin ve İran’daki üreticilerle rekabet etmekte zorlanmak sektör için önemli bir risk oluşturmaktadır” diye konuştu.

“Türkiye-Ukrayna serbest ticaret anlaşması olumsuz etkileyecek”
     Ayrıca son dönemde gündemde olan Türkiye-Ukrayna serbest ticaret anlaşmasının da yürürlüğe girmesi ve buna demir ve çelik ürünlerinde dahil olması durumunda sektörün ciddi anlamda olumsuz etkileneceğine vurgu yapan Ertan, “Bu kapsamda, rekabet gücümüzü artıracak yeni önlemlerin alınması, demir-çelik sektöründe tüm dünyada uygulanan korumacı önlemlere karşı olarak Devletimizin de bu süreçte ülkemizde yeterli üretimi bulunan ürünler için sektörü koruyucu politikalar geliştirmesi, ihracat pazarlarındaki rekabet gücümüzü olumsuz yönde etkileyen yerel faktörler içindeki en önemlisi olan, üretimde kullanılan enerji maliyetleri azaltılması için destek sağlanması sektörümüz için önem arz etmektedir” diye konuştu.

Sürecek...
Bir Sonraki Birleşik Krallık, Egeli deri ihracatçılarının takibinde

 


+ Benzer Haberler
» Aktif vak’a 26 bini geçti
» Birleşik Krallık, Egeli deri ihracatçılarının takibinde
» Ege’den Hindistan’a kesintisiz yağlı tohum ihracatı
» “Pazardan fazla pay alabilmek için tasarım ve Ar-Ge önemli”
» Girit; “Gündemimizde kaybettiğimiz pazarlar var”
» “Yaş meyve-sebze ihracatında yeni kapılar açılmalı”
» Umur; “Yıl sonunda 1 milyar dolar duvarını aşacağız”
» EZZİB, Uzak Doğu’da pazar payını artırıyor
» Hazır giyim ihracatının ivmesi yükseliyor
» Egeli madencilerin önceliği; ‘Tasarım’


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.06.2021
  Ticaret 22.06.2021
  Ticaret 21.06.2021
  Ticaret 19.06.2021
  Ticaret 18.06.2021
  Ticaret 17.06.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni