• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

İnşaat demiri, Bakanlık gündeminde

11 Mayıs 2017 Perşembe 18:00
12
14
16
18

İnşaat demiri, Bakanlık gündeminde

   ► Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) üyeleri ile bir araya geldi.

           SEDA GÖK / ANKARA     
     Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) üyeleri ile bir araya geldi. Toplantıdaki paylaşımları TİCARET Gazetesi’ne aktaran sektör temsilcileri, Bakan Nihat Zeybekci’nin inşaat demirindeki gelişmeleri Bakanlık gündemine alındığını ifade ettiler.
İnşaat demiri bulmada sıkıntıların yaşandığı ve fiyatlarda suni bir şekilde arttığını söyleyen sektör temsilcileri, Bakan Zeybekci’nin konuyu değerlendireceklerini ve gerekiyorsa en kısa sürede tedbir alacaklarını ifade ettiğini söylediler.

     Toplantıda sektördeki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulunan Zeybekci, inşaat sektörünün Türkiye için büyük önem taşıdığına işaret etti.
Türkiye'nin deprem bölgesinde olduğunu ve toplam konut stokunun yaklaşık yüzde 40'nın yenilenmesi gerektiğini belirten Zeybekci, "Farklı gelişmeler de var. İnşaat sektöründeki canlanmadan mı, başka spekülatif amaçlarla mı onu tam olarak anlayamadık ama özellikle inşaat demirinde yokluğun yaşandığı, sektördeki arkadaşlarımızın inşaat demiri bulamadığı belirtildi.

     Fiyatların suni bir şekilde artıyor. Bu tehlikeli. Ekonomi Bakanlığı olarak bunu derhal gündemimize aldık. Şu andaki Türkiye'deki üretimi koruma amacıyla koymuş olduğumuz gümrük vergileri ve ilave vergileri derhal gözden geçirme kararı aldık. Gerekirse indirime gideriz gümrük vergilerinde ve inşaat sektörümüzün maliyetlerinin suni bir şekilde artmasına müsaade etmeyiz” diye konuştu.

     Türkiye'de inşaat demiri üretimi konusunda sıkıntı olmadığını anlatan Zeybekci, "Bu konuda dünyada bu konuda ilk 3-4 ülke arasındayız. Zaman zaman ilk 2'de yer alıyoruz. Kapasitemiz, üretim kabiliyetimiz var. Böyle bir spekülasyonun olmasını anlamak ve kabul etmek mümkün değil. Onun için, en kısa sürede bunu değerlendireceğiz. Başbakan'ımıza ve hükümetimize arz edeceğiz. Gerekiyorsa en kısa sürede tedbirimizi de alacağız” dedi.

   Tellioğlu: Sektöre adeta bir demir perde indirildi

     İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu Genel Başkanı ve TOBB Türkiye İnşaat Müteahhitleri Meclis Başkanı Tahir Tellioğlu ise Türkiye’nin demir üretimi noktasında, dünya ülkelerinde üreticisi olarak ilk 5’e girmesine rağmen, Türkiye’deki demir kıtlığına, demir fiyatlarındaki aşırı yükselişe ve demirin adeta karaborsaya düşmesine anlam veremediklerinin altını çizdi.

     İnşaat sektörünün bu durum karşısında ciddi bir dar boğazla karşı karşıya kaldığını ifade eden Tellioğlu şunları söyledi: “Fiyatların yükselmesinin yanında demir tedarikinin karşılanmasında da ciddi manada zorlanmaktadır. Dolayısıyla inşaat sektörünün böyle hareketlilik döneminde, seçimlerin bittiği süreçte inşaat sektörünün önünün açılacağı dönemde inşaat sektörüne adeta demirden bir perde indirilmiştir.”

     30 Haziran’da yürürlüğe girecek olan 6.Tip İmar Yönetmeliği’nin en az yılsonuna kadar uzatılmasının da elzem olduğunu söyleyen Tellioğlu, açıklamasında, Türkiye’deki müteahhitlik sektörünün yurtdışına açılabilmesi için öncelikle kendi iç yapısında bu hizmet için yeterli olmayanların elenmesi gerektiğini ifade etti.  Tellioğlu, Müteahhitlik Hizmet Kanunu’nun bir an önce çıkartılarak, “liyakat ve ehliyet noktasında da yeterliği olan bir müteahhitlik hizmet kadrosunun oluşturulması gerektiğini” söyledi.

 


+ Benzer Haberler
» İstanbullular hayatlarının ortalama 3,5 yılını trafikte geçiriyor
» Ödeal’dan ödeme sistemlerinde yeni bir hamle daha: “Ödeal Yazarkasa POS”
» Şirketlerde büyümenin yolu dijital yaşa, esnek çalış, çalışanı ödüllendir
» Bergama Belediyesi “Güneş Enerjisi Santrali” kuruyor
» Günlerce süren işlemler e-imza ile bir saatte bitiyor
» Karşıyaka Belediyesi’nden ‘Edebiyat Ödülleri’
» Huawei, daha fazla akıllı şehir inşa edecek
» Kilisede Shakespeare anması
» Barış fidanları
» Dünya Kupası Regal 4K HDR TV’de izlenir


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 25.04.2018
  Ticaret 24.04.2018
  Ticaret 23.04.2018
  Ticaret 21.04.2018
  Ticaret 20.04.2018
  Ticaret 19.04.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni