• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İndirim günlerinde dikkatli olan karlı çıkar

28 Kasım 2020 Cumartesi 12:00
12
14
16
18

İndirim günlerinde dikkatli olan karlı çıkar

           HABER MERKEZİ      
     E-ticarete ilgi günden güne artıyor. Pandemi nedeniyle tüketici alışkanlıkları hızla değişirken, alışverişler online olarak gerçekleşmeye devam ediyor. Tekstilden, kozmetiğe, teknolojiden, mutfak aletlerine, bebek eşyalarına kadar birçok alandaki ürünlerde indirimler düzenleniyor. Türkiye’nin e-ticaret altyapı lideri IdeaSoft’un CEO’su Seyhun Özkara, bu süreçte hem tüketicilerin hem de işletmelerin dikkatli oldukları sürece karlı çıkabileceklerini söyledi.

     Daha önce hiç online alışveriş yapmamış ama pandemi döneminde e-ticaretin avantajlarını deneyimlemiş yüz binlerce tüketicinin yalnızca indirim günlerinde değil genel olarak e-ticareti tercih ettiğini belirten Özkara, “Ekim ayında hem sipariş sayısında hem de satış hacminde geçtiğimiz yıla oranla %40’ın üzerinde bir artış mevcut. Her yıl Kasım ayı kampanya ayı olarak nitelendirilir. Hizmet verdiğimiz 11 bine yakın e-ticaret sitesinin satış hacminin 11.11’de geçtiğimiz yıla kıyasla %45’in üzerinde arttı. Türkiye’de e-ticaret son bir yılda yaklaşık 2 milyon yeni müşteri kazandı. E-Ticaret Sektörü 2020’yi yılsonuna kadar yüzde 100’ün üzerinde büyüme ile kapatacak” dedi.

     Geçtiğimiz günlerde başlayıp hala devam eden ve bu akşam gerçekleşecek Black Friday indirim günlerinde hem tüketicilerin hem de işletmelerin dikkatli oldukları sürece karlı çıkabileceklerinin de altını çizen Özkara, şöyle devam etti:

Ürün gerçekten indirimli mi araştırılmalı
     “Tüketicilerin internetten alışveriş yaparken dikkat etmesi gereken bir kaç tane önemli husus var. Tüketicinin belirli kampanya dönemlerinde, indirim gün ve haftalarında nasıl alışveriş yapması gerektiğini bilmesi çok önemli.

Alışveriş yapmadan önce araştırma yapılmalı
     Çok dikkat edilmesi gereken bir konu var. Eğer ihtiyacımız olan bir alışveriş yapmak istiyorsak, ihtiyacımız olan ürünün araştırmasını yaparak, sonrasında bu kampanya günlerinde indirimlerin gerçekten olup olmadığını, bu fiyatların gerçekten uygun olup olmadığını bir kere daha kontrol etmeli ve ona göre gerçekten bir indirim var ise alışveriş yapmamız önemli. Çünkü belirli indirim günlerinde rakamların indirimli olamadığını veya olmadığını gözlemleyebiliyoruz.

İlk deneyim olacaksa EFT veya kapıda ödeme tercih edilebilir
     İnternetten alışveriş yaparken dikkat edilmesi gereken bir nokta da alışveriş yapmış olduğumuz sitenin kredi kartı, kapıda ödeme veya diğer ödeme sistemlerini size sunuyor olması. Eğer ilk online alışverişiniz, ilk deneyiminiz konusunda bir çekinceniz var ise kapıda ödemeyi, havale veya EFT ile alışveriş yapmayı tercih edebilirsiniz.

Ürün gerçek mi sahte mi sorgulamalı
     Gerçek bir ürün alıp almadığınızı takip edebilmek de çok önemli. Eğer aldığınız bir ürünün garanti belgesi, iade koşulları, iade şartları size sunuluyorsa ve ürünün fiyatında astronomik bir rakam indirim yok ise, yani siz realitede bir telefonu 5 liraya alabiliyorken, eğer o telefon 2 liraya satılabiliyorsa durup tüketici olarak düşünmeniz gerekir. “İnternetten 5 liralık telefon 2 liraya satılabilir mi, bunun altında gerçek olmayan bir durum olabilir mi” diye incelemeliyiz

En çok Pazartesi en az Cumartesi günü sipariş veriliyor
     En çok sipariş verilen günler %17,55 ile Pazartesi olurken, %16,52’lik oran ile Salı günü ikinci sırada yer aldı.  En az sipariş verilen gün ise %10,82 ile Cumartesi, en çok sipariş verilen saatler ise  : %7,80 ile 14:00 -15:00 saatleri oldu. En çok sipariş verilen mevsim %30 ile Sonbahar olurken, Marmara, İç Anadolu Bölgesi ve Ege Bölgesi en çok sipariş veren bölgeler olarak dikkat çekiyor.


+ Benzer Haberler
» Günlük vak’a sayısı hızla azalıyor
» Çelikte ihracat hedefi; 23 milyon ton
» İklimlendirme sektörü ihracatta 5 milyar doları aşmaya odaklandı
» Anadolu Efes’e ‘Sıfır Atık’ belgesi
» E-ticaret ile birlikte iş gücü açığı da büyüyor
» Şirketler dijitalde daha aktif olmayı planlıyor
» Palandöken, “Emekliliği gelen esnaf sicil engeline takılmamalı”
» “İnsana yatırım yapmaya devam edeceğiz”
» Evde kaldık, oyunlara daha fazla para harcadık
» Enerji yatırımları için de sigorta olmazsa olmaz


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 18.01.2021
  Ticaret 16.01.2021
  Ticaret 15.01.2021
  Ticaret 14.01.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni