• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Hedef; 2023’te 1 milyon amatör denizci

02 Ekim 2018 Salı 17:00
12
14
16
18

Hedef; 2023’te 1 milyon amatör denizci

           SEDA GÖK ANKARA     
     Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Cumhuriyetin 100. kuruluş yıl dönümü olan 2023’e kadar 1 milyon vatandaşa denizcilik kültürünü aşılamayı hedeflediklerini söyledi. Turhan, bu kapsamda ücretsiz verilecek amatör denizcilikle ilgili temel eğitim programını başlattıklarını söyledi.
     Bakanlık Binası’nda Hedef 2023: Bir Milyon Amatör Denizci Projesi’nin tanıtım töreninde konuşan Bakan Turhan, Türkiye’nin geleceğinin denizcilikte olduğunu kaydetti. Turhan, “Yüzümüzü tam anlamıyla denizlere çevirmeliyiz” dedi.

     Denize kıyısı olan ülkelerin tarihin her döneminde daha avantajlı olduğunu belirten Turhan, bu konuda “Ülke olarak dünyanın en büyük coğrafi deniz potansiyeline sahip ülkelerinden birisiyiz. Bu potansiyelimizle deniz kaynaklı doğal zenginliklere sahip olmamızın yanında dünya deniz ulaşımında da kilit ülkelerden biri olmalıyız. Üç tarafımız denizlerle çevrili ancak tek başına bu durumun kimseye avantaj sağlayamayacağı da bir gerçek” diye konuştu.
     Dünya taşımacılığında deniz yolunun payının yüzde 84 olduğunu hatırlatan Turhan, “Bir ürünü deniz yoluyla taşımak, demir yoluna göre 3 kat, kara yoluna göre 7 kat, hava yoluna göre 21 kat daha ekonomiktir. Dünya ticaretinde, deniz ulaşımı bu kadar belirleyici” dedi.

    Türkiye olarak bugün denizcilik filosu olarak İLO’da ‘beyaz liste’de yer aldıklarını ve bunun denizcilik sektörünün gelişiminde önemli bir adım olduğuna vurgu yapan Turhan, deniz ticaret filosu kapasitesinin 2008’deki global krize rağmen dünya denizcilik filosuna göre yüzde 75 daha fazla büyüdüğünü kaydetti.
     Turhan, ayrıca 2002’de dünyada 17. sırada bulunan deniz ticaret filosunun, bugün 15. sıraya yükseldiğini, dünya yat üretiminde de 3. sıraya çıkarak marka haline gelindiğini hatırlattı.

     2003 yılında 37 olan tersane sayısının bugün 78’e ulaştığına da değinen Turhan, “İnsanımızın da sektörümüzün de yüzünü tekrar denize çevirmiş olduk. Çünkü denizde bolluk, bereket ve gelecek var. Denizcilik sektörü, fiziki altyapısının yanında beşeri gücüyle de bütünlük arz etmek zorunda” dedi. Türkiye’nin 112 bin eğitimli gemi adamıyla Çin’den sonra dünya sıralamasında ikinci olduğunun altını çizen Turhan, bugüne kadar verilen amatör denizci belgesi sayısının 210 bin olduğunu da söyledi. Turhan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı her 390 kişiden birinin amatör denizci belgesinin bulunduğunu, bu verilerin Hollanda’da 64’te bir, İtalya’da 68’de bir, Almanya’da 184’te bir kişi düzeyinde olduğuna vurgu yaptı.

Turhan, bu konuda şu değerlendirmelerde bulundu:
     “Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıl dönümü olan 2023’e kadar 1 milyon vatandaşımıza denizcilik kültürünü aşılamak, verilecek denizcilik eğitimi sonrasında amatör denizci belgesi düzenlemek, denizci millet, ülke hedefine ulaşmak istiyoruz. İnsanımızın yüzünü denizlere çevirmek, ufkun ötesini görmelerini sağlamak için amatör denizcilikle ilgili temel eğitim programını bugün başlatıyoruz. Amatör denizci sınavına katılmak için gerekli olan elektronik ortamda verilen eğitim programına alternatif yeni yaptığımız yönetmelik değişikliğiyle liman başkanlıklarında ve bakanlık merkez teşkilatında teorik ve uygulamalı eğitim programlarının geçerli sayılacağı düzenlemeyi hayata geçirdik.

     Bu bağlamda eğitim konularını içeren amatör denizci rehberi hazırlanmış olup, eğitim için müracat eden vatandaşlarımıza da ücretsiz dağıtılacak. Müracaatlar ülkemiz genelinde 71 liman başkanlığı ile bakanlığımız merkez teşkilatında yapılacak cumartesi pazar günleri ücretsiz verilecek 4 saatlik teorik ve uygulamalı eğitim sonunda yapılarak başarılı olan vatandaşlarımıza amatör denizci belgeleri verilecek. Sınavlardaki başarı bizim de başarımız olacak.”
    Turhan, ayrıca basın mensuplarına yönelik de 2-7 Ekim’de yapılacak eğitim ve sınav sonrasında amatör denizci belgesi verileceğini de sözlerine ekledi.

 


+ Benzer Haberler
» İyileşen sayısı vak’a sayısının üzerine çıktı
» Piyasalarda ‘faiz’ yangını
» Merkez Bankası’ndan faizi %16’ya indirme kararı
» Güzellik sektörü Fuarizmir’de buluştu
» Otopark Yönetmeliğinde değişiklik yapıldı
» Dernekler toplantılarını elektronik ortamda yapabilecek
» Tüketici güven endeksi Ekim’de %3,6 azaldı
» Yurt içi turizm yüzde 78,0 arttı
» Başkan Soyer’den üretici kooperatiflerine müjde
» ABD-İzmir ilişkileri geliştirilecek


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.10.2021
  Ticaret 21.10.2021
  Ticaret 20.10.2021
  Ticaret 19.10.2021
  Ticaret 18.10.2021
  Ticaret 16.10.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni