• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İMDER, 596 milyar dolarlık inşaat projelerine odaklandı

16 Ekim 2019 Çarşamba 16:00
12
14
16
18

İMDER, 596 milyar dolarlık inşaat projelerine odaklandı

           ANKARA TİCARET     
     Türk iş ve inşaat makinaları sektörünün öncü kuruluşu Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER),  Şili’nin başkenti Santiago’da düzenlenen Conexpo Latin Amerika Fuarı’ndan işbirliği fırsatlarıyla döndü. İMDER Yönetim Kurulu Başkanı Merih Özgen, “Türk firmalarımızın gücünü en önemli hedef pazarlarımızdan biri olan Latin Amerika’da en iyi şekilde tanıttık, hem de gerçekleştirdiğimiz görüşmelerle ciddi işbirliği fırsatlarının kapısını araladık. Bölgedeki inşaat sektörü harcamalarının 2021 yılına kadar 596 milyar dolardan fazla olacağı tahmin ediliyor. Bölge, Türk iş makineleri sektörü için büyük fırsatlar oluşturuyor. Doğru işbirlikleri ve stratejiler ile bu projelerden pay almak mümkün” dedi.

     Türk iş makinesi sektörü bugün 133 ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Yeni hedef pazarlar ile ihracat ağını genişletmeyi hedefleyen iş makineleri sektörü için Latin Amerika büyük bir öneme sahip. Conexpo Latin Amerika Fuarı, Latin Amerika bölgesinin en büyük iş ve inşaat makinaları ile altyapı fuarı olma özelliği taşıyor. İMDER’in Amerika’daki kardeş derneği Amerika Makine ve Ekipmanları Üreticileri Derneği (AEM) tarafından her 3 yılda bir düzenlenen ve bu yıl 900’den fazla katılımcısı olan Conexpo Latin Amerika Fuarı, 90’dan fazla ülkeden 40 bini aşkın ziyaretçiyi ağırladı. Fuar süresince düzenlenen konferanslar ve toplantılar ile Latin Amerika pazarının fırsatları katılımcılar ile paylaşıldı. Fuar inşaat malzemeleri fuarı Expo Edifica ile eş zamanlı olarak düzenleniyor. Her iki fuara toplamda 30’un üzerinde Türk firması katılım sağladı. İMDER üyeleri Türk mühendisliğinin ve iş makinaları sektörünün ürün kalitesini Latin Amerika ve diğer kıtalardan fuara gelen ziyaretçilere sergiledi.

     IMDER Yönetim Kurulu Başkanı Merih Özgen, Conexpo Latin Amerika Fuarı’nın oldukça verimli geçtiğinin altını çizerek, “Fuar, İMDER’in Latin Amerika pazarındaki tanıtım faaliyeti için önemli bir organizasyon oldu. Santiago Ticaret Müşaviri Sayın Elçin Edis Türk firmalarını ziyaret etti ve İMDER temsilcilerine, Şili inşaat endüstrisi ve altyapı projeleri konularında sektörlerinin önde gelen kurumları olan Kamu Alt Yapı Projeleri Üstlenicileri Birliği (COPSA) ve Şili Müteahhitler Birliği’ni (CCHC) ziyaretlerinde eşlik etti. Ziyaretlerde İMDER ve bu kurumlar arasında geleceğe yönelik işbirlikleri ve Şili’deki fırsatlardan Türk firmaların yararlanması için yapılabilecek projeler değerlendirildi. İMDER üyeleri Şilili sektör temsilcileri ile önümüzdeki yıl itibari ile karşılıklı ticaret heyetleri düzenleyebilir, Şili’deki sektörel organizasyonlara delegasyon şeklinde katılabilir”  bilgisini verdi.

“Türk ürünlerinin tanıtımına yönelik aktif bir strateji uygulanmalı”
     Özgen, bölgedeki inşaat sektörü harcamalarının 2021 yılına kadar 596 milyar dolardan fazla olacağının tahmin edildiğini ve doğru işbirlikleri ve stratejiler ile bu projelerden pay almanın mümkün olduğunu dile getirdi. Özgen, “Latin Amerika bölgesinin önde gelen ekonomilerinden olan Şili ile ülkemiz arasında yürürlükte olan Serbest Ticaret Anlaşması’nın da olumlu katkısıyla Türk ürünlerinin tanıtımına yönelik aktif bir strateji uygulanarak bu ülkeye yönelik ihracatımızın artması ve Türk makinalarının pazardan pay alması mümkün olabilir. Ağır iş makineleri, aksam ve parçaları Şili pazarında potansiyel arz etmektedir. Madencilik ve savunma sanayi sektörlerinde de iki ülke arasında işbirliği imkanları mevcuttur” dedi.

“ÜLKEMİZE DAVET ETTİK”
     İMDER’in fuar sırasında diğer partnerleri ile de bir araya geldiğini ifade eden Özgen, sözlerine şöyle devam etti:
     “Özellikle 2020 yılında Ankara’da gerçekleşecek Komatek 16. Uluslararası İş ve İnşaat Makina, Teknoloji ve Ekipmanları İhtisas Fuarı’nın diğer paydaşlara tanıtılması ana gündemlerimizden biri oldu. Fuarın uluslararası niteliğinin güçlendirilmesi için İMDER, Latin Amerika bölgesindeki sektör temsilcileri ile bir araya geldi. İMDER olarak bölgeye yönelik çalışmalarımızı ilerleyen dönemlerde de sürdüreceğiz.”


+ Benzer Haberler
» İnşaat malzemeleri ihracatında miktar arttı değer düştü
» Çin-Avrupa yük trenlerinin taşıdığı mallarda artış
» Fintek şirketleri, finansal sistemdeki sorunları çözmeye aday
» Gençlere ve Kadınlara pozitif ayrımcılık
» Siber güvenliğin geleceği Türk Telekom’a emanet
» Uzay Kampı Türkiye, yaz kamplarına 20. yılına özel programla başlıyor
» Akkol: Şirketler arasında paylaşımlı ortak ofis dönemi başlıyor
» İzmir Büyükşehir Belediyesi “Girişimcilik Merkezi” kuruyor
» E-Ticaret sitelerine 5 dakikada siber güvenlik taraması
» KalDer İzmir Şubesi, Webinar serisiyle ekonomi ve gündemin nabzını tuttu


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 11.07.2020
  Ticaret 10.07.2020
  Ticaret 09.07.2020
  Ticaret 08.07.2020
  Ticaret 07.07.2020
  Ticaret 06.07.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni