• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İmar barışında son af uygulaması

13 Haziran 2018 Çarşamba 15:00
12
14
16
18

İmar barışında son af uygulaması

   ► Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Selahattin Varan; “Vatandaşlarımız için iyi bir altyapı hazırladık. Umarız imar barışıyla bu son af olacaktır” dedi.

           SELDA AK     
     Milyonlarca vatandaşın merakla beklediği imar barışı düzenlemesinin detayları Ege Bölgesi Sanayi Odası’nda düzenlenen toplantıyla Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Selahattin Varan tarafından bir kez daha kamuoyuna duyuruldu. Asrın projesi olan kentsel dönüşümü hayata geçirmeye çalıştıklarını belirten Varan, “Biz zamanında uzun vadeli planlarımızı yapmış olsak bugün bu affa da gerek kalmayacaktı. Umarız bundan sonra gelecek nesillere yaşanacak, sürdürülebilir kentler yaratırız.” diye konuştu.
     Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO), kamuoyunda İmar Barışı olarak adlandırılan yasal düzenlemeyle ilgili 18 Mayıs 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlan “Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile 3/5/1985 tarihli ve 3194 sayılı İmar Kanununa eklenen geçici 16’ncı maddesi kapsamında, ruhsatsız veya ruhsat ve eklerine aykırı yapılara Yapı Kayıt Belgesi verilmesi ile ilgili bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi. Uygulama esasları, başvuru aşamaları ve yaşanan sorunlar ile ilgili bir bilgilendirme yapan Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Selahattin Varan, toplantıda İzmirli sanayicilerin sorularını yanıtladı.

“Kentleşmede 50 yıla kadar planlanmalı”
     Toplantıda imar barışı düzenlemesi hakkında konuşan EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, affın kapsamı, uygulama esasları ve koşulları hakkında hem vatandaşlarının hem de sanayicilerin kafalarında soru işaretleri bulunduğunu belirtti. “Neden böyle bir af çıktı?” sorusunu gündeme taşıyan Yorgancılar, affın adaletsizlik yarattığını ifade etti. Yorgancılar, “Düzenli yapı inşa eden, kaçak yapı inşa etmeyen bu düzenleme ile tekrar cezalandırılmış oluyor. Bu düzenleme ile bedelini ödeyerek yapı kayıt ruhsatı alınabiliyor. Planlı kentleşmede önemli olan şehirlerin uzun vadeli yani, 50 yıla kadar planlanmasıdır. Aksi halde bu af böyle dönem dönem çıkmak zorundadır. Bu şekilde yapılaşmalar olmasaydı affa da gerek kalmayacaktı. Önemli olan günü kurtarmak değil, şehirlerin bizden sonra gelecek nesillerin uygun koşullarda yaşayacak şekilde planlanmasıdır.” dedi.

“Asrın projesini hayata geçiriyoruz”
     Halkımızın bu fırsatı iyi kullanması gerektiğine dikkat çeken Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Selahattin Varan, 1950’den sonra başlayan köyden kente göç olgusuyla çarpık kentleşme ve imar affı kavramlarının da birlikte anılmaya başladığını söyledi. Varan, “Ciddi manada bunalımlı bir süreç yaşadık. Çarpık kentleşme ve şehirlerin sağlıksız büyümesi bilindiği kadar basit bir sorun değil. 50’li yıllardan bu yana kırsaldan kente göçün başlamasıyla kentlerimiz de sağlıksız büyümeyle karşı karşıya kaldı. İzmir diğer illere göre daha fazla göç aldı. Önümüze bakmadan yaptığımız kısa vadeli planlarla ciddi manada sorunlar da beraberinde geldi. Bu uygulama milat olması gereken bir konu. Önemli olan geçici olacak kısa vadeli planlar yapmak değildir. Asrın projesi olan kentsel dönüşümü hayata geçirmeye çalışıyoruz. Biz zamanında uzun vadeli planlarımızı yapmış olsak bugün bu affa da gerek kalmayacaktı. Umarız bundan sonra gelecek nesillere yaşanacak, sürdürülebilir kentler yaratırız.” şeklinde konuştu.

“Hapis cezası geliyor”
     Türkiye’de kentsel dönüşüme tabi tutulması gereken 26 milyon sağlıksız yapı stoku bulunduğu bilgisini paylaşan Varan, “Bunların içinden 13 milyon yapı bu af kapsamında. İzmir’in yapı stoku 2 milyon 600 bin. 1 milyon 350 bin civarında yapı sahiplerinin müracaatını bekliyoruz. Kanunla çözemezsek bile yönetmelikle vatandaşın sıkıntılarını gidereceğiz. İmar barışı sayesinde vatandaşın mülkü artık kendisine ait olacak. İmar barışı dediğimiz bu barışı umarız iyi şekilde kullanırız. 4 aylık bir müracaat süresi olacak. Yani 31.10.2018 tarihinde müracaatlar bitecek. Vatandaşlarımız için iyi bir altyapı hazırladık. Umarız bu son af olacaktır. Bundan sonra kesinlikle hapis cezası geliyor.” diye konuştu.

Müracaatlar e-devlet üzerinden
     İmar barışından önce alınmış yıkım kararları ve idari para cezaları  varsa iptal edileceği bilgisini veren Varan, müracaatlarla ilgili şöyle konuştu: “E-devlet üzerinden müracaatlar yapılacak. Geçerli bir telefon adresi, geçerli bir eposta adresi, beyan edilecek yapının adresi, tapusu varsa ve parsel bilgileri. Toplam inşaat alanı; konutların ve ticari birimlerin ayrı ayrı toplam alanları. Yapıdaki konut ve ticari birim sayısı. Arsa/arazinin emlak vergi birim değeri (ilgili belediyeden alınabilecektir).Yapının bulunduğu arsanın alanı; varsa tapudaki alanı.”
     Yapı kayıt belgesi alan yapılara su, elektrik ve doğalgazın bağlanabileceğini sözlerine ekleyen, Alo 181 ile vatandaşların soru sorabileceğini belirten Varan, İmar barışında kapsamında kat mülkiyetine geçiş  olacak mı? sorusuna, “Yapı kayıt belgesi aldıktan sonra isteyen malikler tapuya müracaat ederek yapı kayıt belgesi için ödenen bedel kadar ilave yaparak cins değişikliği ve kat mülkiyeti tesis edebilecek.” dedi.

 


+ Benzer Haberler
» Türkiye ile İtalya iş birliğini arttırmak istiyor
» Ege ve Güneydoğu’ya işbirliği modeli
» Burdur Fuarı’ndan üreticiye tam destek
» İzmir şeflerini seçti
» TÜRGÖK’ten anlamlı konser; Gültekin Yazgan konser ile anıldı
» Logo Mind Insight çözümü, dijital dönüşümde KOSGEB kredilerinden yararlanmak isteyen işletmelerin hizmetinde
» İzmir Ticaret Odası’ndan çağrı: Bir hayata dokunun!
» Palandöken, “Karadeniz trafik sigortasında öncü”
» Panasonic’ten “100 Çocuk, 100 Mutluluk” sosyal sorumluluk projesi
» İZSİAD’dan toplumsal cinsiyet eşitliği hamlesi: “iş adamları” gitti “iş insanları” geldi


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.04.2019
  Ticaret 19.04.2019
  Ticaret 18.04.2019
  Ticaret 17.04.2019
  Ticaret 16.04.2019
  Ticaret 15.04.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni