• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“İlk % 51 yerli kanadımızı ürettik”

06 Ağustos 2018 Pazartesi 19:00
12
14
16
18

“İlk % 51 yerli kanadımızı ürettik”

   ► TPI’ın İzmir yatırımı, mühendiste ihraç ediyor. TPI EMEA Bölgesi Yöneticisi Serdar: Mühendis ihraç eder konuma geldik. ABD ve Meksika’daki fabrikamızda, hatta Çin’e de destek veren mühendis arkadaşlarımız var.

           SEDA GÖK / ANKARA     
     ABD’li dev rüzgar türbini kanadı üreticisi TPI’ın Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Finans Direktörü Gökhan Serdar, Türkiye’de kurulu olan 2 kanat fabrikaları ve 2 bin 300 çalışanları ile dünyanın dört bir yanına ihracat yaptıklarını söyledi.
     2012’de İzmir’de açtığı ilk kompozit kanat fabrikası ile Türkiye’ye giriş yapan ABD’li dev TPI’ın EMEA Bölgesi Üst Yöneticisi Serdar, enerji muhabirleri ile bir araya geldi.

     Rüzgar santralleri kurulumunda destekleme mekanizmasından faydalanabilmek için işletmelerin yüzde 51’lik bir yerlileşme yakalaması gerektiğini anlatan Serdar, “Yerliliği yakalayarak YEKDEM mekanizmasından faydalanmak isteyen işletmeler de Türkiye’deki üretimin artmasına katkı sunuyor. Devletin politikaları, bizim büyümemiz, Türkiye’deki tedarikçilerin gelişimi şuanda Türkiye’de yüzde 60 yerli kanat üretmeye olanak sağlar duruma yükseldi” dedi. İlk yüzde 51 yerli kanadı 2 hafta önce ürettiklerini söyleyen Serdar, “2012’de neredeyse yüzde sıfırlara yakın yerli üretimden bugün yüzde 51’lere yükseldik. Bu büyük bir başarı” dedi.

     Türkiye’deki üretimleri ile ilgili bilgi veren Serdar, Türkiye’de yıllık 3 bin kanatlık üretim kapasitesine sahip olduklarını belirterek, üretilen kanatların ABD, Avustralya ve Uruguay başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesine de ihraç edildiğini kaydetti. Serdar bu konuda  “İlk fabrikayı açtığımızda ihracat oranımız yüzde 70’lerde düzeyinde idi. 2017’de ise Türkiye’deki rüzgâra talebin artması ile iç piyasaya verdiğimiz ürün arttı ve ihracat 150 milyon dolar değerle yüzde 60 seviyelerinde gerçekleşti” dedi.

TPI GLOBAL’İN BÜYÜMESİNE TÜRKİYE KATKISI
     TPI Global’in son 5 yıllık büyümesine baktıklarında yıllık ortalama yüzde 52 büyüdüklerine vurgu yapan Serdar,  bu konuda şunları söyledi: “Bu büyümede Türkiye’nin katkısının yüzde 20-25’lerde olduğunu söyleyebiliriz. TPI için önemli bir noktadayız. Türkiye’nin Avrupa, Orta Doğu ve Afrika pazarının merkezi olması bu rakamları ortaya çıkarıyor. Bu tabi ABD’liler açısından bakıldığında da en başarılı ülke olarak değerlendiriliyor. Bu da bizleri elbette gururlandırıyor. Bu Türkiye’deki yabancı yatırımcılara mesaj veriyor. Örneğin; 15 Temmuz gibi yabancı yatırımcının kafasını karıştıran olumsuzluklara karşı Türkiye’de bu kadar büyümemizin arkasında yatan neden bizim Türkiye’de bu anlamda çıkan gürültüden daha fazla başarı gürültüsü yaratmamızdandır. Avrupa’da dahi buradaki özveri ile çalışan insanlar bulmak zor. TPI, Türkiye’de faaliyet göstermekten çok mutlu” dedi. 

TÜRKİYE’NİN REKABETTE MÜHENDİS AVANTAJI
     Yatırımı Türkiye’de yapmalarının nedenlerine değinen Serdar, “Rekabet etiğimiz Kuzey Afrika’daki pek çok ülke bizden daha düşük maliyetli üretim yapabiliyor. Ancak Türkiye’deki mühendis ve nitelikli işgücü de önemli bir faktör. Diğer ülkelerde aynı nitelikte insan gücü bulunmuyor. Türkiye’de rüzgâr pazarının oluşması da fabrikaları burada açmamız için önemli bir neden oldu” diye konuştu.

RÜZGAR ENERJİSİ EĞİTİMİNE ÖNEM VERİLMELİ
     Rüzgar enerjisi ile ilgili spesifik bir okul olmadığını ancak bu alanda eğitime önem verilmesi gerektiğine dikkat çeken Serdar, bu konuda şunları söyledi: “Şuanda bünyemizde farklı mühendislik alanlarında çalışan 80 kişi var. Bütün mühendislerimiz Türk, ilk başladığımızda yabancı uyruklu mühendis sayımız çok fazlaydı. Ama şuanda bırakın biz yabancılardan destek almayı, mühendis ihraç eder konuma geldik. Bizim şuanda ABD ve Meksika’daki fabrikamızda, hatta Çin’e de destek veren mühendis arkadaşlarımız var.”

 


+ Benzer Haberler
» Çimsa 2018 yılında 869 milyon TL tutarında ihracata imza attı
» “Yapay zeka bilişim sektörünün önemli konusu
» Mutlu olduğunu beyan eden bireylerin oranı %53,4 oldu
» Hizmet sektörü güven endeksi 79,5 oldu
» Kapasite kullanım oranı yüzde 74’e geriledi
» Fortinet Güvenlik Zirvesi, siber güvenlik gündemine yön verecek
» AB Horizon 2020’den Tüpraş’a teşvik
» Çimento fiyatları düştü, kriz çözüldü
» Bayraklı’nın parklarına yeni oturma gurupları
» Karşıyakalılara ‘homeopati’ semineri


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.02.2019
  Ticaret 21.02.2019
  Ticaret 20.02.2019
  Ticaret 19.02.2019
  Ticaret 18.02.2019
  Ticaret 16.02.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni