• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“İlişkilerimiz gerginliklere rağmen bozulmuyor”

10 Mart 2018 Cumartesi 14:00
12
14
16
18

“İlişkilerimiz gerginliklere rağmen bozulmuyor”

           HABER MERKEZİ     
     Yunanistan İzmir Başkonsolosluğu’nun 1. Kordon’da yer alan ve restorasyonun ardından yeniden hizmet vermeye başlayan binasının ilk ziyaretçisi İzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş oldu.
     İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, 1. Kordon’da yer alan binanın restore edilerek tekrar kullanıma açılması nedeniyle Yunanistan İzmir Başkonsolosu Argyro Papoulia’ya teşekkür etti. Demirtaş, “İzmir’in 1. Kordon’u kentimizin gözbebeği bölgelerinden birisi. Buradaki az sayıdaki tarihi binaların korunması çok önemli. Ama sadece korunması değil restore edildikten sonra içindeki yaşamın da devam etmesini diliyoruz” dedi. İzmir’de 1900’lü yıllarda 45 konsolosluk olmasına karşın bugün 6 resmi konsolosluk olduğunu belirten Demirtaş, Yunanistan Başkonsoluğu’nun da en faal konsolosluklardan birisi olması açısından büyük önem taşıdığını söyledi.

     Başkonsolos Papoulia’nın özellikle uzun süreli vize verilmesi konusunda hem Oda üyelerine hem de diğer başvuranlara çok büyük desteği olduğunu kaydeden Demirtaş, şöyle konuştu:
     “25 yıldır Oda Başkanı olarak Türk – Yunan dostluğunun, ilişkilerinin gelişmesi için büyük çaba harcıyorum. Aynı şekilde sizin de çok çalıştığınızı görüyorum bu konuda. Şimdi geriye bakınca bizlerin, sizlerin, Türkiye’deki ve Yunanistan’daki odaların çabalarının, çalışmalarının ne kadar önemli olduğu anlaşılıyor. Bunlar sayesinde dostluğumuz ve ilişkilerimiz güçlendiği için zaman zaman yaşanan gerilimlere rağmen ilişkilerimiz bozulmuyor, gelişmeye devam ediyor. Karşılıklı ticaretimiz, karşılıklı turistlerin ziyaretleri devam ediyor. En önemlisi de iki ülkenin Başbakanı, bir kriz olduğunda karşılıklı görüşüp, bunları çözme konusunda anlaştılar, bu yönde bir irade sergiliyorlar. Ege’de barışın daha yüzyıllarca sürmesini diliyorum.”

En fazla vize veren 3. Konsolosluk
     Yunanistan İzmir Başkonsolosu Argyro Papoulia ise Demirtaş’a ziyaretinden dolayı teşekkür ederken, “Yenilenen binamızdaki ilk konuğumuz siz oldunuz” dedi.  Yunanistan Izmir Başkonsolosu Papoulia, Yunanistan Konsolosluğu’nun İzmir’de 1877 yılından beri var olduğunu belirtti ve şöyle dedi: “1. Kordon’daki bu bina 1955 yılında kullanılmaya başlandı ve restorasyon sürecinden sonra bu binaya dönmüş olmaktan büyük gurur duyuyoruz”.  

     Restore edilen bina ile vize ve diğer hizmetlerin aynen devam edeceğini belirten Papoulia, “Ön koşulları sağlayan herkese vize veriyoruz. 2015 yılında 45 bin vize verirken, 2017 yılında bu sayı neredeyse 62 bin oldu. Moskova ve İstanbul’un ardından Yunanistan’ın tüm dünyadaki konsoloslukları içinde en fazla vize veren 3. Misyonumuz” dedi. Başkonsolos Papoulia, “ticaret, turizm ve kültür alanlarında ikili ilişkilerin daha da geliştirilmesi için çalışıyoruz. Halklar arasındaki ilişkileri arttırmak hedefimizdir. En iyi diploması halklar arasındaki diplomasidir” dedi.
     Daha sonra Başkonsolos Papoulia eşi Nikos Stefanou ile birlikte restore edilen binayı gezdirdi.

 


+ Benzer Haberler
» Türk organik ürünleri dünyaya açıldı
» TARKEM modelinin Türkiye’ye anlatılması gerekir
» Ev ve mutfak eşyalarında yeni hedef İngiltere
» 2018 yılı ihracat şampiyonları belli oldu
» Geleceği Yazan Kadınlar için son başvuru tarihi 22 Şubat oldu
» Koç Holding’in 2018 yılı konsolide cirosu 143,2 milyar TL olarak gerçekleşti
» ‘Dyo Sanat Ödülleri’den 52 yılda 23.424 eser
» İzmir iş dünyasından Albayrak’a ekonomi raporu
» Palandöken, “Emekliliği gelmiş esnafa kolaylık sağlanmalı”
» Türk seramiği 130 ülkeden 91 bin ziyaretçiyle buluştu


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 18.02.2019
  Ticaret 16.02.2019
  Ticaret 15.02.2019
  Ticaret 14.02.2019
  Ticaret 13.02.2019
  Ticaret 12.02.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni