• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İldeniz, “İzmir’de Silikon Vadisi kurulabilir”

07 Ağustos 2018 Salı 16:00
12
14
16
18

İldeniz, “İzmir’de Silikon Vadisi kurulabilir”

   ► İZTO’da İzmir’den Silikon Vadisi’ne Uzanan Yolculuk-Ayşegül İldeniz Konferansı düzenlendi.

           FATİH ÖZKILINÇ     
     2015 yılında Fast Company tarafından dünyanın ilk 100 en yaratıcı kişisinden biri ve 2014 yılında Amerika’nın en etkili Türk kadınlarından biri olarak gösterilen Eczacıbaşı Holding ile Zorlu Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve aynı zamanda TÜSİAD Silikon  Vadisi Ağı’nın Başkanı olan Ayşegül İldeniz, İzmir Ticaret Odası’nın (İZTO) ev sahipliği yaptığı Girişimcilik, İnovasyon ve Yönetim Sohbetleri kapsamında gerçekleştirilen “İzmir’den Silikon  Vadisi’ne Uzanan Yolculuk-Ayşegül İldeniz Konferansı”na konuk oldu. Burada, Silikon Vadisi tecrübelerini katılımcılarla paylaşan İldeniz, kendisine yöneltilen sorulara da cevap verdi.

İZTO geçen yıl 10 girişimciye destek verdi
     Toplantının açılışında konuşan İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Emre Kızılgüneşler, “2017 yılında İZTO tarafından 10 girişimciye proje başına 50.000 TL İnovasyon ve Girişimcilik Teşviği verildiğini ifade etti.  Kızılgüneşler, “Oda olarak kurucusu olduğumuz Embryoniks Teknoloji Ticaret ve Sanayi A.Ş. firmasının mevcut sermayesi üzerinden inovatif projelere “melek yatırım” yapmak üzere “İzmir Proje Pazarı” etkinliğimiz başlatıldı. Proje başvuruları alındı, değerlendirme süreci devam ediyor. Bunları yaparken en büyük arzumuz İzmir’den başarı hikayeleri çıkarmak. Odamızın kurucusu olduğu İzmir Ekonomi Üniversitesi, Üniversite bünyesinde yer alan Teknoloji Transfer Ofisi, ayrıca girişimcilerin Ar-Ge projeleri için devrede olan İzmir Bilimpark ile işbirliği halindeyiz. Girişimcilik ekosistemindeki tüm aktörler olarak Oda-Üniversite-Teknopark olarak bir arada, yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Tüm bu çalışmalarımızın üzerine, dev bir projeyi daha hayata geçirmeyi hazırlanıyoruz. Odamız Eski Hizmet Binaları’nda “Girişimcilik Merkezi” kurmayı planlıyoruz. Çünkü,inovasyon ve girişimciliğin İzmir’de önünün açılması önem verdiğimiz en büyük projelerimiz arasında.  Genç girişimcilerle yatırımcıları aynı çatı altında bir araya getirecek, yaşayan bir merkez kuracağız” diye konuştu.

İldeniz, İntel serüvenini anlattı
     Uzun zaman sonra kendi şehrinde bir etkinlikte yer almaktan dolayı çok mutlu olduğunu söyleyen Ayşegül İldeniz, başarılı İntel serüvenin anlattı. İntel deneyimini 1998 yılında Ortadoğu, Akdeniz, Afrika Bölgesi pazarlama müdürü olarak başladığını belirten İldeniz, daha sonra Türkiye Genel Müdürü olduğunu dile getirdi. Daha sonra ise Türkiye, Orta Doğu ve Afrika Başkanlığına getirildiğini aktaran İldeniz, “Hayatımın en çılgın işi ve zamanıydı. Çok geniş bir coğrafyada iş yaptım. Türkiye genel müdürüyken gelen teklif sonrası Türkiye’yi bırakmak istemedim. Türkiye’den ayrılmak istemedim. Teklif gelince çok şaşırdım. Daha önce hiç o ülkelerle alakam yoktu. Zaman geçtikçe işe alıştım” dedi.

“Türkiye’de büyük bir araştırma geliştirme merkezi açtık”
     Dünyanın en büyük mikroişlemcisi şirketi İntel’in, Orta Doğu ve Afrika ülkelerinde iş yapacağını ancak bu ülkelerde pek bilgisayar kullanılmadığını belirten İldeniz, “Buradaki çabam teknolojinin insanın hayatımı ekonomiyi nasıl etkileyebilir, sıçratabilir yönündeydi. Kadınları, gençleri, çocukları bu teknoloji üzerine girmeleri için adeta teknoloji misyonerliği yaptım. Bu anlamda çok keyif aldığım iş oldu. 40 farklı ülkeden çeşitli insanlarla çalıştım. Büyük şirketlerin sorumlu olduğum bölgeye son derece tutucuydu. Orada radikal ve farklı bir yaklaşım sergiledim. 35 farklı merkez kurdum. Derdimizi anlatabilirsek, yerli insanı işe alabilirsek, kendi ülkelerine bu sorunu anlatabilirse bizim işimize o kadar kolaylaştıracağını inandım. Bu sayede 250 milyon dolarla başladığımız işi 2.5 milyar dolar ciro ile büyük bir atılım yaptık. Türkiye’de büyük bir araştırma geliştirme merkezi açtık” diye konuştu.

Stratejik olursanız krizlerin yönetilebilirsiniz
     Afrika ve Orta Doğu gibi zor bir bölgede nasıl iş yaptıklarını anlatan İldeniz, Mısır devrimi sırasında orada olduğunu belirterek, şöyle devam etti: “Afrika ve Orta Doğu gibi zor bölgede çalıştığım dönemde Lübnan işgal ediliyor, diğer yandan terör saldırısı oluyordu. O bölgedeki ülkelerde başka bir gün ekonomik krize giriyor. İş planını iyi yaparak olayların hiçbir şekilde iş planını etkilenmemesi için çalışıyoruz. Yeterince stratejik olursanız krizlerin yönetilebilir olduğunu görüyorsunuz. Mısır devriminde de oradaydım. Bol anılı yıllarım oldu.”

Slikon Vadisi macerası
     Silikon  Vadisi macerasının İntel’de başladığını belirten İldeniz, “Afrika için cep telefonu yaptık. O zaman Apple da 17 yıldır yöneticilik yapmış birini getirdiler, o da buldozer gibi bir adam. Bende anlatmaya çalışıyorum, ‘bilgisayar satmaya çalışıyoruz ama bu insanlar cep telefonu kullanıyor satamayacağız’ diye. Ama anlatamıyorum. Sonunda bu adama gittim ‘olabilir’ dedi ama ‘daha büyük pazarlarda telefon planlarım var niye Afrika’ya geleyim’ dedi. Ben de ‘sen bir gel’ dedim. Onu, önce Nairobi sonra Kenya’ya götürdüm. Daha sonra Afrika pazarına telefon sunduk ve bu proje başarılı oldu. Apple’dan gelen bir yönetici bu başarıdan sonra bana bir teklifte bulundu. ‘Yeni teknolojiler üzerine bir tesis kuruyoruz ve bunu yönetmeni istiyoruz’ diye teklif sundu. Slikon Vadisi maceram böyle başladı” diye konuştu.

Silikon  Vadisini ayakta tutan iki omurga var
     Silikon  Vadisini ayakta tutan iki omurgası olduğunu dikkat çeken İldeniz, “Slikon Vadisinde bir kaç şey bir yere gelmiş. Araştırma geliştirme merkezleri ve üniversiteler bir araya gelmiş. Oradaki üniversitelerden yapılan araştırma geliştirme sayesinde kümelenme başladı. Sadece İntel değil telefon şirketleri araştırma geliştirme merkezleri orada kümelenmeye başladı. Bundan yararlanmak isteyen şirketlerin bu araştırma gelişme merkezlerini kurmaya başladı. Bunlar da para çekmeye başladı. Burada intel, Apple ortaya çıkıyor. Silikon  Vadisini ayakta tutan iki omurgası var. Biri insanlar ikincisi de para. Bu ikisinin inanılmaz kombinasyonu var. Zeki insanların olduğu bir alanda inanılmaz bir inovasyon kültürü var. Dünyanın her yerinden  yatırım fonları var.200, 500 milyon dolar yatırım fonları var. Dünyanın her yerinden şirketler ve en zeki insanlar buraya geliyor. Slikon Vadisi, farklı düşüncelere sahip ve bu düşünceleri ifade etmek isteyen insanların toplandığı bir yerdir. Farklı ülkelerden gelen insanların nereli olduğu bakılmaksızın zeka seviyesi ele alındığı bir yer. Dünyayı biz nasıl değiştirebiliriz diyen şirketler var” dedi.

“Bizim gibi düşünmeyen insanları kucaklamamız lazım
     Türkiye’de Slikon Vadisi gibi bir oluşumun olması için farklı düşüncelere açık olunması gerektiğini vurgulayan İldeniz, Slikon Vadisinin başarısının temelinde de bu düşüncenin yattığını belirterek, “Türkiye’de kendimizi benzemeyen, bizim gibi düşünmeyen insanları kucaklamamız lazım. ‘Böyle geldik böyle gideriz’ diye düşünülmemeli. Bilmediğiniz şeyleri bilen insanları kucak açmalısınız. 8 kat büyümek için bunu yapmak gerekir. Silikon  Vadisinde sermaye, araştırma, geliştirme ve bilginin bir araya geldiği güzel bir uyum var. Bunları bir araya getirerek bir reaksiyon ortaya çıkartmak gerekiyor. Bizim ülkemizde bir şirketin satılması iyi bir şey değil olarak yorumlanır. Ancak Slikon Vadisinde öyle değil. Bir şirketiniz var ve onu geliştirmişseniz ve başka bir şirket sahibi de sizin şirketinizi görüp buna yeni bir şeyler katabilirim diye şirketiniz alırsa bu çok önemli bir olaydır” diye konuştu.

Güçlü şirketler İzmir’de değil
     Katılımcıların ‘İzmir’de Silikon  Vadisi benzeri bir yapı kurulabilir mi?’ sorusuna yanıt veren İldeniz, “Silikon  Vadisini tabi burada kurabiliriz. İzmir’de muhteşem birkaç şey var. Üniversitelerimiz, teknoloji departmanlarımız ve önemli hocalarımız var. Sosyal alanlar açsından çok çekici bir yer. Benim nazicane gözlemim eksik olan şey güçlü şirketler burada değil henüz. 2-3 tane çok iyi ayağı var ama 2-3 tane çok önemli eksiğimiz var. Birkaç eksik ayak var bunların üzerine çalışılırsa olabilir diye düşünüyorum. Bunlar ülkemizin makro yapısıyla bağlantılı eylemler. Ama çok büyük istek ve beklenti olduğunu görüyorum. Sanki yurt dışı ve yurt dışında faaliyet gösteren kişilerle bir köprü kurulması lazım. Muhteşem şeyler olabileceğini düşünüyorum” dedi

 


+ Benzer Haberler
» Elma üreticisinin yeni umudu; ‘Tanzim’
» Yaşlı zeytin ağaçları budama ile gençleşecek
» Fransa’da Türk modası rüzgârı esti
» Kayıt dışı istihdam teşvikle azalıyor
» Habip Aydoğdu, “76/76... ile sanatseverlerle buluştu
» Palandöken, “Kısa vadede SGK pirim oranları düşürülmeli”
» İçimdeki Hazine ile otizmli çocuklar engel tanımıyor
» Corendon Airlines’dan Germania’nın yarattığı boşluğa ilave kapasite kararı
» “Her şeye rağmen üretime, ihracata devam”
» İş dünyası üretim ve istihdam kaybından endişeli


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.02.2019
  Ticaret 19.02.2019
  Ticaret 18.02.2019
  Ticaret 16.02.2019
  Ticaret 15.02.2019
  Ticaret 14.02.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni