• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“İlaç stratejik ürün olarak belirlenmeli”

12 Kasım 2019 Salı 15:00
12
14
16
18

   ► Çağdaş Eczacılar Derneği Genel Sekreteri Barış Özgen: “Sabit kur üzerinden anlaşma yapan ilaç üreticileri aradaki kur artışından kaynaklı maliyete katlanmak istemiyor. Onun için de ülkemize sınırlı aşı veriyorlar. Şu andaki en büyük sebep yanlış fiyatlandırma politikası. Gerçekçi bir kur belirlemesi yapılması gerekir.

     Türkiye’de dağıtılan grip aşısının talebi karşılayamaması kronik rahatsızlıkları olan insanlarda paniğe neden oldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamasına göre, bu dönem eczanelere 253 bin doz grip aşısı dağıtımı yapıldı. 500 bin doz aşının daha dağıtılacağı bildirilirken eczacılar piyasada hâlâ grip aşısı bulunmadığını, hastaların mağdur olduğunu söyledi.

“İlaç üreticileri maliyete katlanmak istemiyor”
     Türkiye’nin grip aşısı ve ilaç talebini karşılayamamasında ilacı ve ilaçlarda kullanılan etken maddeyi dış ülkelerden ithal etmesi ve yerli ilaç sanayiinin azalması yapısal sorun olarak gün yüzüne çıkıyor. Çağdaş Eczacılar Derneği Genel Sekreteri Barış Özgen, grip aşılarının piyasada bulunmamasını kur artışına bağladı.
     Dışa bağımlı olunduğu için devreye Dolar-Euro kurunun girdiğini ifade eden Özgen, “Türkiye’de ilaç fiyatları bir yıl içindeki en düşük Euro kuruyla en yüksek kur toplanarak yüzde 70 üzerinden belirleniyor. Bu dönem için ilaçta belirlenen sabit kur oranı 3.40. Şu en Euro 6,54. Sabit kur üzerinden anlaşma yapan ilaç üreticileri aradaki kur artışından kaynaklı maliyete katlanmak istemiyor. Onun için de ülkemize sınırlı aşı veriyor. Şu andaki en büyük sebep yanlış fiyatlandırma politikası. Gerçekçi bir kur belirlemesi yapılması gerekir” dedi.

“İlaç meta olmamalı”
     Normalde grip aşılamasının ağustos ayı içinde başlayıp bitmesi gerektiğinin altını çizen Eczacı Özgen, “Salgının en yoğun olduğu dönemler eylül-ekim-kasım ayları. Önceki yıllarda bu bir şekilde yürüyordu. Geçen yıldan başlamak üzere bazı sorunlar ortaya çıktı. Şunu öneriyoruz: Bir kere sağlıktan tasarruf olmaz. İlacı başka ürünlerle karıştırmamak gerekiyor. İlacın yerine başka bir ürün ikame edemezsiniz. Bunun için sağlık planlamanızı çok iyi yaparak ilacı stratejik ürün belirlemeniz lazım” diye konuştu.
     Özgen, “İlacın meta olmaması gerekir. Ama sen birçok üründe olduğu gibi dışa bağımlısın. Petrole sürekli zam geliyor. İlaca bir kere zam geldiğinde yer yerinden oynuyor. İlacı meta olmaktan çıkartmak istiyorsan bir kere yerli üretim yapmak zorundasın. Sosyal devlet yapısına erişerek insanların ilaca olan ihtiyacını da karşılamak zorundasın” ifadelerini kullandı.

“Eczane başına 10 ya da 20 aşı düşüyor”
     Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) üyesi 36 ülke arasında milli gelire oranla en az sağlık harcaması yüzde 4.2’lik oranla Türkiye’de yapılıyor. Özgen, Türkiye’nin ilaçtaki sorununun her geçen yıl arttığını dile getirdi. Eczane başına düşen aşı miktarının talebi karşılamadığını vurgulayan Özgen şunları kaydetti:
     “Sağlık Bakanlığı sürekli ‘Risk gruplarına bu aşıyı ödüyoruz’ diye açıklama yapıyor. İyi de şu an aşı yok piyasada. İlk etapta 253 bin doz aşı geldi. Bir hesap yapmaya kalkarsak durum zaten ortaya çıkıyor. 253 bin doz aşı totalde 25 bin eczaneye paylaştırıldığında her eczaneye 10 aşı düşüyor. Şimdi 500 bin doz aşının daha geleceği söyleniyor. Bu rakamı da 25 bine böldüğünüzde eczane başına 20 doz aşı yapar. Risk grubu dediğimiz zaman astım, KOAH, diyabet, hipertansiyon, kalp ve 65 yaş üstü hastalar, iki ila 6 yaş çocukları geliyor başta. Şu saydığım risk grupları içinde sadece bir akciğer hastalığı olan KOAH hastaları 4,5 milyon. Kesinlikle aşı olması gereken bu hastaların yüzde 1’i aşı yaptırsa 45 bin gibi bir sayıya tekâmül eder. Diğer hastalarla birlikte çok daha büyük sayılar ortaya çıkıyor.”

“Hastalar sürekli mağduriyet yaşıyor”
     “Ekonomik krizin artması sebebiyle devletle firmalar arasındaki pazarlıkta bir sorun olduğunu düşünüyorum” diyen Özgen şöyle devam etti:
     “Grip aşısı konusu önümüzdeki aylarda eksisiyle artısıyla muhtemelen gündemden çıkacak. Ta ki bir dahaki yıla dek… Ama biz bu sorunu ilaçların hepsinde yaşıyoruz. Özellikle kanser, tansiyon, epilepsi ilaçlarında, göz damlalarında yaşıyoruz. Hastalar sürekli bir mağduriyet yaşıyor. Grip aşısının durumu ilaç konusundaki tabloyu çok net gösteriyor aslında.”


+ Benzer Haberler
» Patates ihracatı ilk dört ayda yüzde 236 arttı
» Türkiye GDO’suz pamuk üreten üç ülkeden biri
» Sanayiciler muz üretimi ve ihracatına yönelecek
» “2020’de buğday üretimi 20,5 milyon ton öngörülüyor”
» “Devlet alım yaparsa fıstıkçılar tüccara teslim olmaz”
» “Turizmciler ileriye yönelik tahmin yapamıyor”
» Pandemi döneminde kuru fasulyede ani yükseliş
» Türkiye’de ayçiçeği üretimi 4 yılda yüzde 39 arttı
» 2020’de mercimek ithalatı arttı
» Yılın ilk 4 ayında mısır ithalatı arttı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 03.07.2020
  Ticaret 02.07.2020
  Ticaret 01.07.2020
  Ticaret 30.06.2020
  Ticaret 29.06.2020
  Ticaret 27.06.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni