• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İklimlendirme Sektörü rekabetçiliğini artıracak

01 Ekim 2018 Pazartesi 15:00
12
14
16
18

İklimlendirme Sektörü rekabetçiliğini artıracak

           HABER MERKEZİ     
     İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) Güdümlü Proje Desteği kapsamında, Ege Soğutma Sanayicileri ve İş Adamları Derneği’nin (ESSİAD) Tire Organize Sanayi Bölgesi’nde akredite bir İklimlendirme Laboratuvarı kurulmasına yönelik güdümlü proje önerisinin başlangıç toplantısı Tepekule Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. İZKA Genel Sekteri Dr. Mehmet Yavuz, ESSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Semerci, EBSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Muhsin Dönmez, Tire OSB Müteşebbis Heyet Başkanı Metin Akdaş, İklimlendirme Sanayi İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şanal ile sektör dernekleri temsilcileri ve dernek üyelerinin katılım sağladığı başlangıç toplantısında proje ile ilgili bilgilendirme yapıldı ve katılımcılardan projenin geliştirilmesine yönelik görüşler alındı.

     Endüstriyel Havalandırma ve İklimlendirme sektörü (EHİS) inşaat, gıda, sağlık, otomotiv, kimyasallar, tekstil gibi önemli üretim ve proses endüstrilerini içeren geniş ve ekonomi için büyük değer taşıyan bir gruba hitap etmektedir. Projenin hedefi ülkemiz EHİS sektörünün rekabetçilik seviyesini arttırarak, uluslararası alanda kaliteli ürünler üreten bir kapasiteye sahip olması sağlanmaktır. Bu kapsamda, EHİS sektörü için yurt içi ve yurtdışı pazarların kalite, performans ve test analiz beklentilerini karşılayacak donanıma sahip, uluslararası alanda kabul gören akredite bir iklimlendirme laboratuvarının kurulması ve İzmir’in EHİS sektörü için bir çekim merkezi haline gelmesi hedeflenmektedir.

     Dr. Mehmet Yavuz, güdümlü proje desteklerinin kalkınma açısından en çok önem verilen araçlardan biri olduğunu ve bu projelerde amacın, bölgesel ve ulusal boyutta etki yaratacak projelerin gerçekleşmesini sağlamak olduğunu belirtti. Yavuz, projenin İzmir Kalkınma Ajansı tarafından gerçekleştirilen ve İzmir’deki mevcut sektörlerin kümelenme potansiyellerinin araştırıldığı “İzmir Kümelenme Analizi” çalışması doğrultusunda gündeme geldiğini belirterek “EHİS LAB güdümlü projesi EHİS sektörün gelişmesine yönelik önemli bir adımdır. Hayata geçirilecek bu laboratuvar ile İzmir’de EHİS sektörü üretim, istihdam ve ihracat açısından güçlendirilecektir.” dedi.

     Toplantıda konuşan ESSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Semerci, sektörün büyük bir ihtiyacını karşılayacak olan EHİS LAB Akredite Test ve Analiz Merkezi kurma görevini Türkiye İklimlendirme sektörünün desteğini alarak üstlendiklerini söyledi. Tire OSB’de kendilerine tahsis edilen beş bin metrekare alanda kurulacak ve Türkiye’de bu kapasitede ilk olacak EHİS LAB sayesinde, sektör firmalarının ürünlerini yurt dışında test etmek zorunda kalmayacağını açıklayan Semerci, bu sayede ürün testleri için harcanan milyonlarca liranın ülke içinde kalmasının sağlanarak üretimin teşvik edileceğini belitti. Semerci, Laboratuvar sayesinde teçhizat ve bilgi birikimi bakımından daha da gelişecek sektörün, teknoloji üreten bir yapıya kavuşup ihracat kapasitesini arttırarak Türkiye’ye daha çok ekonomik katkı sağlayacağını sözlerine ekledi.

 


+ Benzer Haberler
» “Güçlü sigorta kalkınmanın anahtarıdır”
» Brexit, İngiliz zincir mağazalarını olumsuz etkiledi
» Emekli ikramiyeleri 31 Mayıs’ta ödenecek
» Palandöken, “Bayramda internet alışverişlerine dikkat”
» Maden sahalarında artış sürecek
» IMF: Çin’e gümrük vergisinin maliyetini ABD üstleniyor
» EFD Başkanı Vurucu: “İvme Finansman Paketi’nin hedefi doğru”
» Norm Cıvata, EBSO 100 listesinde 13. sırada
» Türkiye Uluslararası Yönetim Asistanları Derneği kuruldu
» Ambalajın devine uluslararası ödül


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 27.05.2019
  Ticaret 25.05.2019
  Ticaret 24.05.2019
  Ticaret 23.05.2019
  Ticaret 22.05.2019
  Ticaret 21.05.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni