• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İki Ur-Ge projesi birden başlıyor

11 Aralık 2019 Çarşamba 17:00
12
14
16
18

İki Ur-Ge projesi birden başlıyor

   ► Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Uçak, “Hedef pazarlarımız belirlendikten sonra 2020 yılında yurtdışı tanıtım ve pazarlama faaliyetlerine başlayacağız” dedi.

           DUYGU GÖKSU     
     Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Uçak, düzenlediği basın toplantısı ile ‘Taze Kiraz, Üzüm ve Nar Ürünlerinde Hedef ve Pazarlar Projesi’ ve mamul sektörü için ‘İşlenmiş Meyve Sebze Ürünlerinde Hedef Pazarlar Ur-Ge Projesi’ni hayata geçirdiklerini açıkladı.
     İhracatı yıllık 900 milyon dolar seviyesine ulaşan Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği, daha katma değerli ihracat ve hedef pazarlarda ortak pazarlama yapmak amacıyla, Ticaret Bakanlığı tarafından desteklenen Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi Ur-Ge Projelerine yoğunlaşıyor.

“Başarılı bir Ur-Ge projesini geride bıraktık”
     Geçtiğimiz üç yıl içerisinde taze meyve sebze sektöründe, taze kiraz ve üzüm özelinde başarılı bir Ur-Ge projesini geride bıraktıklarını ifade eden Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Uçak, “Bu proje kapsamında özellikle Uzakdoğu ve Asya pazarında önemli ticari bağlantılar elde edildi. İlk Ur-Ge çalışmasını sektörümüz için bir başlangıç projesi olarak nitelendirebiliriz. Bu projenin devamı niteliğinde daha geniş katılımlı olarak yaş meyve sebze ve meyve sebze mamulleri sektörlerinde yeni projelerimizi hayata geçiriyoruz” dedi.

“Hedef Çin, Malezya gibi pazarlar”
     Yaş meyve sebze Ur-Ge projesinde proje ürün gruplarını taze kiraz, üzüm ve nar olarak, sebze mamulleri projesinde ise işlenmiş meyve ve sebze ürünlerinin yer aldığını ifade eden Uçak, “Şu an için 2 projemizde toplam 31 katılımcı firmamız var. Bugün itibari ile katılımcı firmalarımız ile İhtiyaç Analizi Açılış toplantımızı gerçekleştiriyoruz. Danışman firmamız tüm katılımcı firmalarımızı yerlerinde ziyaret ederek ihtiyaç ve projeden beklentilerini ortaya çıkaracak. Firmalarımız görüşleri ile hedef pazarlarımız belirlendikten sonra 2020 yılında yurtdışı tanıtım ve pazarlama faaliyetlerine başlayacağız. Özellikle yaş meyve sektöründe hepinizin yakından takip ettiği gibi Uzakdoğu ve Güneydoğu Asya pazarı önemli pazarlar haline geldi. 2019 yılında Çin’e kiraz ihracatımız başladı, Güney Kore’ye de ilk deneme sevkiyatlan gerçekleşti. Yaş Meyve Sebze Ur-Ge katılımcı firmalarımızın ağırlıklı olarak Çin, Güney Kore, Malezya, Singapur gibi pazarları hedef olarak belirleyeceğini düşünüyorum” diye konuştu.

“Hava kargo ihracatı 20 milyon dolara ulaştı”
     Projeler devam ederken, bu ülkelere hava kargo ile ihracat maliyetlerini düşürmek için de çalışmalar yaptıklarını dile getiren Uçak, “Bu pazarlar için hava kargo ile ihracat olmazsa olmaz diyebileceğimiz bir konudur. Şu an itibari ile hava kargo ihracatımız 20 milyon dolara ulaştı, bu proje ile bunu daha yüksek seviyelere çıkamayı hedefliyoruz. Meyve Sebze Mamulleri sektörümüzde de amacımız Avrupa Birliği, Amerika gibi geleneksel pazarlarımız dışında katılımcılarımız ve sektörümüz adına yeni pazarlar keşfedebilmek. Hindistan, Çin, Kanada, Meksika gibi pazarlar sektörümüz için potansiyel arz ediyor, umuyorum proje başladıktan sonra çıktılarını da almaya yavaş yavaş başlayacağız” ifadelerini kullandı.

     Basın Toplantısına katılan danışmanlık firması Yalın Enstitü temsilcilerinden Hakan Akgül projeler hakkında bilgi verdi. Akgül, “Projenin süresi 3 yıl. Projeler ile birlikte rekabetçiliğin artırılması imkanı sağlanmış olacak. Projenin yüzde 75’i devlet tarafından desteklenmektedir” dedi.


+ Benzer Haberler
» ŞOK Marketler, net satış gelirlerini 9,9 milyar TL’ye yükseltti
» Aktif Bank yarı yıl rakamlarını açıkladı
» BT dünyasında değişen İK trendlerine ayak uydurun
» Binlerce web sitesi risk altında
» OPPO A31 ve A52 Türkiye’de satışa sunuldu
» Yıldız Holding’in 65 milyar TL cirosu Fahrettin Ertik’e emanet
» Rockwell Automation endüstriyel bilişim portföyünü genişletti
» Hackerler tatillerde de peşinizi bırakmıyor
» Wilo’dan taş ocakları ve madenlere özel kullanıcı dostu pompa
» DDOS saldırıları bir önceki yıla göre üç kat arttı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticarit 15.08.2020
  Ticaret 14.08.2020
  Ticaret 13.08.2020
  Ticaret 12.08.2020
  Ticaret 11.08.2020
  Ticaret 10.08.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni