• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İki ülke arasında 500 milyon dolarlık ticaret

07 Eylül 2018 Cuma 14:00
12
14
16
18

İki ülke arasında 500 milyon dolarlık ticaret

   ► İZTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Eyüp Cemal Elmasoğlu, Sri Lanka ile ticari ilişkilerin çok farklı bir noktaya getirmek istediklerini söyledi.

           FATİH ÖZKILINÇ     
     İzmir Ticaret Odası(İZTO) ev sahipliğinde Sri Lanka yatırım ve işbirliği olanakları toplantısı düzenlendi. Toplantıya İZTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Eyüp Cemal Elmasoğlu, Sri Lanka Ankara Büyükelçisi Pakeer Mohideen Amza, Ulusal Politikalar, Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı Rathnasiri, Ulusal Politikalar ve Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı Asanga Dayarathne ve İZTO üyeleri katıldı. Toplantıda konuşan Sri Lanka Ankara Büyükelçisi Pakeer Mohideen Amza, 2020’de iki ülke arasındaki ticaret hacmini 500 milyona dolara kadar çıkarmayı düşündüklerini belirterek “Manisa Denizli Urla ve İzmir’de bizim için ilginç olabilecek sektörleri tespit ettik. Sizin bize sunabileceğiniz çok güzel ürünler var. Sizinle çalışmak istiyoruz” dedi.
     Toplantının açılış konuşmasını yapan İZTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Eyüp Cemal Elmasoğlu, Sri Lanka ile ticari ilişkilerin çok farklı bir noktaya getirmek istediklerini söyledi. Elmasoğlu, Sri Lanka Heyeti’ne İzmir’in avantajlarını anlattı.

“Her türlü işbirliğine hazırız”
     İki ülkenin birbirlerine yapacakları yatırımlar ile yeni pazarlara açılabileceğini de dile getiren Elmasoğlu, “Türkiye’de, Sri Lanka sermayeli 9 adet firma bulunuyor. İzmir’de, Sri Lanka sermayeli firma maalesef yok. Sri Lanka’da faaliyet gösteren Türk sermayeli firma sayısı ise 7. 2017 yılında 185 milyon dolar olarak gerçekleşen ticaret hacmimiz, 2018 yılının ilk 7 ayında 106 milyon dolar oldu.  Rakamlar çok iç açıcı değil ama biz İzmir Ticaret Odası olarak bunu bir fırsat olarak görüyoruz. Sri Lanka gibi yükselen bir pazar ile bu rakamlar oldukça yetersiz. Bizde Seylan diye biliniyorsunuz. Türkiye’de Seylan demek çay demektir. Sri Lanka’dan ithalatımız ağırlıklı olarak çay üzerine. İki ülke birbirlerine yapacakları yatırımlar ile yeni pazarlara açılabilir. Ülkelerimiz arasındaki ticari ilişkileri güçlendirmek için Odamız ile işadamlarınız arasındaki bağların kuvvetlendirilmesi için Oda olarak her türlü işbirliğine hazırız” diye konuştu.

“İyi ilişkilere sahibiz”
     Türkiye’de bulunmaktan dolayı mutluluk duyduklarını belirten Sri Lanka Ankara Büyükelçisi Pakeer Mohidden Amza ise “Üçüncü defadır burada bulunuyoruz. 2016 ve 2007’de bize ev sahipliği yaptınız. Bugün tekrar bu prestijli organizasyonda bize ev sahipliği yapıyorsunuz. Bu durumdan oldukça memnunuz. Biz işbirliği yapmak istiyoruz. Bizde yılın365 gün güneş ışığı yapıyoruz. Her iki ülkede cumhuriyet rejimi kurulmasından sonra ticari ilişkiler başladı. İpek yolu sırasında da biz denizcilikte büyük bir rol oynadık. İzmir vasıtasıyla da önemli yol aldık. Atalarımız sayesinde iyi ilişkilere sahibiz” dedi.

Hedef 500 milyon dolar
     2016 yılında 29 yıllık bir aralıktan sonra oturup ticari ilişkileri nasıl geliştirebiliriz diye konuştuklarını ifade eden Pakeer Mohidden Amza, “2020’de iki ülke arasındaki ticari hacmi 500 milyona dolara kadar çıkarmayı düşünüyoruz. Türkiye’den daha fazla şirketin bize gelmesini umuyoruz. Bizden dört misli fazla nüfusunuz var. Biz tarıma dayalı bir ülke iken şimdi sanayiye geçtik. Sri Lanka olarak Ankara ile uluslararası ticaretle ilgili olarak, ihracatımızı yavaş yavaş arttırdık. İthalatımız da fazla. İhracattan bahsedecek olursak en önemli ürün, ihracatımızın 45 i tekstil ve hazır giyim. Bu bölgede tekstil konusunda zengin ve biz ABD’ye ve batıya tekstil ürünü satabiliyoruz. İkinci en nemli ürün çay. Seylan çayımız oldukça meşhurdur. İngilizler bu çaya seylan adını verdi. Bir de kauçuk, petrol ürünleri ve baharat ürünleri var bunlar da bizim için çok önemli” diye konuştu.

“Sizinle çalışmak istiyoruz”
     Türkiye ile ticari ilişkileri geliştirmeye hazır olduklarını belirten Pakeer Mohidden Amza, “İhracatımızın yüzde 29’u AB’ye gidiyor.  Yüzde 26 ABD’ye diğer kısımları Çin ve Hindistan’a gidiyor. Turizmde iş birliği yapabiliriz, birlikte gidip gelebiliriz.  Biz esas olarak petrol ürünleri ithal ediyoruz. Tekstil ürünleri de ithal ediyoruz. Manisa Denizli Urla ve İzmir’de bizim için ilginç olabilecek sektörleri tespit ettik. Sizin bize sunabileceğiniz çok güzel ürünler var. Sizinle çalışmak istiyoruz. Tekstil, makine, araçlar ve birçok alanlarda işbirliği yapabiliriz. Buralardan daha fazla ürün Sri Lanka’ya ihraç edebilirsiniz. Sri Lanka vasıtasıyla dünya nüfusunun yüzde 40’ına erişim sağlayabilirsiniz. Dünyanın en büyük mavi safiri Sri Lanka’dan gelmiştir. Değerli taşlar bakımından Sri Lanka zengin bir ülke. Bu da Türk yatırımcılar için farklı, güzel bir ticari pazar ortaya çıkarabilir” ifadelerini kullandı.

Yatırımcılar anayasa ile koruma altında
     Ulusal Politikalar, Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı Rathnasiri ise Sri Lanka’nın çok dayanıklı bir ekonomisi olduğunu belirterek “Son derece dayanıklı bir ekonomimiz var. Sri Lanka, Güney Asya’da öncü bir ülke. Şeffaf yatırım kanunları oluşturulmuştur. Yabancı yatırımlar garanti altındadır. Yatırımların Sri Lanka’ya çekilmesi için teşvikler veriliyor. Yatırım için çok iyi bir ortam yarattık. Bu sayede doğrudan yabancı yatırımı daha kolay çekeceğimizi düşünüyoruz. Canlı bir iş ortamı ve serbestleşmiş bir ekonomiye sahiptir. Yatırım açısından en güvenli ülkedir. Yatırımcılar ülkemizde anayasa ile koruma altına alınmıştır” ifadelerini kullandı.

 


+ Benzer Haberler
» Yaşlı nüfus son beş yılda %16 arttı
» Şubat ayında konut satışları yüzde 18.2 azaldı
» Günlük temassız ödeme adedi 1 milyona ulaştı
» Siirt fıstığı dünyaya açılıyor
» İstanbul dünyanın en çok ziyaret edilen 11. şehri oldu
» AmCham Türkiye/ABFT yeni yönetim kurulu seçildi
» 26. İzmir Avrupa Caz Festivalinde son hafta
» Sürpriz yok, Arkas-M.A.T. Sailing Team yine birinci
» İzmir’de ‘Frankofoni’ zamanı
» Çocuklar dijital mikroskop ile bilim dünyasını keşfe çıkıyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 19.03.2019
  Ticaret 18.03.2019
  Ticaret 16.03.2019
  Ticaret 15.03.2019
  Ticaret 14.03.2019
  Ticaret 13.03.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni