• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İhtisas Serbest Bölgeleri’nde kiranın yarısına 5 yıl destek

12 Şubat 2021 Cuma 16:00
12
14
16
18

İhtisas Serbest Bölgeleri'nde kiranın yarısına 5 yıl destek

   ► Pekcan, Ar-Ge yoğun, yüksek katma değerli, inovasyon ve teknoloji odaklı mal ve hizmet sektöründe serbest bölgeler kurulabilmesini amaçlıyoruz

           SEZA NUR DEMİRPARMAK      
     Ticaret Bakanlığı ev sahipliğinde düzenlenen İhtisas Serbest Bölgeleri Tanıtım Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantının açılış konuşmasını yapan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, yeni nesil ihtisas serbest bölge modeliyle Ar-Ge yoğun, yüksek katma değerli, inovasyon ve teknoloji odaklı mal ve hizmet sektöründe uzmanlaşma temelinde serbest bölgeler kurulabilmesini amaçladıklarını söyledi. Firmaların bölgelere yatırım kararlarını etkileyecek ilave destekler sağlayacaklarını söyleyen Pekcan, “Firmaların istihdam ettikleri 10 nitelikli personelin her birinin yıllık 15 bin dolara kadar olan brüt ücretlerinin yarısı ile ihtisas serbest bölgelerinde kiraladıkları arazi ve binalara ilişkin 75 bin dolara kadar olan kira harcamalarının yarısını 5 yıl süresince destekleyeceğiz” dedi.

“Yeni nesil modelimiz dünyadaki iyi uygulama örnekleri arasına girecek”
     Ticaret Bakanlığı olarak serbest bölgeleri geleceğe daha iyi taşımak için yeni bir model geliştirdiklerini ifade eden Pekcan, “Bu doğrultuda yeni nesil ihtisas serbest bölge modelimizi kurgulayarak hayata geçirdik. 35 yıllık serbest bölge deneyimimizin üstüne koyarak geliştirdiğimiz yeni nesil ihtisas serbest bölge modelimiz dünyadaki iyi uygulama örnekleri arasına girecek. Ülkemizde faaliyet gösteren üreticiye, ihracatçıya günümüz ekonomik koşullarına uygun cazip imkanlar sunacaktır. Yeni nesil ihtisas serbest bölge modelimizle Ar-Ge yoğun, yüksek katma değerli, inovasyon ve teknoloji odaklı mal ve hizmet sektöründe uzmanlaşma temelinde serbest bölgeler kurulabilmesini amaçlıyoruz” diye konuştu.

“İhtisas bölgelerinin amacı katma değerli üretim ve ihracatı desteklemek”
     Firmaların bölgelere yatırım kararlarını etkileyecek temel ihtiyaçların desteklenmesi amacıyla kira, nitelikli istihdam faiz ve kar payı unsurlarına yönelik ilave destek sağlayacaklarını söyleyen Pekcan, “İhtisas serbest bölgelerinde, halihazırda sunulan mevcut serbest bölge desteklerine ilave olarak, firmaların istihdam ettikleri 10 nitelikli personelin her birinin yıllık 15 bin dolara kadar olan brüt ücretlerinin yarısı ile ihtisas serbest bölgelerinde kiraladıkları arazi ve binalara ilişkin 75 bin dolara kadar olan kira harcamalarının yarısını 5 yıl süresince destekleyeceğiz” dedi.

     İhtisas serbest bölgelerin en temel amacının ülkemizde katma değerli üretim ve ihracatı destekleyecek yatırımlara ev sahipliği yapmak olduğunu belirten Pekcan, “Günümüzün dijitalleşen küresel ekonomisinde katma değer dendiğinde yazılım ve bilişim sektörlerinin önemli bir yer tuttuğunu biliyoruz. Bu nedenle İstanbul İhtisas Serbest Bölgesi’ni yazılım ve bilişim sektörlerinde ihtisaslaşmak için ülkemizdeki ilk ihtisas serbest bölgesi olarak hayata geçirdik” diye konuştu. Pekcan, “İlk etapta İstanbul İhtisas Serbest Bölgesi’nde yatırım yapacak yazılım ve bilişim sektöründe faaliyet gösteren firmalar için uygulanacak destekleri, ilerleyen dönemlerde diğer yüksek teknolojili ve katma değeri yüksek sektörler için de genişletmeyi planlıyoruz” diye konuştu. Özel sektör ve yabancı yatırımcılara seslenen Pekcan, kendilerini yeni nesil ihtisas serbest bölgelerine yatırım yapmaya davet etti.


+ Benzer Haberler
» Aktif vak’a sayısı Mart’ın ilk 6 gününde 24 bin kişi arttı
» Sürdürülebilir tarım, pandemide kilit rol oynadı
» Patates ve soğan üretimi 2020’de arttı
» Şubat ayında üst segment araçların ilan sayılarında düşüş yaşandı
» “Türkiye güvenli liman olma yolunda hızla ilerliyor”
» Gürer: Bakanlıklar vekâletle yönetiliyor
» Örnekköy’de ikinci etap için temel atma zamanı
» Hedef 10 milyon kadının işgücüne katılımı
» “Teknolojiyi yaratan girişimlerde kadınların payının artması adına harekete geçiyoruz”
» Başkan Soyer: Çocuklara daha çok sürprizimiz olacak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 06.03.2021
  Ticaret 05.03.2021
  Ticaret 04.03.2021
  Ticaret 03.03.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni