• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“İhracatta ve ithalatta kendi yükümüzü kendi gemilerimiz ile taşıyacağız”

12 Haziran 2018 Salı 19:00
12
14
16
18

“İhracatta ve ithalatta kendi yükümüzü kendi gemilerimiz ile taşıyacağız”

           HABER MERKEZİ     
     Başbakan Binali Yıldırım, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan İstanbul’da düzenlenen Koster Filosunun Yenilenmesi Projesi imza törenine katıldı.
     Burada bir konuşma yapan Bakan Özlü, “Koster Filomuzun Yenilenmesi Projemiz; yerli ve milli sanayi hedefimizin, çok önemli halkalarından biridir. Bu proje; ülkemiz için stratejik öneme sahip olan, milli menfaatlerimizle doğrudan ilgili bir projedir” dedi.

“DENİZ TİCARETİ VE LİMANLARIMIZ; ÜLKEMİZ DIŞ TİCARETİNİN CAN DAMARLARIDIR”
     “Milli Koster Yenilenme Çalışmamız; 2023 yılı ve sonrasında, Türk deniz ticaret filosunu modern ve teknolojik üstünlüğe sahip gemilerle donatmaya odaklanmıştır” diyerek sözlerine devam eden Bakan Özlü şöyle konuştu;  “Deniz ticareti ve limanlarımız; ülkemiz dış ticaretinin can damarlarıdır. Dış ticaretimizin çok büyük bir bölümü, deniz yolu ile gerçekleşmektedir. Denizlerimiz, limanlarımız ve gemilerimiz; sadece mallarımızı, yüklerimizi, ürünlerimizi değil; 81 milyon vatandaşımızın geleceğini taşımaktadır. Ülkemiz, kara taşımacılığında bir köprü olduğu kadar, deniz ticaretinin de ana rotalarında yer almaktadır. Uzakdoğu – Avrupa ana deniz rotasına yakın olmamızın yanı sıra, Karadeniz – Akdeniz deniz ticaretinin de göbeğinde yer almaktayız. Bizim bütün çabamız; sahip olduğumuz bu coğrafi avantajı, stratejik bir bakış açısıyla pekiştirmektir.”

“KOSTER FİLOSUNU YENİLEMEMİZ ŞART”
     Karadeniz ve Akdeniz havzasında deniz taşımacılığı için kullanılan yaklaşık 1900 adet Koster gemisi bulunduğunu ifade eden Bakan Özlü, sözlerine şöyle devam etti;
     “Bu gemilerin toplam kapasitesi; yaklaşık 10 milyon deadweight ton, ortalama yaşı ise 23’tür. Tüm filonun yüzde 44’ü, 20 yaş üzerindedir. Bizim deniz taşımacılık filomuzda 800 civarında koster gemimiz var. Bu gemilerin toplam kapasitesi 3,6 milyon deadweight ton, ortalama yaşı ise 26’dır. Filomuzun bölgedeki pazar payı, %30 civarındadır. Türk sahipli koster filosunun adet olarak % 68’i, tonaj olarak % 57’si, 20 yaşın üzerindedir. Bu rakamlardan da görüleceği gibi; Akdeniz ve Karadeniz’i deniz taşımacılığında Türk Gölü haline getirmek ve gemi inşa sanayimizi geliştirmek için, Koster Filosunu yenilememiz şarttır. Ayrıca; bir koster gemisinin ekonomik ömrünün, yaklaşık 20 yıl olduğu göz önüne alındığında, koster filomuzun oldukça yaşlı olduğu gerçeği ile de yüz yüze gelmekteyiz. İlk etapta 20 gemi, program kapsamında 100 olmak üzere, toplamda 800 gemimizi, son teknoloji ile ve yurtiçi imkânlarla yeniden inşa ederek, filomuzu güçlendireceğiz. Bu süreçte Türk ekonomisine en az 5 milyar dolar katkı, iki katına kadar ihracat imkânı ve 30 binin üzerinde aileye gelir kapısı açacağız.Projemizle birlikte; tersanelerimizin kapasitesi artacak. Gemi İnşa sektörümüzün büyümesi; yan sanayimiz için de yeni iş potansiyelleri sağlayacak.”

“FİLYOS ENDÜSTRİ BÖLGESİ; BÜYÜYEN, GELİŞEN, GÜÇLÜ VE BÜYÜK TÜRKİYE’NİN SEMBOL ESERLERİNDEN BİRİ OLACAK”
     Deniz ticaretimizi güçlendirmek için, liman arkası bölgeleri de güçlendiriyoruz” ifadelerini kullanan Bakan Özlü, “Yüksek teknoloji alanlarında, yerli ve yabancı yatırımları çekebilmek ve küresel bir güç olabilmek hedefiyle, MEGA endüstri bölgeleri kuruyoruz. Doğu Karadeniz, Batı Karadeniz, Doğu Akdeniz, Kuzey Ege ve Güney Marmara bölgelerinde, limanlara entegre 5 mega endüstri bölgemizle,ülkemizin küresel güç olma iddiasını somutlaştırıyoruz. Bunu en yakın örneklerinden biri; sizin de yakından takip ettiğiniz ve desteklediğiniz Filyos Projemizdir. Filyos Endüstri Bölgesi; büyüyen, gelişen, güçlü ve büyük Türkiye’nin sembol eserlerinden biri olacaktır.”

“İHRACATTA VE İTHALATTA KENDİ YÜKÜMÜZÜ, KENDİ GEMİLERİMİZ İLE TAŞIYACAĞIZ”
     Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü sözlerini şöyle tamamladı;
     “Bugün imzalanacak olan projemiz kapsamında; Koster Denizcilik Anonim Şirketini kuruyoruz. Bu şirkete; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız,  yüzde 49 pay ile ortak olmuştur. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığımız, hurda teşviği ile yaşlı gemilerin filomuzdan ayrılmasını özendirecektir. Ekonomi Bakanlığımız, Proje Bazlı Destek Mekanizması ile projeye destek olacaktır. Koster Filomuzu Yenile Projemiz; Deniz Ticaret Odası’nın işbirliğinde, kamu – özel ortaklığının, en güzel örneklerinden biridir. Sayın Başbakanım; İhracatta ve ithalatta kendi yükümüzü, kendi gemilerimiz ile taşıyacağız. Bu önemli günde; bu projeye verdiğiniz büyük destekten, bizlere yaptığınız abilikten ve yüksek himayenizden dolayı, size şükranlarımı arz ediyorum. Ekonomi Bakanlığımıza, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığımıza, Deniz Ticaret Odamıza ve tüm gemicilerimize teşekkür ediyorum. Koster Filomuzu Yenileme Projemizin; ülkemize, milletimize ve denizcilik sektörümüze hayır ve bereket getirmesini diliyorum. Yaklaşmakta olan Ramazan Bayramınızı kutluyor, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.”
     Konuşmaların ardından Projeye ilişkin 3 bakanlık arasındaki protokol imzalandı.

 


+ Benzer Haberler
» Bakan Selçuk, “Tüm tarafların görüşleri sürece dahil edilecek”
» Egeli İhracatçılar ‘Çin Timi’ ile ihracat atağına kalkacak
» Palandöken, “İşyeri kiralamada stopaj uygulaması kaldırılmalı”
» EBSO’dan Ticaret’e ödül
» KOBİ ve işletmelere ‘büyümenin sırrı’ anlatıldı
» İzmir’den direk uçuşlar başlıyor
» “Türkiye’de kadının var olma sorunu var”
» Kuru meyve sektörü yol haritasını belirledi; hedef 3 milyar dolar ihracat
» TEV, 100 öğrenciye burs sağlayacak
» TABA AmCham ve Ortak Akıl Platformu Afrika’daki yatırım fırsatlarını anlattı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 19.04.2019
  Ticaret 18.04.2019
  Ticaret 17.04.2019
  Ticaret 16.04.2019
  Ticaret 15.04.2019
  Ticaret 13.04.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni