• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“İhracatta fiyat birlikteliği dijital platformla sağlanabilir”

22 Nisan 2021 Perşembe 00:00
12
14
16
18

“İhracatta fiyat birlikteliği dijital platformla sağlanabilir”

   ► Netfood Gıda Kurucusu Halil Erdal, salgın sonrasında da ihracatta dijitalleşmenin artırılması gerektiğini ifade etti

           SEZA NUR DEMİRPARMAK      
     Ticaret Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen Kolay İhracat Platformu’yla ihracatın tabana yayılması, ülkemiz yatırımlar istihdam, üretim ve ihracat temelindeki büyümesine ivme kazandırması hedefleniyor. Kolay İhracat Platformunun ihracatçılarla entegre edilmesi gerektiğini belirten Netfood Gıda Kurucusu Halil Erdal, “Ortak bir pazar var. Herkes mal satabiliyor ama önemli olan fiyat birlikteliği. Dijital platformda fiyat birlikteliğinin sağlanabileceği bir oluşum yapılabilir” dedi.

“Dijital platformda fiyat birliği sağlanabilir”
     Salgın sonrasında da ihracatta dijitalleşmenin artırılması gerektiğini belirten Erdal, “Ticaret Bakanlığı tarafından Kolay İhracat Platformu ihracatçılarla entegre edilebilirse, çok güzel sonuçlar çıkabilir. Ortak bir pazar var. Herkes mal satabiliyor ama önemli olan fiyat birlikteliği. Ülkemizde en büyük problem firmaların birbirlerinin fiyatlarını kırması. Bu yüzden ihracat firmalarının gözle görülür zararları var. Ürünlerimiz ucuz fiyata satılıyor. Dijital platformda fiyat birlikteliğinin sağlanabileceği bir oluşum yapılabilir. Yurt dışında örneğin Fransa’da ve Almanya’da kooperatifler oluşturuldu ve fiyat birliktelikleri kooperatiflerle sağlanıyor. Ülkemizde de bu dijital platformla beraber sağlanabilir” diye konuştu.

“Meyvede üretim, kalite, ambalaj, çeşit olarak ikinci kategorideyiz”
     Üzüm, kiraz, şeftali, nektarin, erik, narenciye başta olmak üzere yaş meyve sebze ihracatı yaptıklarını söyleyen Erdal, “Toplam ihracatımızın yüzde 90’ını Rusya’ya gerçekleştiriyoruz. Koronavirüsten dolayı pazarlarda belirsizlik var. Türkiye’nin Rusya’ya, Rusya’nın da ülkemize bağımlılığı var. Pazar devam ettiği sürece ağırlıklı ihracatımızı Rusya’ya gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Çünkü Avrupa’daki kıstaslar çok farklı, özellikle meyve grubunda üretim, kalite, ambalaj, çeşit olarak ikinci kategorideyiz. Ambalajlamamızda sıkıntılar var. Türkiye’nin Avrupa pazarında payını artırması için ürün portföylerinin artırılması ve paketlemenin geliştirilmesi gerekiyor. Geçmişe nazaran iyileştirilse de ilaç kalıntı problemleri var” diye konuştu.

“Ürün çeşitliliğini artırıp, paketleme modelinde değişik yapmalıyız”
     Yaş meyve sebze pazarında dünya lideri ülkeleri İspanya, İtalya, Güney Afrika, Şili’nin olarak sıralayan Erdal, “Bu ülkeler meyveyle ön planda duruyor. Avrupa pazarında en önemlisi ürün çeşitliliği. Türkiye’nin şeftali, nektarin gibi sert çekirdekler grubunda çeşitlerini yenilenmesi gerekiyor. Üzüm konusunda Sultaniye üzümünün sofralık olduğunu düşünmüyorum. Thomson üzüm sofralık üzümde daha çok tercih ediliyor. Thomson tarzında görselliğe ve tadıyla öne çıkan, sofraya uygun çeşitler üretebilirsek Avrupa ihracatını üzüm özelinde artırabiliriz” ifadelerinde bulundu.  
     Türkiye’de yaş meyve ve sebze ihracatı konusunda ciddi yatırımlar olduğunu vurgulayan Erdal, “Firma olarak bunun içinde olmaktan gurur duyuyoruz. Ancak kendimizi yenilemeliyiz, inovasyon çok önemli. Ürün çeşitliliğini artırıp, paketleme modelinde değişik yapmalıyız” dedi.


+ Benzer Haberler
» Kısıtlamanın faturası kuaförlere kesildi
» Tarihi Çarşı’da tarihi sessizlik
» Gümrük Vergisi’yle Balkanlarda ihracat artıyor
» “Turizmde hedeflenen rakamlara ulaşılması 3 kritere bağlı”
» Yeşil sebzeler çöpe gidiyor
» “İhracatta ürünlerin çevresel boyutu da önemli”
» “Kuru domates ihracatıyla ekonomiye katma değer sağlıyoruz”
» Aztekin: Beyaz eşyada tedarik sıkıntısı yaşayabiliriz
» Piyasalar çek kaosuna çözüm bekliyor
» İkinci el araçlarda fiyat artışı yolda


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 12.05.2021
  Ticaret 11.05.2021
  Ticaret 10.05.2021
  Ticaret 07.05.2021
  Ticaret 06.05.2021
  Ticaret 05.05.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni