• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İhracatın Yıldızları ödüllerini aldı

25 Şubat 2020 Salı 12:00
12
14
16
18

İhracatın Yıldızları ödüllerini aldı

   ► Türkiye’ye 2019 yılında 13 milyar 301 milyon dolar döviz kazandıran EİB, ihracata katkı sağlayan 56 üyesini ödüllendirdi.

           KÜBRA TOPAL     
     Türkiye’ye 2019 yılında 13 milyar 301 milyon dolar döviz kazandıran Ege İhracatçı Birlikleri (EİB), bu ihracata katkı sağlayan 56 üyesini ödüllendirdi. İzmir Swissotel’de gerçekleştirilen İhracatın Yıldızları Ödül Törenine İzmir Valisi Erol Ayyıldız, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, İzmir İl Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın, oda, borsa ve ihracatçı firmaların temsilcileri katıldı.

“Ocak ayında en fazla ocak ayı ihracatı gerçekleştirildi”
     Ödül töreninde konuşan TİM Başkanı İsmail Gülle dünyada yaşanan olumsuzluklara rağmen ihracatını artırmayı başaran ihracatçılara teşekkür etti. Dünyada yoğun rekabet içerisinde mal satmanın kolay olmadığını dile getiren Gülle, Türkiye’nin ihracatını artırmak için her gün canla başla çalıştıklarını vurguladı. 2020 yılını şehit haberleri, çığ felaketi, depremler gibi peş peşe alınan kötü haberlerle başladıklarını söyleyen Gülle, “Ülke içinde yaşadığımız bu olayların yanında ihracatımızda güzel haberler de aldık. Ocak ayında ihracatımızda geçtiğimiz yılların ocak ayına göre en yüksek ihracat rakamlarına ulaştık. Şubat ayı ihracatımız ise anlamlı bir rekoru ortaya çıkartacak” dedi.

     2020 yılında beklenmedik fırsatların olabileceğini dile getiren Gülle, Çin’in korona virüsü ile mücadele etmesinden dolayı turizmde sıkıntılar yaşanabileceğini ancak mal satma konusunda ihracatta olumlu gelişmelerin yaşanacağını belirtti. Gülle, “Biz fırsatçı değiliz. Biz insanların üzüntülerini paylaşan, onlara destek veren bir milletiz. Çin ve Çin’in yaşamış olduğu bu virüs yüzünden sağlık sorunları anlamında TİM olarak bizler Çin’in yanında olduğumuzu göstermek adına maske, dezenfekten ve pek çok ilaç gönderdik. Biz Çin’in bu durumundan faydalanmak niyetinde değil insani tarafındayız. Ama dünyanın getirmiş olduğu ticari fırsatları da kaçıracak değiliz. Belki turizmde konusunda ülkemize olumsuz etkileri olabilir ama mal ihracatında olumlu gelişmeler olacaktır” diye konuştu.

“2021 yılı ihracat hedefi 200 milyar dolar”
     Hafta sonunda ihracatçılar içerisindeki güçlü ihracatçı kadınları ödüllendireceklerini ifade eden Gülle, 2019 yılı ihracat hedeflerinin 190 milyar dolar olduğunu, 2021 yılı ihracat hedeflerinin ise 200 milyar dolar olduğunu söyledi. Gülle, “TİM olarak en eski ihracatçıyı aradık. İlk günden bu yana ihracat yapan firma aradık ve bu firmayı İzmir’de bulduk. Bu İzmir’in ihracatının, sanayisinin ne kadar köklü olduğunu gösteriyor. İzmir ile Ege Bölgesi ile çok güzel projeler gerçekleştireceğiz.  Bu yıl ki ihracat hedefimiz 190 milyar dolar, önümüzdeki yıl ise 200 milyar dolara ulaşmak. Bunun için azimliyiz, kararlıyız” dedi.

“2019’da 13 milyar 301 milyon dolarlık ihracata imza attık”
     EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi ise birlik olarak 2019’da 13 milyar 301 milyon dolarlık ihracata imza attıklarını söyledi. Koronavirüsün tüm dünya ekonomisini etkisini altına aldığını belirten Eskinazi, “Dünyanın en büyük ekonomilerinden birinin, hatta en önemli mal ihracatçısının başına gelen bu musibet, hepimizin başına gelmiş sayılır. Küresel ekonominin tüm aktörlerinin birbirine zincirle bağlı olduğu bu sistemde, yapılması gereken, el ele verip düze çıkmaktır. Çok şükür ki ülke olarak bu görevimizi hakkıyla yerine getirdiğimizi biliyoruz. Ticaret Bakanlığımız başta olmak üzere devletimizin tüm kurumlarının Çin’e her türlü yardımı sağladığını gururla gördük. Umarım en kısa zamanda bu virüsün üstesinden gelinip, dünya ticareti tekrar eski seyrine kavuşacaktır” diye konuştu. Bu kapsamda pazar alternatiflerinin önemini vurgulayan Eskinazi, “Özellikle 2008 krizi sonrasında, Amerika pazarını odağına almış sektörlerimizin yaşadığı olumsuzluklardan sonra pazar çeşitlendirmenin önemini hepimiz fazlasıyla kavramış durumdayız” dedi.

“29 firma ihracat rakamlarını açıklanmasını istemedi”
     Çimento, elektrik-elektronik, iklimlendirme, kimya, makina ve otomotiv sektörlerinde en fazla ihracat gerçekleştiren ilk üç şirkete, TİM Başkanı İsmail Gülle ve EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi ödüllerini takdim etti. EİB bünyesindeki 12 birlik içerisinde kendi birliklerinde ilk üçe giren EİB üyesi firmalar ödüllerini birlik başkanlarının elinden aldı. Ayrıca gecede iki özel ödül de sahiplerine buldu. 56 firmanın ödül aldığı İhracatın yıldızları ödül töreninde, gecenin dikkat çeken detayı ise 28 firma ihracat rakamlarının açıklanmasını istemedi.


+ Benzer Haberler
» İSO Türkiye İhracat İklimi endeksi martta 35,7 oldu
» EPDK: Hiç kimse mağdur edilmeyecek
» “Ücretsiz maske dağıtımının ayrıntıları paylaşılmalı”
» Covid-19 ile mücadeleye “gençlik aşısı”
» Kuru kayısı 8 ayda 197 milyon dolar getirdi
» 2. Faz sosyal yardım, düzenli sosyal yardım alan farklı 2 milyon 300 bin haneye verilecek
» BKM mart ayı verilerini açıkladı; Temassız ödemeler 3 katına çıktı
» Medya ve reklama yapılan yatırım 2019’da 11 milyar lirayı geçti
» Toplu ulaşımda düşüş yüzde 85’i buldu
» ETİK’in Zoom ile video konferansları başlıyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 09.04.2020
  Ticaret 08.04.2020
  Ticaret 07.04.2020
  Ticaret 06.04.2020
  Ticaret 03.04.2020
  Ticaret 02.04.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni