• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İhracatın yıldızları ödüllerini aldı

11 Ocak 2018 Perşembe 12:00
12
14
16
18

İhracatın yıldızları ödüllerini aldı

   ► Ege İhracatçı Birlikleri 2017 yılında en çok ihracat gerçekleştiren firmaları ödüllendirdi.

           DUYGU GÖKSU    
     Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) tarafından düzenlenen, İhracatın Yıldızları 2017 Ödül Töreni’nde EİB’de en fazla ihracat kaydı bulunan bölge birincisi firmaya, en fazla ihracat gerçekleştiren dış ticaret sermaye şirketine ve sektörlerinde ilk 3’e giren firmalara toplam 56 ödül verildi.
     Egeli ihracat şampiyonlarına ödül veren Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Ege’de bir uyanışın olduğunu belirterek, “Egede bir canlanma ve kıpırdanma var. İzmir’i uyandırmak için İzmir’in önde gelenlerinin öne çıkması lazım. İzmir’in Efeleri ortaya çıksın, Ege uyanıyor” dedi.

“Ege Bölgesi uyanış içinde”
     Törenin açılışında konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, bu yıl Ege Bölgesi’nin bir uyanış içinde olduğunu belirterek, “Ege Bölgesi, Türkiye’den daha iyi performans gösterdi. Türkiye olarak 2016’ya göre yüzde 81 artış sağladık. Ege yüzde 100’ün üzerinde artış sağladı. Egede bir canlanma ve kıpırdanma var. İnşallah bundan sonra bunun yansımalarını göreceğiz. Birlikte güç vardır, kuvvet vardır. Ayrılıkta fitne vardır. Nasıl ki Ege her şeyin bir merkez olduğu yer ise Türkiye’de Avrupa, Asya ve Afrika’nın olduğu yerde Ege gibi merkezdir. Ünlü bir düşünürün de dediği gibi Ege’de hayat sizi beklemez ama arkanızdan da kovalamaz. Ege’de Ege gibi mutlu ve zengin yaşamalıyız. İzmir’i uyandıracağız. İzmir’i uyandırmak için İzmir’in önde gelenlerinin öne çıkması lazım. İzmir’in Efeleri ortaya çıksın, Ege uyanıyor” dedi.

“Değişimi yakalamalıyız”
     Dünyada üretim teknolojilerinin değiştiğine vurgu yapan Bakan Zeybekci, “Türkiye olarak değişen üretim teknolojilerini yakalamalıyız. Sanayi 4.0 ile otomatik ve otomasyon fabrikaların olduğu ortamda dünyadaki en büyük tehlike artan maliyetlerdir. Maliyetler kaçınılmaz bir şekilde artıyor. Bunların farkındayız. Bunları görerek üretim ile yatırım teşvik sisteminde değişikler getirdik. Biliyorum asgari ücret çok yüksek değil. Ancak dünyada milli gelire oranla asgari ücretin yüksek olduğu ikinci ülkeyiz. Yeni Zelanda’dan sonra ikinci sıradayız. Asgari ücreti artış olarak üç katına yakın arttırdık” diye konuştu.

“İhracat, yalnız ekonomi değil, memleket meselesidir”
     Bakan Zeybekci, ihracatın bir ekonomi meselesi değil memleket meselesi olduğunun altını çizerek şunları söyledi: “Bu kadar çok talebi olan bir ülke tasarruf yapamaz. Diğer ülkelere göre biz daha yeni hayatın başında olan bir ülke olarak elimizdeki en önemli enstrümanlardan biri ihracata dayalı büyümedir. Eximbank hariç ihracata desteği 3 katına çıkardık ve bir kat daha çıkartacağız. Ege’nin ihracatı 4 kat arttı”

“Başarımız ihracatçının başarısına bağlı”
     Ülkemizin küresel ekonomideki başarısının dinamik ihracatçı ve girişimcilerin başarısına bağlı olduğunu ifade eden Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Biz ne kadar mal satarsak, ülkemizin adını dünyaya ne kadar duyurursak,küresel ticaretten ne kadar pay alırsak ekonomi liginde o kadar başarılıyız. Bu sebeple TİM olarak, Çalışma ve etkinliklerimizle, firmalarımızı küresel rekabet ortamına hazırlıyoruz. Ve sizlerin hikayeleri, diğer firmalar için ilham kaynağı oluyor. Büyük düşünmek, büyük bir amacın parçası olduğunun bilincinde olmak, insanı başarıya götürür. Biz de yaptığımız her 1 birim ihracatla büyük bir amaca fayda sağladığımızı biliyoruz. Yaptığımız sadece ürün satmak değil! Aynı zamanda, ülkemizin kalkınması için yazdığımız bir kahramanlık hikayesidir. Katma değeri yüksek ürün ihracatımızla ve Türkiye Markamızla yaşatacağımızı biliyoruz. Bu noktada Ege bölgemizin, ülkemize örnek olduğunu vurgulamak istiyorum.
     Bölgemiz, toplam ihracatımızın yüzde 8’inden fazlasını gerçekleştiriyor, tarım ve madencilik ürünlerinin yanında özellikle sanayi ürünlerinde, son derece başarılı bir ihracat yapısına sahip. En çok ihracat yapan ilk 10 ilimizin 3’ü ise bölgemizden. Bölgemiz ülkemizin gelişmesine ekonomimizin canlanmasına her daim büyük katkılar sağlıyor.

“18 milyar 177 milyon dolarlık ihracat”
     Türkiye’de ihracatın başladığı yerin Ege Bölgesi olduğunu ve İzmir’in ticaret tarihinden aldığı referansla, 2017 yılında 11 milyar 838 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirmeyi başardığını vurgulayarak konuşmasına başlayan EİB Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, “Ege Bölgesi’nden 2017 yılında TİM verilerine göre 18 milyar 177 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildi. 2016 yılında 16 milyar 603 milyon dolar olan ihracatımızı yüzde 9.4 arttırmayı başardık. TİM verilerine göre Ege Bölgesi’nin ihracatı Marmara Bölgesi’nden sonra ikinci sırada. İzmir, Manisa ve Denizli geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi, 2017 yılında da Türkiye genelinde en fazla ihracat yapılan ilk 10 il arasına girdi. Türkiye İhracatçılar Meclisimiz tarafından açıklanan ilk bin ihracatçı listesinde Ege Bölgemizden 158 firmamız yer aldı. İzmir, 83 firma ile İstanbul’un ardından ikinci il oldu. 2017 yılında ihracat hedeflerine ulaşmak için yaptığımız çalışmaları kısaca özetlemek istiyorum. Türkiye Katar İş Forumu’nu sizin ve Katar Ekonomi ve Ticaret Bakanı Şeyh Ahmet Bin Casım’ın katılımı ile gerçekleştirdik” dedi.

“EİB, dijital iletişim kanallarını yoğun olarak kullandı”
     EİB’in faaliyetlerini aktaran Ünlütürk, V. Gıda Ar-Ge Proje Pazarı, EİB 12. Moda Tasarım Yarışması, 8. Deri’n Fikirler Deri Üretim ve Tasarım Yarışması Ege İhracatçı Birlikleri’nin en çok ilgi gören faaliyetlerinden biri olduğunu ifade etti.
     Ünlütürk, “Madencilik, organik, gıda, hazır giyim, tekstil ve deri sektörlerinde 11 tane uluslararası fuara milli katılım organizasyonu gerçekleştirdik. 261 firma ile katılım sağladık. 2017 yılında ihracatçı firmalarımıza ihtiyaç duydukları 76 konuda eğitim programları düzenledik. 2 binden fazla kişiye 15 bin 500 saat eğitim organize ettik. Türkiye’yi Ticaret Müşaviri olarak temsil ettikten sonra Türkiye’ye dönen Ticaret Müşavirlerimizi 2 yıldır İzmir’de ağırlıyoruz. 2017 yılında 14 ticaret müşavirini İzmir’de misafir ettik. Ticaret Müşavirlerimizin deneyimlerini ihracatçılarla paylaşabilecekleri zemini oluşturduk. Bu etkinliğimize ihracatçı firmamız yoğun ilgi gösterdi. Etkinliğimizi bu yılda tekrarlayacağız. “Üye Buluşma Toplantıları” ile Uşak, Muğla ve Afyon’daki ihracatçılarımızla 2017 yılı içinde bir araya geldik. Ege Bölgesi’nin ihracatında yüzde 40’lık paya ulaşan gıda ürünlerinin Uzakdoğu pazarına daha yoğun ulaşması için Japonya-Güney Kore Turquality Projesi için 5 gıda birliğimiz güçlerini birleştirdi. 2018 yılında bu projemiz Amerika Birleşik Devletleri’ni radarına alacak. Ege İhracatçı Birlikleri 2017 yılında dijital iletişim kanallarını yoğun olarak kullandı. İhracatçılar ve EİB’den hizmet almak isteyenler www.eib.org.tr web sitesi üzerinden online destek hattı ile anında sorularının cevaplarını bulur hale geldi. EİB, Whatsapp destek hattımız da ihracatçılarımızın hizmetinde. Twitter, Facebook, Instagram ve Youtube sayfalarından yaklaşık 250 bin kişiye profesyonel destek sunar haldeyiz. Ekonomi Bakanlığımızın e-ticaret sitelerine üyelik için verdiği yüzde 80 desteği Ege İhracatçı Birlikleri olarak yüzde 100’e tamamlayarak binden fazla üyemizin e-ticaret sitelerine üye olmasını sağladık” diye konuştu.

“Hedefe ulaşmak için koşmalıyız”
     İhracata dayalı büyüme stratejisi izlerken, herkesin üzerine düşen pek çok görev ve atılması gereken çok adım olduğunu kaydeden Ünlütürk, “Hedefe ulaşmak için; koşmamız gerektiği kesin. Küresel ekonomideki değişime ayak uydurarak katma değerli ürün ihracatını arttırmak için İnovasyon, Ar-Ge ve Tasarım ekseninde 2018 yılında da çalışmalarımızı sürdüreceğiz. 2018 yılında yüzde 8’lik ihracat artışı ile ülkemize 13 milyar dolar kazandırmayı hedefliyoruz” dedi.
     Türk Eximbank’ın yenilediği web sitesi ödül töreninde Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi tarafından devreye alındı ve Canlı Destek Hattı hizmete açıldı.

Sektörlerinde birinci olan ihracatçı firmalar;
     Graniser, İzmir Demir Çelik Sanayi, Sepiciler Çaybaşı Deri, Indesit, Üniteks, Yonca Gıda, Uğur Soğutma Makinaları, Petkim, Özgür Tarım Ürünleri, Özdoğu İnşaat, Tpı-Kompozit, Tetra Pak, Cms Jant Ve Makina, Kılıç Holding - Klc Gıda Ürünleri, Balta Floorcoverıng, Phılsa Phılıp Morrıs Sabancı Sigara Ve Tütün, Euro İhracat Sanayi Ve Ticaret, Marbil Yağ.
     2017 yılında birliklerden en fazla ihracat gerçekleştiren dış ticaret sermaye şirketi olan Pergamon Status Dış Ticaret A.Ş ve PETKİM Petrokimya Holding A.Ş. özel ödül takdim edildi.
     Türk İş dünyasına 2017 yılı başında sağlanan 250 milyar liralık Kredi Garanti Fonu kaynağı, ekonomik tedbirler ve teşvik paketi sayesinde Orta Vadeli Programda Türkiye için 2017 yılı sonu için ortaya konulan 153.3 milyar dolarlık ihracat hedefini aşarak 157.1 milyar dolar ihracat gerçekleştirildiği bilgisi verildi.

İhracatın Yıldızları 2017 Ödül Töreni; Birinciler

İhracatın Yıldızları 2017 Ödül Töreni; İkinciler

İhracatın Yıldızları 2017 Ödül Töreni; Üçüncüler

 


+ Benzer Haberler
» “‘Bağımsız, başka partiden aday olacak’ sözü, lafı güzaftır”
» Atınç Abay, “Sektörde yol haritasıyız”
» Su ürünleri ve hayvansal mamuller sektöründe ihracatta 2.5 milyar doları aştı
» Palandöken, “İdari para cezaları gelir düzeyine göre verilmeli”
» “Karaburun’da nergis üretimi bitmeye yüz tuttu”
» Dergilik’ten okudukça kazandıran kampanya
» Bien tüm yenilikleriyle Unicera’da
» Egeli hububat, bakliyat ve yağlı tohumlar ihracatçılarından tarihi ihracat
» Menderes Tarıma Dayalı İhtisas OSB’de önemli imza
» Serter’den Elektrik Fabrikası’nın satışına tepki


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.01.2019
  Ticaret 21.01.2019
  Ticaret 19.01.2019
  Ticaret 18.01.2019
  Ticaret 17.01.2019
  Ticaret 16.01.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni