• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İhracatın şubat ayı karnesi rekorlarla dolu

05 Mart 2018 Pazartesi 19:00
12
14
16
18

İhracatın şubat ayı karnesi rekorlarla dolu

   ► Dünya Türk aracı ile dolaştı, sevgiliye Türk çiçeği aldı.

           HABER MERKEZİ     
     TİM verilerine göre, şubat ayında otomotiv sektörü ihracatı tüm zamanların en yüksek rakamı olan 2.8 milyar dolara ulaştı. Süs bitkileri ve mamulleri ihracatı da 15 milyon dolarla yeni zirvesini gördü.
     Şubatta 22 milyon dolarlık ihracatı ile Kırşehir, bugüne kadarki aylık bazda en yüksek ihracat rakamını gerçekleştirdi. Ayrıca şubat ayında 51 ülke ve bölgede ihracat rekorları kırıldı.
     TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye’nin ihracatının 2017 yılında dünya ticaretinden yüzde 0,9 pay alarak bugüne kadarki en yüksek seviyeye çıktığını bildirdi.

     Şubat ayında çift haneli artış ile ihracat rekoru kıran Türkiye, sektörel bazda da önemli başarılara imza attı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre ihracatın şubat ayı karnesi rekorlarla dolu. Buna göre, son zamanlarda büyük bir atılım gerçekleştirerek Türk ihracatın sırtlayan otomotiv sektörü Şubat ayında gerçekleştirdiği 2,8 milyar dolar ihracat ile tüm zamanların en yüksek aylık ihracat rakamına ulaştı. Aynı durum süs bitkileri ve mamulleri sektörü için de geçerli. Bu sektör Şubat’ta 15 milyon dolarlık rekor ihracat rakamını yakaladı. Böylece dünyada 14 Şubat Sevgililer Günü’nde Türk çiçeği tercih edildi.
     Diğer taraftan tüm zamanların en yüksek şubat ayı ihracatına imza atan 6 sektör daha yer aldı. Makine ve aksamları sektörü 548 milyon dolar, mobilya, kağıt ve orman ürünleri 398 milyon dolar, savunma ve havacılık sanayii 150 milyon dolar, deri ve deri mamulleri 145 milyon dolar, meyve sebze mamulleri 118 milyon dolar ve zeytin ve zeytinyağı sektörü 58 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi.  

Kırşehir’den tarihi zirve
     2018 yılı Şubat ayında, iller bazında da çok önemli başarılara imza atıldı. Şubatta 22 milyon dolarlık ihracatı ile Kırşehir, bugüne kadarki aylık bazda en yüksek ihracat rakamını gerçekleştirdi. Bunun yanı sıra, aralarında İstanbul, Bursa, Kocaeli, İzmir, Gaziantep gibi Türkiye’nin önemli sanayi ve ihracat merkezi konumunda olan illerin de yer aldığı 29 il, 2018 yılında şimdiye kadarki en yüksek şubat ayı ihracatına imza attı.
     Ülkelere göre ihracatta da yeni zirveler yakalandı. Şubat ayında İtalya, Belçika, Slovenya, Portekiz, Avustralya gibi ülkelere ihracat, tüm zamanların en yüksek düzeyine ulaştı. Ayrıca şubat ayında 51 ülke ve bölgede ihracat rekorları kırıldı. Bu listede Almanya, İngiltere, ABD, İspanya, Hollanda gibi dünya devi ülkelerin yanında, Orta Doğu’da Katar, Güney Amerika’da Şili, Afrika’da Fildişi Sahili gibi dünyanın her bölgesinden ülkeler yer alıyor.

“Dünya ticaretimizdeki payımız artacak”
     Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye’nin ihracatının 2017 yılında dünya ticaretinden yüzde 0,9 pay alarak bugüne kadarki en yüksek seviyeye çıktığını hatırlattı. Büyükekşi, “2018 yılında çift haneli ihracat artışı ile bu oranı çok daha yukarılara çıkararak dünya ticaretindeki konumumuzu güçlendirmeye devam edeceğiz. Ülke olarak bu başarıları gerçekleştirirken, yeni yatırımlarla kapasitelerini yukarılara çıkaran sektörlerimiz ve bu yatırımlarla üretimlerini sürekli olarak artırmaya devam eden illerimiz de her ay yeni ihracat başarılarına imza atmaya devam edecekler. Böylelikle, daha güçlü ve kaliteli üretim ile, ihracat gerçekleştirdiğimiz ülkelere de her geçen ay daha yüksek rakamlarda ihracat yaparak rekorlarımıza yenilerini eklemeye devam edeceğiz” dedi.

 


+ Benzer Haberler
» Türk organik ürünleri dünyaya açıldı
» TARKEM modelinin Türkiye’ye anlatılması gerekir
» Ev ve mutfak eşyalarında yeni hedef İngiltere
» 2018 yılı ihracat şampiyonları belli oldu
» Geleceği Yazan Kadınlar için son başvuru tarihi 22 Şubat oldu
» Koç Holding’in 2018 yılı konsolide cirosu 143,2 milyar TL olarak gerçekleşti
» ‘Dyo Sanat Ödülleri’den 52 yılda 23.424 eser
» İzmir iş dünyasından Albayrak’a ekonomi raporu
» Palandöken, “Emekliliği gelmiş esnafa kolaylık sağlanmalı”
» Türk seramiği 130 ülkeden 91 bin ziyaretçiyle buluştu


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 18.02.2019
  Ticaret 16.02.2019
  Ticaret 15.02.2019
  Ticaret 14.02.2019
  Ticaret 13.02.2019
  Ticaret 12.02.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni