• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“İhracatı 250 bin ton artırdık, 2 milyar dolar ek kazanç sağladık”

06 Kasım 2018 Salı 11:00
12
14
16
18

“İhracatı 250 bin ton artırdık, 2 milyar dolar ek kazanç sağladık”

           HABER MERKEZİ     
     Ekim ayında 1 milyar 650 milyon dolar ihracat gerçekleştiren ve yılın ilk on ayında toplam ihracatı 14 milyar dolara ulaşan makine sektörü, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17,1 ihracat artışı sağladı. Sektörün yılın ilk on ayında, geçtiğimiz yıla göre 250 bin ton daha fazla makine ihraç ettiğini ve bu ticaretten 2 milyar dolar ek gelir elde ettiğini belirten Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Kutlu Karavelioğlu, “Makine sektörünün başarısı Türk sanayii için bir gurur vesilesidir. İhracatta rekor üstüne rekor kıran sektörümüzdeki teknolojik gelişim, yerli sanayiinin bir bütün olarak kalkınmasına büyük katkı sağlayacaktır” dedi.

     Yılın ilk on ayında toplam ihracatını 14 milyar dolara yükselten makine sektörünün en büyük üç pazarı Almanya, ABD ve İngiltere oldu. Türkiye’nin en büyük ticari ortağı olan Almanya’ya gerçekleşen makine ihracatı aynı dönemde 2 milyar doları, ABD’ye yapılan ihracat ise 1 milyar doları aştı. Yılın ilk on ayında yüzde 17,1 artış gösteren makine ihracatında, ilk on ürün grubu içerisinde en büyük artışlar inşaat ve madencilik makineleri, tarım ve ormancılık makineleri, pompa-kompresörler ve takım tezgâhlarında oldu.

     Ekim ayında gerçekleşen rekorda, miktar artışı kadar değer artışının da büyük rol oynadığına dikkat çeken Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Kutlu Karavelioğlu şunları söyledi:
     “Bu yıl değişim oranları farklılık göstermekle birlikte neredeyse tüm alt sektörlerde ihracat artışı sağlamış olmamız, hepimiz için moral kaynağı olmuştur. Geçtiğimiz yılın ilk on ayında 12 milyar dolar ihracat gerçekleştirmiştik. Bu yıl aynı dönemde 250 bin ton daha fazla makine sattık ve bu ticaretten 2 milyar dolar daha fazla gelir elde ettik. Bu performans makine sektörünün güç gösterisidir. Türk makinelerinin kalitesiyle beraber rekabet gücü de artıyor. Yerli üretime verilen desteklerin artarak sürmesi, sektörümüzün Avrupa’nın üretim merkezi haline gelme yolundaki çabalarına büyük katkı sağlayacaktır.”

Avrupa ülkeleri, Rusya ve Özbekistan yükselişte
     Türkiye’nin toplam ihracatı son on iki ayda yüzde 7,9 artışla 167 milyar dolar olarak gerçekleşirken, makine ihracatı on iki aylık dönemde yüzde 18 artarak 17 milyar dolara ulaştı. Türkiye’nin Makinecileri’nin ihracatı yılın ilk on ayında 14 milyar doları aşarken, Avrupa ülkelerine gerçekleştirilen ihracattaki artış dikkat çekti. Ekim ayı sonu itibarıyla Hollanda’ya makine ihracatında yaşanan yüzde 59’luk artışın yanı sıra, Romanya’da yüzde 34, Fransa’da yüzde 25, İngiltere’de ise yüzde 23 artış oldu. Özbekistan ve Rusya’ya ise sırasıyla yüzde 53 ve yüzde 40 oranlarında büyük artışlar kaydedildi.

     Sektör genelinde en fazla ihraç edilen makine mal grupları klimalar ve soğutma makineleri (1,92 milyar dolar), motorlar ve aksamları (1,9 milyar dolar), yıkama ve kurutma makineleri (1,3 milyar dolar) ve inşaat ve madencilik makineleri (1 milyar dolar) oldu.

 


+ Benzer Haberler
» Enerjide yeni hedef yabancılar
» Gürer: “Taşımalı eğitim ucubesine son verin”
» OYAK, British Steel ile ön anlaşmaya vardı
» İBB Meclisi İzmir’in kalbinde toplandı
» ‘Foça Kitap Günleri’ başladı
» Şef adayları Rengim Gökmen’le buluşacak
» Bayraklı’da metruk binaya geçit yok
» Ayhan Sicimoğlu Çeşme’yi coşturdu
» “Çatısı güçlü olmayan yapı depreme hazır değildir”
» Mobilyacıların hayaliydi, gerçek olacak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 17.08.2019
  Ticaret 16.08.2019
  Ticaret 15.08.2019
  Ticaret 10.08.2019
  Ticaret 09.08.2019
  Ticaret 08.08.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni