• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İhracatçının beklentisi öngörülebilir döviz kuru

12 Şubat 2021 Cuma 17:00
12
14
16
18

İhracatçının beklentisi öngörülebilir döviz kuru

   ► EİB Koordinatör Başkanı Eskinazi ve EİB Yönetim Kurulu Başkanları, artan döviz kurundan ziyade istikrarlı kura ihtiyaç olduğunu vurguladı

           DUYGU GÖKSU      
     Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi ve Ege İhracatçı Birlikleri Yönetim Kurulu Başkanları online bir basın toplantısı düzenleyerek döviz kurlarındaki kan kaybının ihracatçı sektörlere etkilerini kamuoyu ile paylaştılar. Toplantıda, ihracatta en önemli parametrelerden birinin döviz kurları olduğunu ifade eden Jak Eskinazi, öngörülebilir bantta dalgalanan bir döviz kuru beklentileri ve ihracatçıların rekabetçi olacağı bir döviz kurunu sağlayacak tek kurumun Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) olduğuna dikkat çekti.
     İhracat hedeflerine ulaşmada önemli parametrelerden birinin döviz kurları olduğunu aktaran Eskinazi, “Türk ihracatçısı olarak, öngörülebilir bantta dalgalanan bir döviz kuru beklentimiz var. Bunu bugün değil her zaman dillendiriyoruz. Döviz kurları biraz önce de dillendirdiğim gibi Kasım ayından bu yana 8,58’den 7.05’e geldi. Kasım ayında dolar kuru 8,58 iken sipariş almış yüklemesini yapmış ihracatçının ödemesinin bugünlerde 7,05’ten geldiğini düşünün. Enflasyonun zirve yaptığı günümüzde; İhracatçımız hammadde ihtiyacını nasıl karşılayacak, Asgari ücretin yüzde 22 arttığı süreçte çalışanlarının ücretlerini nasıl ödeyecek, Hemen hemen her ay zamlanan elektrik, doğal gaz ve diğer giderlerini nasıl ödeyecek. Bu ortamda ihracatımızı destekleyecek bir döviz kuru istiyoruz. 1 doların 7.35 TL’nin, 1 Avro’nun 9 TL’nin altına düşmesi Türk ihracatçısına zarar ettirir. Bugünlerdeki döviz kurları devam ettiği takdirde 2021 yılındaki 184 milyar dolar ihracat hedefimizin gerçekleşmesi imkânsız hale gelir, sayıları 100 bine ulaşan ihracatçılarımızdan bir bölümünün ticari faaliyetinin sona ermesine yol açabilir” ifadelerini kullandı.

“Merkez Bankası ihalelerle dolar kurunu 7,35’in üzerine taşıyabilir”
     İhracatçıların rekabetçi olacağı bir döviz kurunu sağlayacak tek kurumun Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası olduğunu vurgulayan Eskinazi, “Kalıcı fiyat istikrarını sağlamak Merkez Bankası’nın en önemli, asli görevidir. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın da döviz rezervleri ortada. Merkez Bankası’nın döviz rezervlerini toparlayabileceği uygun bir ortam var. Merkez Bankası, açacağı ihalelerle dolar kurunu 7,35’in üzerine taşıyabilir. Bu durum, Türk ihracatçısına da nefes aldıracaktır. Merkez Bankası yönetiminin bu süreçte Türk ihracatçılarıyla bir araya gelmesini ve ihracatçıların sesine kulak vermesini bekliyoruz. Türkiye dünya ihracatında 2019 yılında yüzde 0.96’lık pay alarak en yüksek seviyeye ulaştı. Hedefimiz yüzde 1,5 pay almak. Bu hedefe ulaşmanın en önemli enstrümanlarından birisi de ihracatımızın rekabetçiliğini koruyacak döviz kuru” diye konuştu. “Dövizin yükseldiği dönemlerde Türkiye’nin ihracatı artmadı. Dolayısıyla döviz, ihracatçılarımızın rekabetçiliğinde çok önemli bir unsur değil” şeklinde değerlendirmelere yanıt veren Eskinazi, “İhracatın sürdürülebilir olması ile ilgili pek çok parametre var. En güncel yaşadığımız konulardan bir tanesi pandemi biliyorsunuz yerli ürün tüketimine yönelişi arttırdı” dedi.

“Değerlenme rakip ülkelere avantaj sağladı”
     Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Birol Celep, “Rakip üretici ülkelerin, örneğin kuru üzümde rakibimiz olan G. Afrika, Şili, Arjantin, Avustralya gibi ülkelerin para birimlerinde, TL’de olduğu kadar bir değerlenme yaşanmaması, rakip ülke ihracatçıları açısından bir avantaj haline gelirken, biz daha önceden verdiğimiz ihracat fiyatlarını tutturma ve devam ettirme noktasında zorlanır hale geldik. İthalatçı firmalara, sezon ortasında fiyat artışı dayatması da mümkün olamamaktadır. Bunun sonucunda TL’de devam eden gerileme firmalarımızda kur kaynaklı zarar riskini ortaya çıkarmaktadır” açıklamalarında bulundu.

“Kurlarda stabilitenin sağlanması önem arz ediyor”
     Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği Başkanı Yalçın Ertan, “Çelik sektöründe İhracatta değer bazındaki hafif düşüş ve buna karşın ithalattaki artış sebebiyle, 2019’da yüzde 121 olan ihracatın ithalatı karşılama oranı, 2020’de yüzde 111 seviyesine geriledi. İhracatın lokomotif sektörlerinden olan demir çelik sektörünün 2021 yılı üretim ve ihracat ve iç piyasa satış hedeflerini yakalayabilmesi için kurlarda stabilitenin sağlanması büyük önem arz ediyor” diye konuştu.

“Merkez Bankası döviz rezervlerini güçlendirmeli”
     Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Mevlüt Kaya, “Döviz kurlarındaki düşüş nedeniyle toplam gelirlerde azalma yaşanıyor. İhracatçı bırakın kar etmeyi, sermayesinden harcıyor. Kurdaki istikrarsızlık devam ederse 2000’li yıllardaki gibi yüksek faiz düşük kur kısır döngüsüne girilir. Finansal istikrarı kaybettiğimiz an arkasından gelen etkileri gidermek uzun zaman alıyor. Bu olursa ihracat hedefimiz tutmaz. Merkez Bankası’nın ivedilikle döviz rezervlerini güçlendirmesi gerekiyor” dedi.

“Belirsizlik bizi 2021 hedefimizin uzağına konumlandırıyor”
     Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Burak Sertbaş, “Hammadde alımında da girdi fiyatlarının döviz endeksli olması ve dövizin gelecekteki pozisyonunun belirsiz olması nedeniyle yurtdışındaki firmalara fiyat verememekteyiz. Forward, opsiyon gibi türev ürünlerini kullanmadığımız sürece karlarımızı sabitleyememekteyiz, bu konuda ciddi sıkıntı yaşamaktayız. Ana girdilerimiz olan enerji ve emek fiyatlarının artması, ancak kurların aşağı inmesiyle satış rakamlarımızın azalması ve fiyatlandırma konusunda yaşadığımız belirsizlik bizleri 2021 yılı ihracat hedefimizin uzağında konumlandırmaktadır” ifadelerini kullandı.

“Kur rekabet edici bir seviyede kalmalı”
     Bilindiği gibi Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Terci, “İhracat artışının sürdürülebilir olması ve üyelerimizin ileriye dönük uzun vadeli planlama yapabilmeleri için döviz kurunun istikrarlı seyretmesi, büyük ve beklenmeyen ani değişikliklerin olmaması önemli. Burada ifade etmek istediğim husus kurun devamlı artan ya da azalan bir trendden ziyade rekabet edici bir seviyede kalmasıdır. Merkez Bankamızın bu konuda bir çalışma yapmasıdır. Aksi halde büyük gayretlerle edinilen pazarlarda büyük zorluklar yaşanıyor ve kaybedilmesi riski ortaya çıkıyor” değerlendirmelerinde bulundu.

“2020’de bizi ayakta tutan kur oldu”
     Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Erkan Zandar, “Deri sektörü pandemi döneminde en fazla zarar gören sektörlerden biri oldu. Dünya deri ihracatında yüzde 25’e yakın oranda düşüş var. 640’a yakın deri ihracatı yapan firma sayısı 580’e düştü. Kur zaten bizi 2020 yılında ayakta tutan tek faktördü. Enflasyon ve harcamalardaki artışlara baktığınızda zarar etmememizi sağladı. Kur artmamış olsaydı bizde kapatmış olurduk. Şu anki durum motivasyonumuzu kıracak, azalan ihracat hevesi daha da kaybolacaktır. Öngörülen rakamların ihracat hedeflerini tutturmada faydası olacaktır” dedi.


+ Benzer Haberler
» Yasaklar esnetildi ama durum pek iyi gözükmüyor
» GSYH 2020 yılında yüzde 1,8 arttı
» Sürdürülebilir bir gıda sistemi Ar-Ge ve inovasyon ile mümkün
» “Şubat ayında üretici ve market fiyat farkı 4 katı aştı”
» İSO Türkiye İmalat PMI Şubat’ta 51,7 oldu
» Büyümenin en büyük destekçisi ve itici gücü ihracat oldu
» Zincir marketlere atık toplama şartı
» İzmir’de kentsel dönüşüm için dev adım
» Gürer: Patates depoda çürüme aşamasında
» Asansörcüler, değişen dünya tedarik zincirinde yerini almaya hazır


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 02.03.2021
  Ticaret 01.03.2021
  Ticaret 27.02.2021
  Ticaret 26.02.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni