• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İhracat işlemlerinde ‘elektronik’ dönem

24 Mayıs 2019 Cuma 17:00
12
14
16
18

İhracat işlemlerinde ‘elektronik’ dönem

           HABER MERKEZİ     
     Ticaret Bakanlığı’nın Gümrük Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlandı. Yönetmeliğe göre; ihracata ilişkin gümrük beyannameleri ihracatçıyla elektronik ortamda paylaşılacak ve gümrük idaresi tarafından elektronik ortamda saklanacağı bildirildi. İhracat işlemlerindeki süreçlerin elektronik ortama taşınmasına ilişkin düzenlemelerin yer aldığı yönetmelikte mevcut mevzuat “Kağıtsız Gümrük Uygulaması” ile uyumlu hale getirildi. Yönetmeliğe göre, ihracata ilişkin gümrük beyannamesi beyan sahibi tarafından elektronik imzayla imzalanacak ve bu beyanname hakkında gümrük idaresince gerçekleştirilen tüm işlemler elektronik imzayla gerçekleştirilecek. Beyannamenin ihracatçıyla paylaşılması ve gümrük idaresince saklanması elektronik ortamda olacak.

     Gümrük beyannamesi eklerinin veri işleme tekniğiyle kullanılacağı bildirilen yönetmelikte; “Uluslararası düzenlemelerden kaynaklanan yükümlülüklerden ya da Bakanlıkça belirlenecek durumlardan kaynaklı olarak kâğıt ortamında onaylanması gerekenler dışında ekli belgeler gümrük idaresine bu şekilde ibraz edilemeyecek.  Gümrük idaresince gerek görülmesi halinde beyanname eki belgelerin aslı istenebilecek” bilgisi paylaşıldı.

Düzenlemeler 2 ay sonra yürürlüğe girecek
     İhracata ilişkin gümrük beyannamesi beyan sahibi tarafından elektronik imza ile imzalanacak. Bu beyannameye ilişkin gümrük idaresince gerçekleştirilen tüm işlemler elektronik imza ile yapılacak. İhracata ilişkin gümrük beyannamesi ihracatçı ile elektronik ortamda paylaşılır ve gümrük idaresi tarafından elektronik ortamda saklanacak.
     İhracata ilişkin gümrük beyannamesi eklerinin veri işleme tekniği yoluyla verilmesi esas alınacak. Uluslararası düzenlemelerden kaynaklanan yükümlülüklerden ya da Bakanlık tarafından belirlenecek durumlardan kaynaklı olarak kâğıt ortamında onaylanması gerekenler dışındaki, ekli belgeler gümrük idaresine kâğıt ortamında ibraz edilemeyecek. Gümrük idaresi tarafından gerek görülmesi halinde beyanname eki belgelerin aslı şeklinde istenilebilecek. İhracata yönelik bu işlemlerin elektronik ortama taşınması amacıyla yapılan bu düzenlemeler 2 ay sonra yürürlüğe girecek.

     Serbest dolaşıma girişte, ticaret politikası önlemlerine, ilave gümrük vergisine veya ek mali yükümlülük gibi diğer mali yükümlülüklere tabi eşyanın menşei, “menşe şahadetnamesi” ile ispat olunacak. Menşe şahadetnamesi, eşyanın serbest dolaşıma girişine ilişkin beyanname ekinde ibraz edilecek. Söz konusu mali yükümlülüklere tabi eşyanın Avrupa Birliği’nden “A.TR Dolaşım Belgesi” eşliğinde gelmesi halinde Bakanlıkça belirlenen risk kriterleri uyarınca saptanan durumlar dışında menşe şahadetnamesi aranmayacak.
     Diğer yandan, Ticaret Bakanlığının Bazı Ürünlerin İthalatında Ek Mali Yükümlülük Tahsili Hakkında Kararın Uygulanmasına Dair Tebliği ile İthalatta Alınan İlave Gümrük Vergilerinin Uygulanmasına Dair Usul ve Esaslar Hakkında Tebliği yürürlükten kaldırıldı.


+ Benzer Haberler
» OSB’ler daha ucuza limanlara bağlanacak
» İMOB’a yabancı ziyaretçi yüzde 16 arttı
» Efes Selçuk’tan yola çıkan yardımlar yerine ulaştı
» Ekonomik güven endeksi 97,1 oldu
» Çin, 40 gün içinde yeni koronavirüsü aşısı üretecek
» Türk Metal Sendikası ve MESS uzlaştı
» Ofis kiralamaları artış gösterdi
» “İzmir depreme hazır değil”
» “Bu Aşk Beni Öldürüyor” filminin ilk gösterimi yapıldı
» Renkli pamukta deneme üretimi başarılı oldu


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 30.01.2020
  Ticaret 29.01.2020
  Ticaret 28.01.2020
  Ticaret 27.01.2020
  Ticaret 25.01.2020
  Ticaret 23.01.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni