• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“İhracat hedefimiz 500 milyon dolar”

14 Mart 2018 Çarşamba 17:00
12
14
16
18

“İhracat hedefimiz 500 milyon dolar”

   ► Zeytin ve zeytinyağı sektöründe ambalajlı ihracat şampiyonları ödüllerini aldı.

           DUYGU GÖKSU     
     Ege İhracatçı Birlikler tarafından düzenlenen ödül töreni ile, ihracat artış rekortmeni zeytincilik sektöründe en fazla ambalajlı zeytin ve zeytinyağı ihracatı yapan firmalar ödüllendirildi. Törende, Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği (EZZİB) üyeleri arasında ambalajlı zeytin ve zeytinyağı kategorilerinde ilk 10 firmaya ödül verildi.
     Ödül Töreni’nde konuşan Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Davut Er, Türkiye’nin 2017 ve 2018 sezonunda 455 bin ton sofralık zeytin, 287 bin ton düzeylerinde de zeytinyağı üretimi beklediğini 2018 yılında zeytin ve zeytinyağında 500 milyon dolar ihracat hedeflediklerini ve 1 Kasım 2017’de başlayan 2017/2018 dönemi zeytinyağı ihracatının ilk 4 aylık dönemde, 35 bin 245 ton ürün karşılığında 143 milyon dolara ulaştığını söyledi.

     Er, “2016 ve 2017 sezonunun aynı dönemi ile karşılaştırıldığında zeytinyağı ihracatımız, miktar bazında yüzde 118, değerde ise yüzde 153 artış gösterdi. Sofralık zeytin ihracatımız ise, 28 Şubat 2018 tarihi itibariyle 28 bin ton karşılığında 57 milyon dolar olarak gerçekleşti” dedi. 2016 ve 2017 sezonunda Türkiye genelinde toplam 120 ülkeye ve 3 serbest bölgeye zeytinyağı ihracatı yapıldığı bilgisini veren Er, İspanya, ABD, İtalya, S.Arabistan, Fildişi Sahili, Japonya, İran, Fas, Avustralya ve Almanya’nın öne çıkan ülkeler olduğunun altını çizdi.

“Ticari şartlar neyi gerektirirse o yapılmalı”
     Türkiye’nin 2016 ve 2017 sezonunda 29 bin 512 tonu dökme, 3 bin 149 tonu varilli, 11 bin 795 tonu ise kutulu/ambalajlı zeytinyağı ihraç ettiğini dile getiren EZZİB Başkanı Er, “Geçtiğimiz sezon toplam zeytinyağı ihracatımızın yüzde 26’sının kutulu olarak gerçekleştiğini görüyoruz. Geçtiğimiz sezonlarda ambalajlı zeytinyağı üretimimiz 25 bin tonu aşmıştı. Biz, Birlik Yönetim Kurulu olarak dökme ve varilli yağ ihracatının yasaklama gibi bir görüşe sahip değiliz. Ticari şartlar neyi gerektiriyorsa, o yönde hareket edilmelidir. Ancak, Ambalajlı ürün ihracatımızın toplam ihracat içerisindeki payının artırılması öncelikli hedeflerimiz arasında. Sadece ambalajlı ihracat yapan üyelerimizi ödüllendirdiğimiz bu ödül törenimizin, ihracatçı firmalarımızı özendirmek konusunda ufak da olsa bir katkısı olmasını temenni ediyoruz” şeklinde konuştu.

“Rekoltenin yarısı ihraç edilmeli”
Türkiye’de kişi başına zeytinyağı tüketiminin 2 litrenin altında olduğunu kaydeden EZZİB Başkanı Er şöyle devam etti: “Türkiye’de zeytinyağı rekolte miktarının üreticilerimiz, tüccar ve ihracatçılarımız ve ülkemiz adına en iyi şekilde değerlendirilmesi gerektiği düşüncesindeyiz. Ülkemizde zeytinyağı tüketimi 130-140 bin ton düzeyinde. Bu tüketimi bugünden yarına iki katına çıkaramayacağımıza göre, rekoltenin en az yarısının ihraç edilmesi gerekiyor. Türk zeytin ve zeytinyağı ihracatçısı olarak öncelikli hedefimiz, Türkiye’de en az 500 bin üretici ailenin geçim kaynağı olan, 41 ilimizde üretimi yapılan zeytin ve zeytinyağımızın daha fazla oranda ambalajlı olarak ihraç edilmesidir.

     Son 3 yılda, ülkemizdeki düşük rekolte ve diğer üretici ülkelere göre yüksek seyreden hammadde fiyatları nedeniyle 4 yıl öncesinde 25 bin tonun üzerinde olan ambalajlı zeytinyağı ihracatımız geçen yıl 11 bin 800 tona kadar geriledi. Yurtdışındaki marketlerdeki Türk markalarına ait raflarımızı maalesef son 3 yılda önemli ölçüde rakiplerimize kaybettik. Devletimizce zeytin ve zeytinyağı ihracatına sağlanan destekler iki katına çıkartılır, sofralık zeytin üreticimize 50 kuruş, zeytinyağı üreticimize 2.5 TL prim verilir ve üretim maliyetlerindeki dezavantajlar ortadan kaldırılırsa rekolte artışı ile birlikte kutulu zeytinyağı ihracatımızın toplam ihracatımızdaki payı artacaktır. Bu sayede üreticimiz emeğinin karşılığını alacaktır.”

AMBALAJLI ZEYTİN İHRACATINDA İLK 10 FİRMA
     ZER YAĞ SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
     MAROLİ GIDA SANAYİ VE DIŞ TİC.
     KORHAN PAZARLAMA VE DIŞ TİC.
     EKER GIDA NAK.İNŞ.SAN.TİC.LTD.
     SUNAN GIDA SAN. VE TİC.LTD.ŞTİ
     YUNUSLAR TARIM ÜR.GIDA İNŞ.TUR
     AGME GIDA SAN. VE TİC. LTD. ŞT
     ANTGIDA GIDA TARIM TURZ.ENERJİ
     ZEYKO TARIM GIDA SAN.İTH.İHRC.
     YENİÇAĞ GIDA SAN.VE TİC.A.Ş.


AMBALAJLI ZEYTİNYAĞI İHRACATINDA İLK 10 FİRMA
     SAVOLA GIDA SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
     KOZMOPOLİTAN GIDA SAN.VE TİC. A.Ş.
     TİCARET VE SANAYİ KONTUVARI T.A.Ş.
     ANA GIDA IHTIYAÇ MADDELERI SAN VE TIC. A.Ş.
     VERDE YAĞ BESİN MADDELERİ SAN. VE TİC.ANONİM ŞİRKETİ
     KUCUKBAY YAG VE DETERJAN SANAYI A.S.
     BELMAR DIŞ TİCARET A.Ş.
     UYGUN RAFINE YAG SANAYI VE TIC.LTD.STI.
     ZER YAĞ SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
     A.KUARTET GIDA PAZARLAMA İÇ VE DIŞ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ 


+ Benzer Haberler
» “Dövizde istikrar için adımlar sürecek”
» Üçüncü çeyrekte yüzde 1,6 büyüdük
» Enflasyon beklentisinde düşüş
» ELİDAŞ tam kapasiteye ulaştı
» İşler: 2019 İzmir ve Ege turizmi için en iyi yıl olacak
» Oteldenal.com hedef büyüttü
» KoçSistem’den Türkiye’nin ilk ve tek paylaşım lI SD-WAN hizmeti
» TZOB sahada çiftçiyle buluşuyor
» İran ile ticaret zor ama imkansız değil
» Palandöken, “TESK Kart 2 milyon esnaf ve ailesine ulaşacak”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 11.12.2018
  Ticaret 10.12.2018
  Ticaret 08.12.2018
  Ticaret 07.12.2018
  Ticaret 06.12.2018
  Ticaret 05.12.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni