• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İhracat Ana Planı, Ağustos’ta yayınlanacak

22 Temmuz 2019 Pazartesi 10:00
12
14
16
18

İhracat Ana Planı, Ağustos’ta yayınlanacak

           SEDA GÖK / ANKARA     
     Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, küresel ekonomide yavaşlama işaretleri olduğunu belirterek, bu durumun olası etkilerinin göz önünde bulundurularak ihracat artışının devamı konusunda yeni pazarlara yönelik girişimlerin yoğunlaştırıldığını söyledi. Bir grup gazeteciyi kabul eden Ruhsar Pekcan, İhracat Ana Planının da Ağustos ayı içinde kamuoyuna açıklanmasını planladıklarını bildirdi. Pekcan, “Çalışma aşamasında çok öneri geliyor. Bu önerinin altı ne kadar gerçekleştirilebilir diye bakıyoruz. O öneriyi bazen rafa kaldırıyoruz. İkinci, üçüncü aşamada değerlendirmemiz gerekir diye düşünüyoruz. Kendi içimizde de son noktayı koymadık” dedi.

Yeni pazarlara odaklanıyor
     Küresel ekonomiye yönelik büyüme tahminlerinin yüzde 3,6’dan, yüzde 3,3’e revize edildiğini, Almanya’nın büyüme tahminini yüzde 1.3’ten 0.4’e çektiğine değinen Bakan Pekcan, “Bizim en çok ihracat yaptığımız ülkelerden birincisi Almanya, ikincisi İngiltere. Bizi mutlaka etkileyecek. Biz de bu doğrultuda yeni pazarlar yeni ürünler yeni stratejiler nasıl geliştirebiliriz diye çalışıyoruz. Ama mevcut olduğumuz pazardaki gücümüzü ve ilişkilerimizi muhafaza ederek firmalarımızla ortak çalışmalar düzenliyoruz. Birebir firmalarla strateji üretiyoruz” dedi.

     Brexit’in anlaşma olmadan gerçekleşmesinin Türkiye için ilave risk olduğunu vurgulayan Bakan Pekcan, “Brexit, sürecinin anlaşmasız olması halinde de en çok etkilenecek ülkelerden birisi Türkiye. Geçtiğimiz ay İngiltere Ticaret Bakanı Liam Fox ziyaret etti. Onunla da ortak stratejiler ürettik” dedi.

     Ticaret Bakanlığı’nın çeşitli alanlarda 8 yasa taslağının hazır olduğunu ve TBMM gündemine alınması için sürecin devam ettiğini hatırlatan Başkan Pekcan, bunları; Hal Yasası, elektronik çek, ürün güvenliği denetimi, perakende yasası ve gümrüklerle ilgili 21 maddelik bir taslak, ihtisas serbest bölgeleri, ve Rekabet Yasasındaki değişiklikler olarak sıraladı.
     Kooperatifçiliğin geliştirilmesi, profesyonel yönetimi ve şeffaflığını içeren bir taslak çalışması da yaptıklarını belirten Pekcan, üretici örgütleri ile kooperatiflerin birlikte çalışmasına imkan verecek bir düzenleme tasarladıklarını bildirdi.

Güven damgası için 230 başvuru
     E-ticaret sitelerinin tüketici açısından güvenli olduğunu göstermek amacıyla verilecek ve sitede görüntülenebilecek “güven damgası” için 230 başvuru alındığını, 2 tanesinin son aşamada olduğunu belirten Ruhsar Pekcan, “İnternetten alışveriş yapan birisi bence güven damgasını aramalı. Güven damgası varsa ‘bu site ile güvenli alışveriş yapabilirim’ anlamına geliyor” dedi. Pekcan, güven damgası inceleme ve verilme süreçlerinde hızlanmaya ihtiyaç olduğunu da sözlerine ekledi.


+ Benzer Haberler
» Türkiye pamuk üretiminde dünya altıncısı, ithalatta beşinci
» Şişecam’a ‘Kadınlarla Güçlendirilmiş Yönetim Kurulu’ ödülü
» Küçük Kulüp yönetimi Başkan Soyer ile buluştu
» E-dönüşüm 2020’de hızına devam ediyor
» Ülkemiz sahillerinden bu yıl 537 bin 424 yavru deniz kaplumbağası denizle buluştu
» Microsoft 2020’nin siber güvenlik trendlerini açıkladı
» Mobilya sektörü 2 milyar dolarlık iş hacmi için buluşuyor
» Tekfen Holding’den Azerbaycan’da 100 milyon dolarlık satın alma
» Bayraklı Belediye Tiyatrosu’ndan dünya prömiyeri
» Ontan ‘Modda Bayraklı Projesi’ne ‘En İyi Rezidans’ ödülü


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 14.12.2019
  Ticaret 13.12.2019
  Ticaret 12.12.2019
  Ticaret 11.12.2019
  Ticaret 10.12.2019
  Ticaret 09.12.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni