• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İFM Projesi 2022 yılında açılıyor

15 Şubat 2021 Pazartesi 14:00
12
14
16
18

İFM Projesi 2022 yılında açılıyor

   ► Prof. Dr. Göksel Aşan, İstanbul Finans Merkezi son 10 yılın en önemli projesi olacak

           HABER MERKEZİ      
     Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Prof. Dr. Göksel Aşan, İstanbul Finans Merkezi’ni (İFM) 2022 yılının ilk çeyreğinde açmayı planladıklarını belirterek, “İFM projesinin, tamamlandığında, son 10 yılın en önemli projelerinden birisi olacağına inanıyorum. Ciddi bir gelir potansiyeli olan bu proje, Türkiye Varlık Fonu açısından karlı bir yatırım” diye konuştu.  Prof. Dr. Göksel Aşan, Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkan Yardımcısı Murat Ali Çengelci, Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) Yönetim Kurulu ile Cumhurbaşkanlığı Çankaya Köşkü’nde biraraya geldi. EMD Başkanı Turgay Türker, görüşmede derneğin çalışmalarıyla ilgili detaylı bilgi verdi. Türker, alanında uzmanlaşan ilk meslek örgütlerinden birisi olan EMD’nin Türkiye genelinde 650’ye yakın üyesi olduğundan söz etti. “Finans Ofisi olarak en önemli işlerimizden birisi İFM Projesinin bitirilmesidir” diyen Aşan da görüşmede, inşaat işlerinden kaynaklı ciddi bir sıkışmaya rağmen iyi bir başlangıç yaptıklarını kaydetti. 2018 yılında İFM inşaatlarının tamamlanma yüzdesinin yüzde 20 seviyelerinde olduğunu hatırlatan Aşan, sözlerini şöyle sürdürdü:  “Bizim projeyi devralmamızın ardından 2020 Ocak ayı itibarıyla tamamlanma oranında yüzde 50’ler seviyesine ulaşılmıştır. İFM projesi, belirlemiş olduğumuz stratejilerle ilerleyecek ve büyük ihtimalle 2022’in ilk çeyreğinde Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle açılmış olacak.

SON 10 YILIN EN ÖNEMLİ PROJESİ
     İFM projesinin, tamamlandığında, son 10 yılın en önemli projelerinden birisi olacağına inanıyorum. Ciddi bir gelir potansiyeli olan bu proje Türkiye Varlık Fonu açısından karlı bir yatırım. 1 milyon metrekarelik çok büyük bir alandan bahsediyoruz. Bütün kiralama işlerini Varlık Fonu üzerinden yapacağız. Hiçbir binayı satmayı düşünmüyoruz; satılık kat, ofis de olmayacak. Önümüzdeki yıllarda, İFM’nin de değerinin artmasıyla, Varlık Fonu bünyesinde kurulan İFM A.Ş.’nin bir kısmı borsaya açılabilir. Böylelikle iyi bir yatırım olduğu kadar yabancı ortalık da mümkün olacaktır; çünkü büyük bir finansal hacimden bahsediyoruz. Mesele İFM’yi, daha fazla yatırımcı çekerek, daha fazla ve çeşitli finansal işlem imkanı sunarak bölgesel bir finans merkezi haline getirmektir. Burada kamu olarak gerekli düzenlemeleri hayata geçirmek ve daha sağlıklı işleyen destek ve teşvik mekanizmalarını oluşturmak bu hedefin gerçekleşmesi için gereken çabanın yüzde 10-20’lik kısmına tekabül etmektedir.  

İFM KANUNU’NU TAMAMLADIK  
     Biz bu aktörlerin işlerini kolaylaştırmak için gerekli çalışmaları yapıyoruz. Önümüzdeki hafta İFM Kanunu’nu Meclis’e göndermiş olacağız. Merkezin nasıl yönetileceğini, ne tür vergisel ve diğer avantajların olduğunu belirleyen bir kanun hazırlandı. Pek çok yabancı finans kurumuyla görüşmeler yapmaktayız. Nispeten büyük olanların bölge merkezlerinin bir kısmını buraya taşıyabilirsek bunun stratejik hedeflerimize çok büyük katkıları olacaktır. Örneğin, Dubai Finans Merkezi’nde yer alan bu tip küresel çaptaki finansal kurumların bölge merkezlerini buraya almak için görüşmelerimizi sürdürüyoruz.

KURUMLARA KATILIMCI BELGESİ
     İFM bölgesinde faaliyet gösterebilmeleri için buraya gelen finansal kurumlara katılımcı belgesi verilecek. Bu belgeye sahip kurumlar kanunda belirttiğimiz teşviklerden faydalanabilecekler. Bölgede faaliyet gösterecek kurumların belirlenmesinde özenli davranmalıyız. Burada önceliğimiz alanı hızlıca doldurmak değildir. Finans alanı dışındaki kurumları buraya almayı düşünmüyoruz. İFM projesi kapsamındaki çalışmalarımızın odağına Finansal Teknolojiler (FinTek) ve Katılım Finansı’nı koymuş bulunmaktayız.

FİNANS VE TEKNOLOJİ ÜSSÜ  
     Geçtiğimiz yıl oyun sektöründen Türkiye’nin ilk Unicorn’u çıktı ve pek çok gencimiz bu alanda yeni girişimlere yöneldiler. İşte bu başarılı gençlerin bir kısmına ‘gelin FinTek ile uğraşın’ dememiz lazım. Bu kapsamda bir Finans ve Teknoloji Üssü kuruyoruz. İFM ile birlikte bu üs de açılmış olacak. Burada işleri olabildiğince sanalda tutmaya çalışacağız. Bir çeşit sanal teknopark gibi düşünün burayı. Girişimciler bölgede faaliyetlerini sürdürürken dünyanın her tarafından personel çalıştırabilsin istiyoruz. Böylelikle İstanbul, doğru teşviklerin kurgulanması ile FinTek alanında önemli bir çekim alanı olacaktır. Finans ve Teknoloji Üssü için çok büyük bir girişim fonu oluşturacağız.

KATILIM FİNANS STRATEJİSİ
     Finansal sistemde değişimin büyük bölümü bankacılık dışı alanda oluyor. Bu nedenle ciddi bir düzenleme ihtiyacı doğuyor. Mevcut durumda finansal derinleşme ve finansa erişim konuları üzerinde çalışması gereken önemli sorunlar olarak karşımıza çıkıyor. Hanehalkı ve firmalar bütün açıklarını kredilerle kapatıyorlar. Finansal kaynak ihtiyacında akıllara ilk olarak kredi geliyor. Mevcut bankacılık sistemi risk transferine dayalıdır. Türkiye’de olması gerekenin çok altında kalan katılım finansı ise risk paylaşıma dayalı ve tüketiciyi gözeten finansal ürün ve hizmetler sunmaktadır. Burada en önemli kavram risk paylaşımıdır. Örneğin, proje finansmanı ile bir katılım finans kurumu yaptığı yatırımın getirisini baştan yapılan bir anlaşma ile paylaşır ve yatırım zarar ediyorsa zarara, kâr ediyorsa kâra ortak olur. Tabii ki risk paylaşımı esaslı proje finansmanı kurumlarımızda bir dönüşüm ile mümkün olabilecektir. Bütün katılım finans sektörünün bu tip uygulamalar üzerine inşa edilmesi elbette mümkün değil ama Katılım Finans’ın ruhuna uygun olan risk paylaşımlı finansal hizmetlerin payını arttırmalıyız. Bu doğrultuda yıl içerisinde tamamlayıp Cumhurbaşkanımıza arz etmeyi planladığımız bir Katılım Finans Strateji Belgesi hazırlıyoruz. Belgede Katılım Finans’a dair vizyonumuz ve bu alanın geliştirilmesine yönelik stratejileri de kamuoyu ile paylaşmış olacağız.”


+ Benzer Haberler
» Aktif vak’a sayısı tekrar 100 bine yaklaştı
» Başkan Soyer’den Bakırçay’a müjdeler
» Türkiye’nin ilk sanal turizm fuarı açıldı
» ASELSAN tüm zamanların en yüksek satış ve kârlılığına ulaştı
» 2020’de evlenmeler ve boşanmalar azaldı
» Çikolata ve şekerleme sektöründen 1 milyar 276 milyon dolarlık ihracat
» “Nüfus başına bir küçükbaş hedefine 7 yılda ulaşılır”
» Gürer: Maden mühendisleri ruhsat sahibinden bağımsız kılınmalı
» Balkan Masası Bornova’da toplandı
» İzmir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Yücel Erten’e emanet


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 26.02.2021
  Ticaret 25.02.2021
  Ticaret 24.02.2021
  Ticaret 23.02.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni