• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İESOB, BM İle yeni eğitim merkezi kuruyor

11 Ocak 2018 Perşembe 14:00
12
14
16
18

İESOB, BM İle yeni eğitim merkezi kuruyor

           HABER MERKEZİ     
     İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) ile İzmir Gömlek Triko ve Benzerleri Odası, İzmir Valiliği ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği(UNHCR) ile işbirliği altında Suriyeli yabancıları tekstil alanında istihdam için ortak çalışma yapacak.

     “Geçici Koruma Kapsamındaki Suriyeli Yabancıların Tekstil Alanında İstihdamı ve Sosyal Entegrasyonu İçin Mesleki Eğitim Merkezi” Projesi kapsamında yapılacak çalışmaları içeren protokol, İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu, İzmir Gömlekçiler Odası Başkanı Olgun Aktaş, Vali Yardımcısı Cemil Özgür Öneği, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Temsilcisi – Katharina LUMPP, İl Milli Eğitim Müdürü Ömer YAHŞİ ve ilgili kurumların yetkilileri arasında imzalandı.
İzmir Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Merkezi’nde protokolü imzalanan proje, İzmir’de ikamet eden geçici koruma kapsamındaki Suriyeli yabancılar ile Türk vatandaşların mesleki becerilerinin geliştirilmesine ve istihdamına katkı sağlamayı hedefliyor.

     36’sı mülteci 14’ü Türk toplam 50 kişinin proje kapsamında kurulacak Mesleki Eğitim Merkezi’nde “Dikiş Makinesi Operatörü” eğitimi alacağına dikkat çeken İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu, ‘Aynı zamanda Suriyeli katılımcılara Türkçe kursu verilerek onların topluma daha kolay entegre olabilmeleri sağlanacak’ dedi.
İzmir Gömlek, Triko ve Benzerleri Odası tarafından katılımcıların yarısının istihdam edileceğini kaydeden Mutlu, ‘1 yıl süreli projenin koordinatörü İzmir Valiliği ile Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği olacak. Birliğimiz, Gömlekçiler Odası, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Göç İdaresi Müdürlüğü ile Egedeniz Tekstil  projenin ortaklarını oluşturuyor.

     Projenin hedef kitlesi, İzmir’de ikamet etmekte olan ve işgücü piyasasına erişim imkânı olmayan geçici koruma statüsüne sahip Suriyeli mülteciler ile Türk vatandaşlarıdır. İzmir’deki Suriyeli mülteci nüfusu yaklaşık olarak 130.000 civarında.  Katılımcılar okuryazar olanlardan seçilecek.’ diye konuştu.
     İzmir Gömlek, Triko ve Benzerleri Odası Başkanı Olgun Aktaş ise,  Proje kapsamında kurulacak Mesleki Eğitim Merkezi’nin daha sonra bir işletmeye dönüştürüleceğini dile getirdi.

     Aktaş, ‘Odamız, eğitim merkezinin kendi kendine yeten bir işletme olarak devamlılığından ve projenin sürdürülebilirliğinden sorumlu olacak. Toplam 258 bin dolar olan  proje bütçesinin 241 bin dolara yakın kısmı Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nden karşılanacak. Aradaki yaklaşık 18 bin dolarlık fark ise, Odamız tarafından sağlanacak makine, ekipman ve personel katkısı şeklindedir’ diye konuştu.
     Yüksek maliyetli makina ve teçhizatlar dışında merkezin tüm operasyonel giderleri ile  Türkçe dersi verilecek sınıfa ait mobilyalar ve idare ofisi ile görevlendirilen  daimi personelin harcamalarını  İzmir Gömlek Triko ve Benzerleri Odası karşılayacak.

 


+ Benzer Haberler
» TROY, 2018’de 8 kat büyüdü
» Son 1 yılda 105milyon metrekare mağaza kapandı
» Tahtalı’da 21 yılın rekoru kırıldı; Bir günde 2,5 aylık su geldi
» Karşıyakalı çocuklardan coşkulu final
» İstanbul Sabiha Gökçen’in yolcu sayısı 34 milyonu geçti
» VakıfBank’tan 3 büyük müjde: “Yanındaki Güç Paketi”
» Tekstilcilerin hedefi dünyada ilk beş
» “Poşet düzenlemesi kullanılarak yapılan algı oyunlarını görüyoruz”
» Palandöken, “E-ticaret yapan ve kadınlarına müjde”
» Birleşme ve satın alma işlemleri azalırken, hacimdeki artış dikkat çekti


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 17.01.2019
  Ticaret 16.01.2019
  Ticaret 15.01.2019
  Ticaret 14.01.2019
  Ticaret 12.01.2019
  Ticaret 11.01.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni