• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İEF’te yerli robot vatandaşlarla buluştu

14 Eylül 2018 Cuma 15:00
12
14
16
18

İEF’te yerli robot vatandaşlarla buluştu

   ► Endüstri 4.0 bağlamında üretim yapmayı hedeflediklerini, yaptıkları işin reklamcılık 4.0 olduğunu belirten Mustafa Kılıç ve Ecem Tuğlan, hologram oynatma özellikli robotun dünyada bir ilk olduğunu söyledi.

           SELDA AK     
     Ürettikleri 3 boyutlu hologram oynatan özellikli robotuyla  Fenom Robotıcs, İzmir Enternasyonal Fuar’ında (İEF) açtığı stantla ziyaretçilerin ilgi odağı oldu.
     Gelişen teknolojiye bağlı olarak özellikle reklam yapan şirketlerin dikkatini çekecek olan robotun icatçısı Mustafa Kılıç ve Ecem Tuğlan, fuardan 5 gün önce robotu yaptıklarını ve fuara yetiştirdiklerini söyleyerek, Fenom Robotıcs adlı şirketle ortaklık kuracaklarını ve AAR adlı robotuyla global çalışmak istediklerini kaydetti. Hologram oynatmasının en büyük özelliği olduğunu söyleyen Kılıç, robotun dünyada bir ilk olduğunu savundu.

     Yaklaşık 25 yıldır bilgi işlem sektöründe olduğunu ifade eden Mustafa Kılıç, İzmir Enternasyonal Fuarı’na ilk kez katıldığını söyledi. Dokuz Eylül Üniversitesi DEPARK Teknoloji Geliştirme Bölgesinde olduklarını kaydeden Kılıç,  “Bu robotu o kapsamın dışında  tamamen evde yaptık. Reklamları robotlar yapacak, çalışmamız da buna yönelik oldu. Çok araştırma yaptım, robotumuz dünyada ilk. Bunu çok araştırdık. Reklam yapan robotlar var ama 3 boyutlu hologram oynatan bir robot yok. Biz bu konsepti birleştirdik ve buraya getirdik. Üzerinde 4 görsel ünitesi var ve bu üniteler sayesinde reklam yapabilir ve otonom olarak  fuar alanında dolaşabilir” dedi.

“Endüstri 4.0’a uygun yerli robot”
     Endüstri 4.0 uygun işler yapmaya çalıştığını belirterek ilk yaptıkları işin reklamcılık 4.0 olduğunu vurgulayan Kılıç,” Konseptimizin içinde robotumuzda henüz karşılıklı konuşma mevcut değil ama bu da entegre edilebilir. Şu an reklamımızı yapmak için robotumuzu buraya getirdik. Sektöre özel, isteğe özel robot tasarlıyoruz. Robotun icadı tamamen bana ait, diyebilirim ki yerli bir robot. Tabi ki parçalarını ithal ediyoruz ama üretim olarak yerli” dedi.

     Robotun konuşabildiğini ve görselliği açısından oldukça dikkat çektiğini söyleyen Kılıç, “Reklamcılıkta da bilindiği gibi ilgiyi toplamak ve o dikkati bir kaç saniyede o objenin üzerine yönlendirmek gerekir ve bizde bunu robotumuzla başarıyoruz. Ürün olur, marka olur aklınıza ne gelirse onun reklamını yapıyoruz Fuar oldukça kalabalık ve bundan çok memnunuz. İş bağlantılarımızı da yurtdışına satış, yurtiçine kiralama şeklinde düşünüyoruz. Robotumuz İEF’te gençlerden ve çocuklardan oldukça ilgi gördü, merak oldukça fazla. Büyükler makete doğru yönelirken, çocuklar teknolojiye doğru yöneliyor dokunup kontrol etmek istiyorlar. Türk Eximbak’ın Genel Müdürü de standımızı ziyaret etti. ‘Eğer yurtdışına satıyorsanız size destek olalım’ dedi. Bizde kendilerine teşekkür ettik. Şu anda yurtdışı kaynaklı üç görüşme gerçekleştirdik.

“İnsansı robotlarla hologram bir arada”
     NASA tarafından robot psikoloğu olarak onaylanan Ecem Tuğlan ise yapay zeka felsefesi üzerinde çalıştığını ve robotları fazlasıyla araştırmasına rağmen hologram oynatan robota rastlayamadığını dile getirdi. Tuğlan, “Bu konuda bir açık yakaladık, bunu kapatmak için böyle bir robot geliştirdik. Reklamları hologram üzerinden yapan bir robot. Biz insansı robotlarla, hologram oynatan reklam yapan robotları birleştirmiş olduk ve böylece insanların ilgisi daha uzun süre bu robotlar üzerine  yoğunlaşabiliyor” diye konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» Vade uzayınca geri ödeme zorlaşıyor
» “GES yatırımları 5 milyar $’ı aştı”
» Serter’den başarının anahtarı ‘Vazgeçmemek’
» Damacana suda fiyat anarşisi
» Türk Hava Yolları’nda taşınma karmaşası
» Patates ithalatına gerek varmıydı?
» İzmir’de turizme bakış açısı değişmeli
» Dünyada kanser cerrahileri sonrası Lenfödem gelişme riski %50-80
» Mobilya sektörünün ihracata ihtiyacı var
» Ölçü aletlerine genel nitelikte af geldi


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 19.03.2019
  Ticaret 18.03.2019
  Ticaret 16.03.2019
  Ticaret 15.03.2019
  Ticaret 14.03.2019
  Ticaret 13.03.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni