• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“İddialar gerçeği yansıtmıyor”

13 Nisan 2018 Cuma 19:00
12
14
16
18

“İddialar gerçeği yansıtmıyor”

           HABER MERKEZİ     
     Bosna Hersek menşeli bazı tarım ürünlerinin ithalatında uygulanacak tarife kontenjanlarını düzenleyen Bakanlar Kurulu Kararı’yla ilgili Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan yapılanyazılı açıklamada Nişasta Bazlı Şeker(NBŞ) ithalatını artıracak şekilde Bosna Hersek’e izin verildiği yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığı belirtilerek aksine NBŞ ithalatında sınırlama söz konusu olduğu kaydedildi.

     Bosna Hersek menşeli bazı tarım ürünlerinin ithalatında uygulanacak tarife kontenjanlarını düzenleyen Bakanlar Kurulu Kararı’yla ilgili Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yazılı bir açıklamada bulundu. Bakanlıktan yapılan açıklamada Çarşamba günü Resmi Gazete’de yayımlanan “Bosna ve Hersek Menşeli Bazı Tarım Ürünlerinin İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanması Hakkında Karar” ile ilgili olarak bazı medya organlarında çıkan haberler ve bazı siyasetçilerin açıklamaları üzerine, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi bakımından açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulduğu belirtildi. Söz konusu karar ile Bosna Hersek menşeli bazı tarım ürünlerinin ithalatında uygulanacak tarife kontenjanlarının düzenlendiği kaydedildi.

     Açıklamada Tarife Kontenjanı düzenlemesinde, ithal edilecek ürünlerin dörtlü olarak sınıflandırıldıklarında, birden fazla ürünün aynı grup içinde yer alabileceği belirtilerek “Bu Karar’daki 02.06 Gümrük Tarife Pozisyonunun, 2018 yılı Türk Gümrük Tarife Cetvelindeki karşılığı “Sığır, Domuz, Koyun, Keçi, At, Eşek, Katır veya Bardoların yenilen sakatatı (taze, soğutulmuş veya dondurulmuş)” olarak tanımlandığı için listede bu şekilde yer almıştır” denildi.
     Karar kapsamında ithalatın gerçekleştirilmesi, Bakanlığın mevzuatının imkân verdiği ölçüde gerçekleşebileceğine değinildiği açıklamada “Listede yer alan “Sığır, domuz, koyun, keçi, at, eşek, katır veya bardoların yenilen sakatatları”nın, ülkemiz mevzuat kapsamında oluşturulmuş ülke/işletme listeleri ve sağlık/teknik şartları belirleyen düzenlemeler bulunmadığından ithalatının yapılması mümkün değildir” ifadelerine yer verildi.

     Karar kapsamında NBŞ’ye ithalat kapılarının açıldığına dair kamuoyunu yanlış yönlendirmeye dönük iddialarında değerlendirildiği açıklamada NBŞ ve pancar şekeri ithalatında bugüne kadar uygulanan gümrük vergisi tarifesinde herhangi bir değişiklik yapılmadığı ve mevcut uygulamanın aynen devam ettiği belirtildi.
     NBŞ ithalatını artıracak şekilde Bosna Hersek’e izin verildiği yönündeki iddialar gerçeği yansıtmadığının ifade edildiği açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “NBŞ kotasının yüzde  10’dan yüzde  5’e düşürülmesi sonrası ortaya çıkan kota fazlası, kamu fabrikalarını elinde bulunduran Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş.’ye aktarılmıştır. Böylelikle bir taraftan NBŞ tüketimi sınırlandırılırken, diğer taraftan pancar şekeri üretimi yaklaşık 140 bin ton artırılmıştır. Pancar şekerinde sağlanan bu artış sonucunda, ülkemiz çiftçisi yaklaşık 1 milyon ton daha fazla pancar üretecektir.

     Bunun yanı sıra, NBŞ ve pancar şekeri ithalatında bugüne kadar uygulanan gümrük vergisi tarifesinde herhangi bir değişiklik yapılmamıştır ve mevcut uygulama aynen devam etmektedir.
     Bu Karar ile de, 2003 yılı Temmuz ayından itibaren dost ve kardeş ülke Bosna Hersek ile yapılan Serbest Ticaret Antlaşması kapsamında, sıfır gümrük ile yapılabilen NBŞ ithalatına sınırlama getirilmiş ve 20 bin tonla sınırlandırılmıştır. Böylece belirlenen sınırın üzerindeki ithalatlar için yüzde 135 gümrük vergisi uygulanacaktır.
     Dolayısıyla NBŞ ithalatını artıracak şekilde Bosna Hersek’e izin verildiği yönündeki iddialar gerçeği yansıtmamaktadır. Aksine NBŞ ithalatına sınırlama söz konusudur.”

 


+ Benzer Haberler
» Hizmetler durma noktasında
» TEİS: “İlaç tedarikinde sorun devam ediyor“
» Uzm. Dr. Çağlayan, “Yürüyüşün KOAH’lılar için ilaç değerinde”
» Kahvaltı yapmayan çocuklarda obezite görülme oranı daha fazla
» Karşıyaka’da türkü şöleni başlıyor
» TSKB’den ‘Eşit Adımlar Platformu’
» Doğru fiyatlamayla satış ve kârlılığı artırmak mümkün
» Yeni kimliklerde temassız çipe dikkat
» “Geldiğim gibi gidiyorum”
» Halkçı, emekçi Başkan’dan örnek toplu sözleşme


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 18.02.2019
  Ticaret 16.02.2019
  Ticaret 15.02.2019
  Ticaret 14.02.2019
  Ticaret 13.02.2019
  Ticaret 12.02.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni