• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

IBRD’den Eximbank’a 120 milyon Euro kredi

29 Mayıs 2021 Cumartesi 12:00
12
14
16
18

IBRD’den Eximbank’a 120 milyon Euro kredi

   ► Türk Eximbank dünya bankası garantisi altında bankalar konsorsiyumundan 120 milyon Euro kredi sağladı

           HABER MERKEZİ      
     Türk Eximbank’ın, Dünya Bankası garantisi altında bankalar konsorsiyumundan 120 Milyon Euro kredi sağlamasına ilişkin açıklamada bulundu. Türk Eximbank, 20 Mayıs 2021 tarihinde T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın kontrgarantisi ile Dünya Bankası Grubu üyesi olan International Bank for Reconstruction and Development’ın (IBRD) kredi anapara tutarının yüzde 50’si olan 60 milyon Euro tutarında ilk zarar tazmin yapısında sunduğu garanti altında, 120 milyon Euro tutarında kaynak için anlaşma imzaladığı belirtildi. Deutsche Bank AG, London Branch ve ING European Financial Services PLC’nin katılımlarıyla gerçekleşen işlemin, 2 yıl geri ödemesiz toplam 10 yıl vadeli olup rekabetçi maliyet seviyelerine sahip olduğu açıklandı.

     IBRD tarafından Haziran 2020’de Türk Eximbank için sağlanan 250 milyon Euro tutarındaki garanti limitinin daha önce 190 milyon Euro tutarındaki kısmının Temmuz 2020’de kullanıldığı, geri kalan 60 milyon Euro tutarındaki garanti limitin değerlendirilerek söz konusu işlemin gerçekleştirildiği belirtildi. Söz konusu kredinin tamamı Temmuz 2020 tarihli IBRD garantili kredide olduğu gibi Türk Eximbank’ın sürdürülebilirlik süreci kapsamında değerlendirileceği, kredinin en az yüzde 10’unun, kadın ihracatçılar ve kadının işgücüne katılımını destekleyen özel sektör firmalarının işletme sermayesi ve yatırım kredisi ihtiyaçlarını karşılayacağı açıklandı. Ayrıca kredinin yüzde 70’inin ihracatçı KOBİ’lerin finansmanında kullandırılacak olup yeni ihracatçılar üzerinde yoğunlaşılmasının hedeflendiği ifade edildi.

“Uluslararası piyasalarda ülkemize güven var”
     Türk Eximbank Genel Müdürü Ali Güney konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Dünya Bankası gibi uluslararası finans kurumları ile kurulan güçlü ilişkiler doğrultusunda ihracatçılarımızın orta/uzun vadeli finansmanına verdiğimiz desteği uygun maliyetli kaynaklar ile artırma yönündeki çabamız devam edecektir. Ayrıca pandemi döneminde 10 yıl vadeli bu işlemi söz konusu maliyetlerle başarıyla sonuçlandırabilmek uluslararası piyasalarda ülkemize olan güvenin bir sonucudur” dedi.

“Türk firmalarının ihracat kapasitelerini korumak elzem”
     Projeyi desteklemekten mutluluk duyduklarını belirten Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Auguste Kouame, “Kısa vadede Türk firmalarının hayatta kalabilmeleri ve Covid etkilerinden ekonominin toparlanmasına katkıda bulunabilmeleri için ihracat kapasitelerini korumak elzemdir. Uzun vadede, sürdürülebilir ve hızlı ihracat büyümesinin sağlanması, ihracatçıların daha rekabetçi hale gelmelerini, daha hızlı büyüyen pazar segmentlerinde pay sahibi olmalarını ve teknolojik olarak sofistike ve çevresel olarak sürdürülebilir malların üretimini arttırmalarını gerektirecektir ki; bunların tümü, nitelikli insan kaynakları, yeni yatırımlar ve uzun vadeli finansmana daha iyi erişim gerektirmektedir” ifadelerini kullandı.

“Bu tarz kredilerin sayısının artmasını bekliyoruz”
     Deutsche Bank’ın Türkiye Ülke Müdürü ve Deutsche Bank A.Ş Genel Müdürü Orhan Özalp, 10 yıl vadeli ve giderek önem kazanan ESG prensipleri dahilinde kullandırım hedefleri olan bu tarz kredilerde, Deutsche Bank olarak yer almaya devam edeceklerini ve önümüzdeki dönemde bu tarz kredilerin sayısının artmasını beklediklerini söyledi.

     Sorumlu bankacılık anlayışıyla Türkiye ekonomisine katkı sağlamayı hedeflediklerini belirten ING Türkiye’nin Genel Müdürü Alper Gökgöz, İhracatı Türkiye ekonomisinin itici gücü olarak görüyor ve ihracatçılarımızın büyümelerini destekliyoruz. Pandemi döneminde de ihracatçılarımıza desteğimizi sürdürmeyi önceliklendirdik. Bu kapsamda Türk Eximbank iş birliğimiz ile ihracatçılarımız için önemli bir kaldıraç olan bu kaynağı onlara sunmanın değerli olduğuna inanıyoruz. Aynı zamanda sürdürülebilirlik alanında cinsiyet eşitliğini, çalışana ve topluma yönelik faaliyetlerinin odağına alan bir kurum olarak, bu kredinin kadının güçlendirilmesi alanında katkıda bulunmasından dolayı mutluyuz. ING olarak global gücümüzün ve ağımızın sağladığı rekabet avantajımızı ihracatçılar için değere dönüştürmeye devam edeceğiz” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Çeyiz alışverişi ham maddeye takıldı
» OSB’deki ilk atık su arıtma tesisi İzmir’de
» Salgında ‘Mavi Yolculuk’la denizde ev similasyonu
» E-skuter, artık PTT dağıtım hizmetlerinde kullanılacak
» ÇKS kaydı için son gün 30 Haziran 2021
» AmCham Türkiye Başkanlığına Tankut Turnaoğlu seçildi
» Tüpraş’ta, emniyetli çalışma için robotlar iş başında
» Foça’ya İZDENİZ ile yaz seferleri başladı
» Kültürpark planı koruma kurulu’nda
» “İş dünyası için gereken tedbirleri gereken zaman diliminde alacağız”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 19.06.2021
  Ticaret 18.06.2021
  Ticaret 17.06.2021
  Ticaret 16.06.2021
  Ticaret 15.06.2021
  Ticaret 14.06.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni