• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İBB Meclisi İzmir’in kalbinde toplandı

17 Ağustos 2019 Cumartesi 12:00
12
14
16
18

İBB Meclisi İzmir’in kalbinde toplandı

   ► İzmir Büyükşehir Belediyesi ağustos ayı olağan meclis toplantısı tarihte önemli kararların alındığı Antik Smyrna Agorası’nda gerçekleştirildi.

           SEZA NUR DEMİRPARMAK     
     İzmir Büyükşehir Belediyesi ağustos ayı olağan meclis toplantısının ikinci oturumu İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in idaresinde tarihte önemli kararların alındığı 2 bin 300 yıllık Antik Smyrna Agorası’nda gerçekleştirildi. Smyrna Arkeoloji Kazıları Başkanı Doç. Dr. Akın Ersoy, Smyrna Agorası ile ilgili sunum gerçekleştirdi. Smyrna tiyatrosunun gün ışığına çıkmasını sağlayacaklarını ifade eden Soyer, “Smyrna Agorası ve tiyatrosu kentin kimliğine ve bilinirliğine çok büyük katıda bulunacak” dedi.

Smyrna Agorası kentin ilk meydanı
     Smyrna Agorası’nın Büyük İskender’den sonra kurulan kentin meydanı olduğunu ifade eden Smyrna Arkeoloji Kazıları Başkanı Doç. Dr. Akın Ersoy, “İzmir, Roma döneminde orta Bizans dönemine kadar olan süreçte önemli bir liman kenti. Kazı çalışmalarını bu planı zenginleştirmek adına çalışmaları sürdürüyoruz. 2007’den beri bu çalışmaları yürütüyoruz. Smyrna’da yanlış bir imaj var buradaki kalıntılar Agora olarak biliniyor ama ‘Smyna Agorası’ olarak söylenmesi gerekiyor. Büyük İskender’den sonra kurulan kentin meydanında yer alıyoruz. Mezarlıkbaşı veya Namazgah adı veriliyor. Mezarlıkbaşı olarak anılmasının sebebi ise 17. yy dan itibaren bu alanda Müslümanların gömü alanı var” diye konuştu.

“Smyrna tiyatrosunun gün ışığına çıkmasını sağlayacağız”
     Smyrna Agorası’ndaki çalışmaların Cumhuriyet’in ilk kazılarından bir tanesi olarak kabul edildiğini ifade eden Ersoy, “1932 de TBMM’de alınan kararla kent içinde bulunan mezarlık alanları belediyelere verildi. 1933 yılından itibaren İzmir müzesinin önderliğinde buradaki arkeolojik kazılar başladı. 2002 yılında eski İBB Başkanı Ahmet Piriştina zamanında yapılan projeyle başladı. İBB istimlak ve yıkımlarıyla birlikte bu alanda 4 hektarlık alan arkeolojik çalışmalara açıldı. Son 11 yılda bin 575 adet eser İzmir müzesi koleksiyonlarına vermiş durumdayız. Sadece Agorada değil Kadifekale ve Smynra tiyatrosunda kazı çalışmalarımız var. Bu alanda Helenistik dönemde kentin burada kurulduğu süreçte nasıl bir yapılaşma olduğu konusunda çalışmalar yapılıyor” açıklamalarında bulundu.
     Soyer, “Smyrna kazılarının hızlanması ve ön gördüğünüz şekilde geliştirilmesi için öneriler getirdik. Komisyonumuzda karar, gündemimizde çıkartacağız. Smyrna tiyatrosunun gün ışığına çıkmasını sağlayacağız” diye konuştu.

“Kente yakışan tarihi değerleri ortaya çıkaracağız”
     Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, özellikle bu dönem konak belediyesinin sınırları içerisinde 3 bin 51 tescilli bina var. İzmir’de altın üçgen denilen Kadifekale, Basmane, Kemeraltı üçgeninde yapılan kazı çalışmaları İzmir’in turizm alanında çok önemli katkı sağlayacak. Kazılara verdiğiniz destek için teşekkür ederim. Konak ve kent bu şekilde kalkınacak. Tarihe olan düşkünlüğünüzü biliyorum Konak’ın kalkınması açısından bu süreci hızlı şekilde geçirerek kente yakışan tarihi değerleri ortaya çıkarırken katkınızı her zaman hissediyoruz” diye belirtti.
     Soyer, “Konak İzmir’in kalbi. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Konak Belediyesi ile çok yakın çalışma içine olacak. Elimizden ne geliyorsa destek olacağız” dedi.

“Vaat ettiğimiz projeleri gerçekleştireceğiz”
     Seçim vaatleri arasında yer alan Kadifekale’den Agora’ya teleferik projesinin hatırlatılması üzerine konuşan Soyer, “Yüzlerce proje açıkladık, yüzlerce açıklamadığımız ancak yapacak olduğumuz proje var. Bunlarla ilgili canla başla çalışmaya devam ediyoruz. Bunlar sihirli değnekle olacak çalışmalar değil. Zamana ve kaynağa ihtiyaç duyuluyor. Bunların hepsi yapılacak canla başla aşkla çalışmaya devam edeceğiz. Smyrna Agorası ve tiyatrosu kentin kimliğine ve bilinirliğine çok büyük katıda bulunacak” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Renault MAİS Pazarlama Direktörü Levent Timur en etkin 50 CMO arasında
» Poyraz Otomotiv’e liderlik ödülü
» Sompo sigorta yerküreye saygı projesinin kapsamını gönüllülük hareketiyle genişletiyor
» Matematiğe Fısıldayan Adam’dan yeni nesil soruların çözüm teknikleri
» Kansızlığın çaresi meyve suyu
» Turizmciler HORECA’da buluştu
» İzmirliler kent yönetimine Bizİzmir’le katılabilecek
» TCMB politika faizini 10,75’e çekti
» TSE ve TOBB, Standardlar Milli Takımını kuruyor
» Konak ile Selanik arasında Roman işbirliği


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.02.2020
  Ticaret 19.02.2020
  Ticaret 18.02.2020
  Ticaret 17.02.2020
  Ticaret 15.02.2020
  Ticaret 14.02.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni