• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

İBB Akçakale’ye destek sağlayacak

12 Kasım 2019 Salı 15:00
12
14
16
18

İBB Akçakale’ye destek sağlayacak

   ► İzmir Büyükşehir Belediyesi Kasım ayı olağan meclis toplantısının birinci oturumu gerçekleştirildi.

           SEZA NUR DEMİRPARMAK     
     İzmir Büyükşehir Belediyesi Kasım ayı olağan meclis toplantısının birinci oturumu İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer idaresinde gerçekleştirildi. Toplantıda Şanlıurfa ili Akçakale Belediye Başkanlığı’yla dayanışma kararı alındı. Akçakale Belediyesi’nin sokak ve caddelerin temizliği ve onarımı için çeşitli taşıt ve iş makinelerine ihtiyaç duyduğunu belirtilmesi nedeniyle 1 adet paletli ekskavatörün Şanlıurfa Akçakale Belediye Başkanlığına bedelsiz olarak hibe edilmesi oy birliği ile kabul edildi. Akçakale’de yaşayan çocuk ve muhtaç vatandaşlara destek olmak amacıyla gıda ve kıyafet yardımı yapılması ise ilgili komisyona gönderildi. İzmir Büyükşehir Belediyesinin Akçakale halkının yanında olduğunu belirten Soyer, maksimum rakamın verilmesi konusunda çalışacaklarını ifade etti.

Özuslu: Dayanışma duygusu heba edilmemeli
     Mecliste ek önergeler görüşülürken ikinci maddede yer alan ‘Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yürütülmekte olan Barış Pınarı Harekatı kapsamında mağdur olan Akçakale’de yaşayan çocuk ve muhtaç vatandaşlarımıza deste olmak amacıyla ayni yardım yapılması’ maddesiyle ilgili konuşan AKP Grup Sözcüsü Fatih Taştan, maddede yer alan ifadelerde vatandaşları TSK’nın mağdur ettiğinin anlaşıldığını, ifadenin yanlış olduğunu ve düzeltilmesi gerektiğini dile getirdi.

     Taştan’ın sözleri üzerine konuşan CHP Grup Başkan Vekili Mustafa Özuslu, “Akçakale Belediye Başkanından, belediyemize gelen talep karşısında belediyemizin göstermiş olduğu dayanışma duygusu takdire şayan. Burada asıl olan Akçakale Belediyesiyle ve orada yaşayan insanlarla onları anladığımızı gösterip dayanışma duygularımızı ve dayanışma kuvvetimizi göstermek amacıyla yapılmış. Bu konuda böyle bir dayanışma gösterilmesi aslında hem ülkemize hem ülkemizdeki tüm insanların birliğine hem de bu yapılan harekatın aslında ülkemizin menfaatleri doğrultusunda nasıl bir iş birliğine yol açtığının ifadesi olarak anlaşılmasını beklerdik. Bir kelimeden yola çıkarak bu dayanışma duygusunun heba edilmemesi gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

AKP komisyona üye vermedi
     AK Partili üç meclis üyesi, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu’nun ismi ve logosunda değişiklik yapılmasına ilişkin önerilerinin karşılık bulmaması gerekçesiyle komisyondan istifa etmişti. İstifa eden isimlerin yerine yeni üye seçilmesi hakkındaki önerge meclis gündemine geldi. Konuya ilişkin söz alan CHP Grup Sözcüsü Nilay Kökkılınç, “Ben açıkçası istifa etmelerini istemezdim. Çünkü son 7 aydır çok güzel bir çalışma gerçekleştirmiştik ve siyaset üstü yaklaşmıştık. Onların önergelerinin meclis kararı haline gelmesi için çaba sarf etmiştik” dedi.

     AK Parti Grup Başkan Vekili Özgür Hızal, “Biz burada tereddütlerimizi çok kez dile getirmiştik. İstifa sürecini çokça düşündük ve demokratik anlama tepki koyma anlamında irade beyanı olduğunu düşünüyoruz. İleriki süreçte tereddütlerimizin giderilmesini bekliyoruz, aksi takdirde komisyona üye bildirmeyeceğiz” açıklamasını yaptı. Soyer, hukuk komisyonunun raporuna göre komisyonun mevcut 6 üyeyle devam edilebileceğini belirtti. Komisyonun mevcut 6 üye ile devam etmesi oy çokluğuyla kabul edildi.

     Belediye başkanlarından ilçe belediyelerinin bütçelerinin görüşüldüğü esnada mecliste bulunmalarını isteyen Soyer, “Bir istirhamım olacak. Önümüzdeki günlerde ilçe belediyelerinin bütçelerinin görüşülmesi sırasında belediye başkanlarımız, bürokratlarıyla beraber hazır bulunsunlar. Meclis üyelerimizin soruları hakkında hazır olurlarsa daha rahat ederiz” dedi.

“Elektrik Fabrikası’nı kamu yararına kullanmak istiyoruz”
     Dilek ve temenniler bölümünde Elektrik Fabrikası’nı gündeme getiren Soyer “Biliyorsunuz Elektrik Fabrikası’nı satın almıştık. Cumhurbaşkanımızın daveti üzerine Ankara’ya gittiğimizde de konuyu gündeme getirdik. Olumsuz yanıt gelmişti, belediye olarak ihaleye giremeyeceğimiz belirtilmişti. Biz de Grand Plaza A.Ş. olarak ihaleye girdiğimizi, belediye hissesinin yüzde 49 olduğunu ve tüzel kişi olarak kabul edilebileceği tezimizi sunduk. Burası İzmir’in binası ve çürüyor. Sizden burası için destek istiyoruz. Biz burayı kamu yararına kullanmak istiyoruz” dedi.


+ Benzer Haberler
» İyileşen sayısı yüzde 90’a yaklaştı
» İş güvenliği pandemiye rağmen ertelenmedi
» Mobilya, kağıt ve orman ürünleri ihracatı 2,5 milyar dolar
» Kimya sektöründe 2019 ihracat yıldızları belli oldu
» TİM’in Milli Üretim Seferberliği kapsamında 100 bin maske ABD’ye teslim edildi
» Yeni fuarcılık dönemine Marble İzmir vurgusu
» Bayraktar: Soğan, patates ve limon üreticisi sıkıntıda
» En güçlü pasaportlar belli oldu
» Çinli teknoloji devi Türkiye’ye yatırıma geliyor
» SOCAR Türkiye, kimya sektöründe ihracat şampiyonu oldu


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 09.07.2020
  Ticaret 08.07.2020
  Ticaret 07.07.2020
  Ticaret 06.07.2020
  Ticaret 03.07.2020
  Ticaret 02.07.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni