• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Huzur için kadın personelimize güveniyoruz”

08 Mart 2018 Perşembe 15:00
12
14
16
18

“Huzur için kadın personelimize güveniyoruz”

   ► İzmir Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın: “İzmir’i gece kimsenin sokağa çıkmaya korkmadığı bir kent haline getirmek için çalışıyoruz”

           SELDA AK     
     Liyakat Derneği’nin, “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” etkinlikleri kapsamında Ege Palas Oteli’nde düzenlediği “Şehir ve Kadın” konulu söyleşiye katılan Aşkın, kadın ve erkeğin toplumun iki eşit parçası olduğunu ifade etti. Şehir ve kadın konulu söyleşide kadınların şehir hayatında yaşadıkları zorluklar, güvenlik problemleri, çözüm yolları ve İzmir Emniyet Müdürlüğü’nün bu konuda yaptığı başarılı çalışmalar ve modeller ele alındı.
     Ülkelerin gelişmesinde kadınların çalışma hayatında yer almalarının önemli olduğuna işaret eden Aşkın, kadını çalışmayan bir toplumun gelişmesinin zor olduğunu belirtti.
     İzmir Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın, “İzmir’i gece kimsenin sokağa çıkmaya korkmadığı bir kent haline getirmek için çalışıyoruz. Bir kişi ‘imdat’ diye 155’i aradığında en geç 4 saniyede telefona çıkacağız, 4 dakikada çağrı yapılan yere gideceğiz.” dedi.
     İzmir Asayiş Şube Müdürü Seda Okur, Asayişten Sorumlu Müdür Yardımcısı Metin Demirbağ, Çocuk Şube Müdürü Gülden Türkal ve Trafik Denetleme Şube Müdürü Şamil Özsagulu’nun da yer aldığı etkinliğe Liyakat Derneği üyelerinin yanısıra pek çok davetli büyük ilgi gösterdi.

“Türkiye’nin ilk kadın asayiş müdürü”
     İzmir Emniyet Müdürlüğü bünyesinde kadınlara önemli görevler verdiklerine dikkati çeken Aşkın, “Türkiye’nin ilk kadın asayiş müdürü olan Seda Okur’u görevlendirdik. Biz bu atamayı yaptığımızda kadın olduğu için şaşıranlar oldu. Bu görevlendirmeyi müdürümüzün kadın veya erkek olduğuna bakmadan liyakata ve polislik tecrübesine bakarak yaptık. Yunus timlerimizde, motosikletli diğer ekiplerimizde, yaya devriyelerimizde ve trafik ekiplerimizde çok sayıda kadın polisimiz görev yapıyor. Çocuk Şube Müdürümüz, Balçova ve Foça İlçe Emniyet Müdürlerimiz de kadın.” diye konuştu.
     Erkeklerin, çalışma ve sosyal hayatta kadınlara destek vermesi gerektiğini vurgulayan Aşkın, evi ve çocuklarıyla da ayrıca uğraşan kadınların işinin erkeklere göre daha zor olduğuna değindi.

“4 dakikada çağrı yapılan yere gidiyoruz”
     İzmir’in güvenli bir kent olması için kadın polis müdürleri ve polis memurlarının da büyük katkısıyla çalıştıklarına dikkat çeken Aşkın, şöyle konuştu:
     “Vahşi insanlar kaslarının gücünü kullanarak kadına şiddet uyguluyor. Kadına yönelik fiziki ve cinsel saldırılar da teşkilatımızın üzerine gittiği önemli konular arasında yer alıyor. Son 6 aydır ‘155 Polis İmdat’ı arayanlar ilk çaldığında açıldığını görüyor. İzmir’i gece kimsenin sokağa çıkmaya korkmadığı bir kent haline getirmek için çalışıyoruz. Bir kişi ‘imdat’ diye 155’i aradığında en geç 4 saniyede telefona çıkacağız, 4 dakikada çağrı yapılan yere gideceğiz.”
     Bu yılın ilk 2 ayında meydana gelen 10 cinayette 2 kadının öldürüldüğü bilgisini paylaşan Aşkın, onlardan birisinin çocukları tarafından diğerinin de eşinin kardeşi tarafından öldürüldüğünü söyledi. İzmir’de 510 bin kadın sürücü olduğunu belirten Aşkın, ölümlü kazaların hiçbirisinde kadın sürücülerin olmadığını, yaralanma olaylarında da kadınların yüzde 5’in altında olduğunu sözlerine ekledi.

“Kadınlar öncelikle kendilerini güvende hissetmeli”
     Liyakat Derneği Başkanı Berkay Eskinazi de yaptığı konuşmasında girişimci kadınların iş hayatı ve sosyal hayatta başarılı olabilmeleri için öncelikle kendilerini güvenli hissetmelerinin şart olduğunu söyledi.
     Dernek olarak kadın, genç ve çocuklara yönelik projeler yürüttüklerini belirten Liyakat Derneği Başkanı Berkay Eskinazi, “Bu gün ne yazık ki kadına karşı şiddetin, çocuk istismarının ve çocuk evliliklerinin haberlerde yer almadığı, gündem olmadığı tek bir gün yok. Biz bugün burada konuşurken dünyanın herhangi bir yerinde bir kadın ölüyor,  her 7 saniyede bir çocuk evlendiriliyor. UNICEF Raporlarına göre her yıl 18 yaşın altında 70.000 kız çocuğu hamile kalıyor. Ne yazık ki resmi rakamlara göre 2 milyon, sivil toplum örgütlerine göre 8 milyon çocuk işçi olumsuz koşullar altında çalışıyor. Biz Liyakat Derneği olarak içinde yaşadığımız ülkenin ve dünyanın gerçekçi sorunlarını biliyoruz, takip ediyoruz. Kuruluş amacımızı ‘girişimcilik’ olarak belirlerken ve bütün bu yıllar boyunca projeler gerçekleştirirken önceliğimiz hep çocuklar,  gençler ve kadınlar oldu. Hayata geçirdiğimiz bütün projelerimizde yaşadığımız dünyanın sorunlarına çözüm olacak yöntemleri belirlemeye, odak noktamız olarak bu çalışmaları almaya çaba harcadık.” dedi.

“Elimizi taşın altına koymaya devam edeceğiz”
     Hayatta aktif rol alan kadınlarımız ile birlikte bütün sorunları kalıcı olarak çözmek mümkün olduğunu belirten Eskinazi, “Bugün yaşadığımız dünyada kadına karşı şiddet bir kadın, çocuk istismarı ise çocuk sorunu değildir. Bütün bu sorunlar toplumun bütününü ilgilendiren, cinsiyet, dil, din, ırk farklılıklarından bağımsız, ama ne yazık ki; bir şekilde hepsi ile ilişkili sorunlardır. En önemlisi ise hemen yanı başımızdadır. Aynı sokakta, aynı iş yerinde, aynı apartmanda ya da aynı okulda her gün karşımıza çıkabilen ve hepimizi doğrudan etkileyen sorunlardır. Sorunların yanı başımızda olduğu bilinci ile,  çözümün de yanı başımızda olduğunun ve bize bağlı olduğunun farkındayız. Bu nedenle yaptığımız araştırmalar sonucunda çözümün öncelikli olarak eğitimden ve daha sonra ise ekonomik kalkınma ile doğru orantılı olduğunu söylüyoruz.

     Çözümü ve sürdürülebilir, kalkınmış, eşit şartlara sahip bir toplumu ancak sosyal, ekonomik, siyasal, kültürel ve çevresel faktörleri iyileştirerek yaratabiliriz. Çağdaş ve bugünün dünyasında ayakta kalabilecek, kaliteli yaşama sahip bir toplum için, öncelikli olarak kadınlarımızı güçlendirmek, etkinlik alanlarını genişletmek, istihdam, sağlık, siyaset, hukuk vb. alanlarda eşit fırsat ve olanakları oluşturarak sağlayabiliriz. Her gün yenilenen, sorgulayan, araştıran, sosyo-ekonomik hayatta aktif rol alan kadınlarımız ile birlikte bütün sorunları kalıcı olarak çözmek mümkündür. Yaratıcı, inovatif, sürekli öğrenen ve problem çözme yetenekleri gelişimiş çocuklarımız ile geleceğe sağlam temeller atabiliriz. Biz sorunların farkında olarak çözümün parçası olmak için çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz. Amacımız daha yaşanabilir bir toplum yaratmak ve geleceğe bırakmak.  Elimizi taşın altına koymaya devam edeceğiz. Her şey üreten ve kaliteli bir yaşama sahip modern dünya toplumu için.” diye konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» İzmirliler’e “müjdeli” haber; Büyükşehir, katı atık dönüşüm tesisi mücadelesini kazandı
» İtfaiye’den prefabrik çözüm
» Geleceğin en çok kazandıracak meslekleri hangileri olacak?
» Volt Elektrik Motorları, Turquality markası oldu
» “Bir ülkeye IMF girdi ise o ülkede sosyal barış tehdit altındadır”
» Palandöken, “Gıda israfıyla mücadelenin tam zamanı”
» İZBAN ailesi, Ayfer için seferber
» “Zeytinyağında KDV yüzde 1’e düşürülmeli”
» Türk organik sektörü üç koldan tanıtım atağına kalktı
» “İlave istihdam teşvikleri kapsamında Şubat, Mart, Nisan aylarında işe alınacak sigorta kapsamını genişletiyoruz”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.02.2019
  Ticaret 22.02.2019
  Ticaret 21.02.2019
  Ticaret 20.02.2019
  Ticaret 19.02.2019
  Ticaret 18.02.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni