• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Hükümetten kamu işçisine %7+4 zam teklifi

09 Ağustos 2019 Cuma 17:00
12
14
16
18

Hükümetten kamu işçisine %7+4 zam teklifi

           SEDA GÖK / ANKARA     
     Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, hükümetin kamu işçisi için kendilerine iyileştirme yapıldıktan sonra ilk yıl yüzde 7+4, ikinci yıl yüzde 3+3 ve enflasyon farkı teklif ettiğini belirterek, uzlaşmanın söz konusu olmadığını bildirdi.
     Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2019 Dönemi Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri kapsamında, Mahmut Arslan başkanlığındaki Hak-İş heyetini makamında kabul etti. Basına kapalı gerçekleşen kabul yaklaşık 1 saat sürdü.
     Arslan, kabulün ardından Bakanlık girişinde basın mensuplarına görüşmeye dair açıklama yaptı.
     Arslan, “Bakan Selçuk, birinci altı aylık dönem için yüzde 7 ikinci 6 ay için yüzde 4, diğer yıllarda 3+3 ve enflasyon farkı teklif etti. Bu teklif kabul edilebilir bir teklif olmadığı için bir uzlaşmadan bahsedemiyoruz. Kabul edilebilir bir noktaya gelirse biz bunu sonuçlandırırız” dedi.

“Çalışanlarımız TİS’lerin İmzalanmasını Bekliyor”
     Yaklaşık 200 bine yakın kamu işçisinin toplu iş sözleşmesi müzakerelerinin Ocak ve Mart ayından bu yana devam ettiğini ve bazı işyerlerinde toplu iş sözleşmelerinde resmi arabulucu sürecinin başladığını, bazı yerlerde grev aşamasına gelindiğini ve grev kararı alındığını vurgulayan Arslan, “Ocak ayından geçerli sözleşmelerde 8’inci aydayız, Mart ayından geçerli sözleşmelerde 6’ncı aydayız. Dolayısıyla çalışanlarımız toplu iş sözleşmelerinin sonuçlandırılmasını ve bir an evvel toplu iş sözleşmelerinin imzalanmasını beklemektedirler” diye konuştu.

“Toplu Sözleşme Teklifimizi 5 Temmuz’da Sunduk”
     5 Temmuz’da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a HAK-İŞ Konfederasyonu kamu çerçeve protokolü koordinasyon kurulu tarafından hazırlanan 2019-2020 yıllarını kapsayan toplu sözleşmelerle ilgili tekliflerini ayrıntılı bir şekilde sunduklarını anımsatan Arslan, “Sayın bakanımız bu tekliflerimizi değerlendireceklerini ve bu doğrultuda önümüzdeki günlerde bizim bu taleplerimize karşı, bakanlığın tekliflerini ileteceklerini ifade etmişti. Sayın Bakanımız bugün bunun için bizi davet etti. HAK-İŞ Konfederasyonumuza bağlı sendikalarımızın ve yaklaşık 70 bin üyemizin toplu iş sözleşmesi müzakerelerinde Bakanlığın bizim yaptığımız tekliflere karşılık tekliflerini sundular” dedi.

“Yüzde 7, İkinci Altı Ay İçin Yüzde 4 Teklif Sundu”
     Mahmut Arslan, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından HAK-İŞ’e sunulan resmi teklife ilişkin “Sayın Bakanın iyileştirilme yapıldıktan sonra birinci altı ay için yüzde 7, ikinci altı ay için yüzde 4, diğer yıllar için ise yüzde 3, yüzde 3, enflasyon farkının verileceği hususundaki tekliflerini bizimle paylaştılar” bilgisini verdi.
     Arslan, Bakanlığın toplu iş sözleşmesinin bayramdan önce sonuçlandırılması konusunda bir çaba içerisinde olduğunu, bir çıkış yolu, uzlaşma arayışı içerisinde olduğunu, Sayın Bakan ile sıcak ve samimi bir görüşme gerçekleştirildiğini söyledi.
     Arslan, HAK-İŞ’in kamu toplu iş sözleşmesi görüşmeleri kapsamında kamuda kadro kapsamı dışında kalan işçilerin kadro sorununun çözülmesi, kadro alanların da kamu çerçeve protokolüne dahil edilmesi konusundaki talebini ilettiklerini söyledi. Arslan, ‘Taşerondan kadroya geçenlerin kamu çerçeve protokolü kapsamına alınması ve onlara uygulanan yüzde 4 artı yüzde 4 zammın da güncellenmesi talebini bir kez daha ifade ettik” dedi.

“Bakanlığın Teklifi Kabul Edilebilir Değil”
     Bakanlık tarafından sunulan teklifin kabul edilebilir olmadığını vurgulayan Arslan, “Bizim için bu teklifler kabul edilebilir teklifler olarak gözükmediği için bir uzlaşmadan bahsedemiyoruz. Ama Sayın Bakan müzakerelerin devam edeceğini ve bizimle müzakereleri ve görüşmeleri sürdüreceğini, yeni bir durumla karşılaşırsak bu durumu da tekrar değerlendireceğimizi ifade ettiler. Müzakereyi masa başında sonuçlandırıp, önümüzdeki günlerde toplu iş sözleşmesinin sonuçlanmasını arzu ediyoruz. Bu konuda katkı ve destek vermeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.


+ Benzer Haberler
» OSB’ler daha ucuza limanlara bağlanacak
» İMOB’a yabancı ziyaretçi yüzde 16 arttı
» Efes Selçuk’tan yola çıkan yardımlar yerine ulaştı
» Ekonomik güven endeksi 97,1 oldu
» Çin, 40 gün içinde yeni koronavirüsü aşısı üretecek
» Türk Metal Sendikası ve MESS uzlaştı
» Ofis kiralamaları artış gösterdi
» “İzmir depreme hazır değil”
» “Bu Aşk Beni Öldürüyor” filminin ilk gösterimi yapıldı
» Renkli pamukta deneme üretimi başarılı oldu


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 30.01.2020
  Ticaret 29.01.2020
  Ticaret 28.01.2020
  Ticaret 27.01.2020
  Ticaret 25.01.2020
  Ticaret 23.01.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni