• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE
YAZARLAR Av. Arb. Serap Demir ► HUKUKİ BAKIŞ
12
14
16
18
04/05/2021 06:34
Tam kapanma da iş dünyası yine aktif yine çekler ödendi..

Av. Arb.  Serap Demir
www.sdemir.av.tr.
serapdemir@serapdemir.com.tr

     Bir yılı aşkın süredir dünyada ve ülkemizde görülen Covid-19 salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla, temizlik, maske ve mesafe kurallarının yani sıra salgının seyrini kontrol altında tutulabilmek için alınan yeni tedbirlerle birlikte 29 Nisan Perşembe saat 19.00’da başlayan ve 17 Mayıs Pazartesi günü saat 05.00’te sona erecek “Tam Kapanma” uygulamasına geçilmiştir.  

     30  Nisan 2021 de tam kapanmanın ardından takasa verilen çeklerin ödemelerinin  31 Mayıs 2021 tarih itibarı ile banklara ibraz edilemeyecek düzenlemesi nedeniyle sonraki dönemde banka sicil ve müşteri portföyünü kaybetmek istemeyen iş adamları banklarda paralarını hazır tutmakta. İlk uygulamada panikle ödenen çek paralarının geri alınması gibi bankacılık uygulamaları ile karşılığı başka çekin ödemesi ile garanti altına alındığını düşünen iş adamları için bir kaos ortamı oluşması ve iş dünyasından gelen haklı tepkiler ve  durumu kötü niyetli olarak lehine kullanmaya çalışılmış olması gibi itirazlar  ticaret bakanlığını harekete geçirmiş.

     Pandemi döneminde uygulanan kısıtlamalar sebebiyle hak kaybının önlenmesi amacıyla vadeleri çeklerin bankalara ibrazı ile icra iflas takipleri 31 Mayıs 2021’e kadar durdurulacak olan Kanuna önergeyle eklenen yeni maddeye göre; ibraz süresinin son günü 30 Nisan ile 31 Mayıs arasına isabet eden çekler, bu tarihler arasında ibraz edilemeyecek. Ancak 1 Haziran’dan sonra kalan süre için ibraz işlemi yapılabilecek olan düzenleme  Ticaret Bakanlığı tebliği ile ‘’ 30 Nisan-31 Mayıs arasına isabet eden çeklerin, belirtilen tarihler arasında bankaya ibraz edilmesi halinde, çek hesabı sahibinin hesabında çekin karşılığının bulunması kaydıyla çek bedeli ödenecek.’’ Piyasa dengesi oluşturulmaya çalışılmıştır.

     Pandemi döneminde uygulanan kısıtlamalar sebebiyle hak kaybının önlenmesi amacıyla vadeleri çeklerin bankalara ibrazı ile icra iflas takipleri 31 Mayıs 2021’e kadar durdurulacak hükmü iş dünyasında kötü niyetli kullanılacağı uyarıları dikkate alınarak 30 .04.2021 Tarihli ticaret bakanlığı tebliği yayınlanmıştır.

     Ticaret Bakanlığınca yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında ülke genelinde uygulanan kısıtlamalar dikkate alınarak hak kayıplarının önlenmesi amacıyla çeklerin ibrazı ve ödemelerinde yapılan yeni düzenlemenin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar belirlendi. Bakanlığın “7226 Sayılı Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun Geçici 3’üncü Maddesinin Birinci Fıkrasının (a) Bendinin Uygulanmasına İlişkin Tebliğ” Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı.

     Tebliğ kapsamında, ibraz süresinin son günü, 30 Nisan-31 Mayıs arasına isabet eden çeklerin, belirtilen tarihler arasında bankaya ibraz edilmesi halinde, çek hesabı sahibinin hesabında çekin karşılığının bulunması kaydıyla çek bedeli ödenecek. İbraz süresinin son günü, söz konusu tarihler arasına isabet eden çeklerin, belirtilen tarihler arasında bankaya ibraz edilmesi ve çek hesabı sahibinin hesabında çekin karşılığının bulunmaması halinde ise, 1 Haziran 2021 tarihinden önce Çek Kanunu kapsamında “karşılıksızdır” işlemi yapılmayacak, 1 Haziran’dan sonra ise söz konusu çeklerle ilgili gerekli işlemler yapılabilecek. 30 Nisan 2021 ÇARŞAMBA (resmigazete.gov.tr)

     Tam kapanma da  öngörülen amaç  sıkışan vatandaşa bir nebze  olsun  nefes almasını sağlama adına 30 Nisan ile 31 Mayıs tarihleri arasında vadesi gelen kambiyo senedine dayalı alacaklar hakkında, bu tarihler arasında icra ve iflas takibi başlatılamayacak, ihtiyati haciz kararı verilemeyecek ve başlamış olan takipler duracak. Ama yalnızca bu tarihler arasında 30 Nisan ile 31 Mayıs Tarihleri arasında vadesi gelmiş kambiyo senet ve çek buna bağlı alacaklarda icra takibi alacak iflas ihtiyati haciz yapamazsın   olarak sınırlanmıştır

     Vatandaş olarak hukukçular da yan gelip yatmayacak sakın yanlış anlaşılmasın süreli işlerde süresi içinde yapılması gereken tüm itiraz beyan ve hukuki anlamda ki cevap verme harç vs gibi hukuki süreler işlediğinden bu tam kapanma döneminde süresi içinde ibraz etmeniz gereken tüm itirazi işlemleri devam ettiğini unutulmaması ve atlanmaması gerekmektedir.

     Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu Kapsamına giren kamu idarelerinin kamu hukukundan veya özel hukuktan doğal alacakları hakkında 30 Nisan 2021 ile 31 Mayıs 2021 tarihleri arasında icra ve iflas takibi başlatılamayacak olması diğer icra işlemlerinin sürelerini kesmediği gibi ilamsız veya ilama bağlı icra alacak takipleri devam etmektedir.

     Bir hukuki sözleşme neticesinde mücbir sebeple ifa imkansızlığı söz konusuysa; borçlunun kusurundan bahsedilemeyecek olup, ifa yükümlüsü artık bu borçlarından sorumlu olmayacaktır. Bununla birlikte, ifa yükümlülüğünün ertelenmesi ya da askıya alınması mümkünse öncelikle bu imkanların kullanılması söz konusu olacaktır. Yukarıda belirttiğimiz gibi vatandaşlar bakımından sürleler aynen işlemekte önceden başlamış kesinleşmiş icra takipleri ile sonradan ilama dayalı veya ilamsız icra takipleri ile ilgili her tür işlem bayram günleri hariç, araç banka ptt haciz yakalama satış iflas gibi tüm icrai işlemler devam etmektedir .

     İş dünyasının avukatları aktif görevdedir.
     Vatandaşında bu konuda  sürelerin devam etmiş olması ve zamanında müdahale etmesi bakımından önemli olup vatandaşın bu konuyu atlamaması gerekmektedir.  

     İzmir İl Hıfsızsıha kurulu  2021 /25  sayılı kararı  ile tapuda ki işlemleri 30.04.2021 tarihinden 17.05.2021 tarihine kadar ertelenmesine karar verdiği için bu kurumlarda iş ve işlemler yapılamayacak   düzenlemeler yapılarak  tam kapanma  kararı  iş dünyası açısından aslında ‘kapan ma  çalış olarak’ tüm hızı ile İzmir de devam ettiğini  gözlemlemekteyiz

Önceki Yazılar :
Haberler
  15 Mayıs 2021 Cumartesi

  Karayollarında Durum

  Günlük vak’a sayısı 11.394, iyileşen sayısı 37.261

  T.C. İZMİR 2. ASLİYE TİCARET MAHKEMESİ BAŞKANLIĞINDAN İLANEN TEBLİĞ

  14 Mayıs 2021 Cuma

  Bir günde 55.472 kişi iyileşti, Aktif vak’a ssayısı 200 binin altına indi

  Karabağlar’da sahada bayramlaşma

  13 Mayıs 2021 Perşembe

  Rakamlarda gerileme devam ediyor

  Döviz / Altın

  Borsalarda Alım-Satım

  İzmir engelsiz kent haline geliyor

  “İkinci el otomobil bayram sonrasını bekliyor”

  Turgutlu Belediyesi kırmataş mıcır satın alacak

  Hem iş hem oyun ihtiyacını karşılıyor

  Yerin 30 metre altında bayramlaşma

  Migros’tan dünyada bir ilk: Robot TARO

  Fersan, Orka Sirke’yi satın aldı

  “Güçlü sanayi altyapısı ile gençlerimizi iş ve aş sahibi yapmalıyız”

  EÜ Mühendislik Fakültesinden uluslararası bir proje daha

  2020, İnci Vakfı için dönüşümün yılı oldu

  Başkan Tugay’dan Boğa Ferdinand’ın çiftliğine destek

  Başkan Batur, belediye çalışanları ile bayramlaştı

  Can dostlar Narlıdere Belediyesi’ne emanet

  Eskişehir Osmangazi Üniversitesi kartuş toner ve drum satın alacak

  “Az zamanda çok şey başardık”

  Efes Selçuk’ta yeşil atıklar doğal gübreye dönüşüyor

  Karabağlar Belediyesi’nden bayram dayanışması

  Anneler Günü harcamaları yaklaşık 3 kat arttı

  Gaziemir’in balkonlarında bayram coşkusu

  Menderes’te Bayram temizliği

  Su Ürünleri Hal Fiyatları

  Sebze-Meyve Hal Fiyatları

  Bornova’da veresiye defterleri siliniyor

  Başkan Sandal’dan çocuklara bayram sürprizi

  Besni Belediyesi yarı olimpik yüzme havuzu tamamlama yapım işi yaptıracak

  İş yerinde huzur maaştan daha önemli

  Buca’nın istihdam platformu: Buca Kariyer

  Bayraklı’da camiler bayrama hazır

  Uzaktan çalışma siber suça yaradı

  Hedef olmamak için dijital ayak izlerinizi silin

  Mobil uygulamaların kullanımı kolay riski çok

  CEO’lar büyüme için veri ve teknoloji yatırımlarına odaklandı

  “Dijitalleşme ve yetkin istihdam üretim maliyetlerini düşürüyor”

  Diyarbakır Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü gıda ürünleri satın alacak

  İhale Özetleri

  12 Mayıs 2021 Tarihli ve 31482 Sayılı Resmi Gazete

  Günlük vak’a sayısı arttı ama aktif vak’a sayısı azalmaya devam ediyor

  Döviz / Altın

  Borsalarda Alım-Satım

ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 12.05.2021
  Ticaret 11.05.2021
  Ticaret 10.05.2021
  Ticaret 07.05.2021
  Ticaret 06.05.2021
  Ticaret 05.05.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni