• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Her sektörün melek yatırımcıya ihtiyacı var”

24 Mart 2016 Perşembe 07:00
12
14
16
18

İTÜ ARI Teknokent İş Geliştirme ve İletişim Direktörü Arzu Eryılmaz:

           SEDA GÖK     
     İstanbul Teknik Üniversitesi İTÜ ARI Teknokent, bünyesinde 200 firma, 6 bin personelin çalıştığı bir kurum. 2002 yılından beri faaliyet gösteriyor. Girişimci ile melek yatırımcı arasında köprü görevi üstlenen İTÜ ARI Teknokent’in İş Geliştirme ve İletişim Direktörü Arzu Eryılmaz, Türkiye’de bugüne kadar melek yatırımcıların yazılım ve mobil alanlara yöneliminin ağırlıkta olduğunu söyledi. Girişimcilik ekosisteminin gelişebilmesi için melek yatırımcıların teknolojinin her alanına ilgi göstermesine ihtiyaç duyulduğunu belirten Eryılmaz, “Her sektörün melek yatırımcıya ihtiyacı var” diyor. Eryılmaz ile, İTÜ ARI TEKNOKENT faaliyetleri, melek yatırımcılıkve girişimcilik alanındaki gelişmeler ve yapılması gerekenler üzerine konuştuk.

     Türkiye’de melek yatırımcılığın gelişimini değerlendirir misiniz?
     Bundan 12-13 yıl önce Teknokentlerin yeni kurulduğu dönemlerde, inovasyon ve Ar-Ge kavramları bile tartışılırken, birisi iş meleği dese,“ne meleği, hangi melek” gibi bir soru sorulurdu herhalde. Fakat son yıllarda pek çok mecrada sıkça gündeme geldiğini görüyoruz.Terminoloji olarak hayatımıza yeni giren bu kavramın, Türkiye’de oturduğu ve güçlendiği bir dönemdeyiz. Umuyorum, bundan sonra çok daha güçlenerek yol alacak.

     Popüler bir kelime olarak mı karşımıza çıktı? Bu kelimenin içi dolduruluyor mu?
     Melek yatırımcılığın Türkiye’de gelişmekte olduğu bir gerçek. Özellikle de ülkemizde iş meleği denildiğinde mobil ve yazılım alanlarına yönelim var. Melek yatırımcıların daha hızlı geri dönüş elde edilecek alanlarda yoğunlaştığını, girişimcilerin de bu alanlara eğilim gösterdiğini görüyoruz. Ama ülkemizin rekabetçi üstünlüğe erişebilmesi açısından her sektörde gelişime ihtiyaç var. Diğer bir deyişle her sektörün melek yatırımcıya ihtiyacı var. Melek Yatırımcı ifadesi ise artık ülkemizde daha da anlam kazandı. Hakkıyla yapan pek çok yatırımcı var İTÜ ARI Teknokent ekosisteminde. Daha da çok olmaları ve girişimcilik ekosistemine cansuyu vermeleri için biz de İTÜ ARI Teknokent olarak elimizden geleni yapıyoruz.

     İTÜ ARI Teknokent olarak çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz?
     İTÜ ARI Teknokent, bünyesinde 200 firma, 6 bin personelin çalıştığıbir kurum. 2002 yılından beri faaliyet gösteriyor. İTÜ ARI Teknokent, 10 yıl boyunca temel misyonunu gerçekleştirip; Türkiye’de Ar-Ge ve inovasyon geliştirmede bir kütle, bir farkındalık yarattıktan sonra; 4-5 yıl önce ‘’biz misyonumuza daha fazla nasıl hizmet edebiliriz’’sorusuyla, bünyesine girişimcilikle ilgili farklı araçlar ekledi.
     Biz sadece bir bölgeyi yönetmenin ötesinde, kurduğumuz merkez ve programlarla asli amacımızı yani teknolojik kalkınmayı gerçekleştirmek için‘başka neler yapabiliriz’sorusunu sorduk. 4 yıl önce İTÜ Çekirdek’i kurduk. İTÜ Çekirdek; her sektörden gelen girişimcilerin desteklendiği bir erken aşama kuluçka merkezi. Aslında iş meleklerinin veya yatırımcıların mutfağını kurduk diyebiliriz, biz onlara bir anlamda ‘yemek’ çıkartıyoruz.

     Çok güzel bir ifade; ‘Biz onlara mutfaktan yemek çıkartıyoruz’ dediniz. Bu yemeğin daha lezzetli olması anlamında iki tarafın entegrasyonu alanında neler yapıyorsunuz?
     Her şeyden önce düzenli buluşturuyoruz. ‘Siz yeter ki isteyin, biz size özel girişimci sunum günleri yapalım’ teklifini bile yapıyoruz. Girişimcileri yatırımcılara hazırlayacak bir arabuluculuğu üstlendik. Gelen melek gruplara çekirdekteki girişimcilere mentorluk yaptırıyoruz ki oradan tanışmaya başlasınlar.
     Son 4 yıldır – İTÜ Çekirdek 4 yaşına geldi. Başta demin de belirttiğim sıkıntıları yaşadık. Melek Grup sayısı çok çok azdı, hala da pek çok ülkeye göre az. Çoğu da yazılım alanına yatırımı tercih ediyor. Biz sadece girişimcilikle ilgili bir ortam yaratmayı değil de, mutfaktan değişik yemekler çıkarttıkça farklı yatırımcıların da iştahını kabartabileceğimizi düşünüyoruz.Gelişmelere bakılırsa çok umutluyuz; önümüzdeki dönemde yatırımcılar da girişimciler de artacak. 2016 girişimcilikle ilgili Türkiye için büyük bir hareketliliğe yol açacak. Devletimizin girişimcilikle ilgili destek ve politikaları da buna işaret ediyor.

     Meleklerin ya da girişimcilerin sitemkâr davrandığı noktalar oluyor mu? Ne gibi yorumlarda bulunuluyor?İki tarafında beklentileri neler? Çözülmesi gereken sorunlar neler?
     İki taraftan da bakıyoruz. Sorunlardan bir tanesi, sözleşme koşulları. Yatırımcılardan ağır koşullarda talepler geliyor. Öteki taraftan bakınca da girişimciler zaman zamanfazla hassas, yüzde 1’ni vermeye elleri titriyor. Biz ortada olanlar olarak girişimcileri telkin ediyoruz.
     Yatırım almaları konusunda destek veriyoruz ama “bu mutlaka kabul et” diyemeyeceğimiz koşullar da oluyor.

     Bazen yatırım tekliflerini kabul etmeyen, koşulların ağırlığı nedeniyle kabul edemeyen girişimcilerimiz oluyor. Neden? ‘Ben bu şartları kabul edersem canımı vermiş olurum’ diye açıklıyorlar tavırlarını.
     Girişimci ve melek yatırımcılar arası her türlü diyalog bir birikim yaratıyor ve aslında ekosistemin de buna ihtiyacı var. Su, yolunu böyle bulacak ve zamanla iki taraf da istek ve ihtiyaçlarında makul dengeyi yakalamayı öğrenecek.
     Bizler gibi kurumlar bir şey talep etmeden, kar amacı olmadan orta yolu buldurmak için çalışıyoruz.

     10 yılı geride bıraktık. Emekleme dönemi diyebilir miyiz?
     Ar-Ge’de 13 yılı geride bıraktık ama melek yatırımcılığın gündemde olmasının geçmişi en fazla 5-6 yıllık bir süreç. Keşke iş meleği ağı sayısı da, kuluçka merkezleri sayısı da çok daha fazla olsa… Kuluçka ve Melek Ağları anlamında girişimcilikle ilgili çok daha gelişmiş ülkelerdeki gibi 70’leri, 700’leri konuşuyor olsak.

     Sizce bu kadar fazla olması doğru mu?
     Kesinlikle doğru olduğunu düşünüyorum. İki taraf da çok olunca ekonomi canlanacaktır. Girişimci yatırımlarla globalleşebiliyor. Girişimci, melek yatırımcının akıl ve parasını kullandığı zaman uluslararası ölçekte büyüyebiliyor. Ülke ekonomisine katma değer sağlıyor. Keşke her üniversitenin ‘çekirdeği’ olsa, her çekirdekte 100 lerce girişimci ve etraflarında 100 lerce yatırımcı olsa…

     Mevcut akademik kapasitemiz kadromuz ve personelimiz yeterli mi? İnovasyon ve Ar-Ge odaklı yetişmiş personelimizin az olduğu olduğu ifade ediliyor. Sanayi Bakanlığı özel bir proje başlatacak gelecek günlerde… Bu noktadan baktığımız zaman bu tarz projeleri geliştirecek anlamda ne kadar yeterliyiz?
     Akademik kadro değil de buna eğitim sistemi olarak bakmak lazım. Eğitim sistemi değişmeli.  Öğrencilerimizin daha yaratıcı, daha ticarileşmeye yönelik, daha pratik, dünyaya dokunacak eğitim almaları mümkün olduğunda her şey değişir. Bazı okullar var. Öğrencileri ilkokul 4. sınıfta sunum yapıyor. Biz hayatımızda ilk sunumumuzu ne zaman yaptık? Girişimcilerden bugün yapmalarını beklediğimiz şeyi ilkokulda yapmak çok önemli. Sunum yapmaktan tutun kod yazmaya, yaratıcı düşünmeye kadar müfredatta değişikliklerin olması gerek.

     Her senenin sonunda girişimcilerin sahneye çıktığı BigBang etkinliğimizde bu sene ilk defa şunu gördüm, çok etkileyiciydi: Mentorlarımız ve girişimcilerimiz çocuklarını alıp gelmişler. Çocukların o havayı koklamaları çok güzel. Bir de teşvik ve imkanlar önemli tabi. Gençler üniversiteden çıktıklarında “Proje için nereden para bulacağım, bu projeyi nasıl hayata geçireceğim” diye düşünüyor. İşte İTÜ Çekirdek girişimleri hayata geçirmekte yardımcı olmaya çalışıyor. Kolaylaştırıcı araçlar olacak ki beyaz yakalı şirket çalışanı da girişimciliğe soyunabilsin. Yeni mezun da… Emekli kişiler de…

     Melek yatırımcıların da bakış açısını esnetmesi gerekiyor. Herkes gelişecek. Üniversiteler de, eğitim sistemi de, yatırımcılar da gelişecek. Yapıldıkça her şey birbirini tetikleyecek. Ekosistem ve sinerji bunu sağlayacak. Herkes çorbaya tuz atmak için bir şeyler yapacak ve olacak diye düşünüyorum. 2015, bence Türkiye’de networkler, girişimciler, kamu açısında da bakınca çok umut verici bir yıl oldu. 2016 yılı politikaları da umut verici. Melek yatırımcılarda artış var. Artık e-ticarete değil her sektöre bakmaya başladılar. Kuluçka merkezleri artmaya başladı.  Keşke, İTÜ Çekirdek Projesi’ne 4 değil 14 yıl önce başlasaydık. Keşke melek yatırımcılar 3-5 senedir değil, 12 senedir olsaydı….

     Bütün bu yaratılan katma değer içerisinde meleklerin yarattığı yüzde oransal olarak bir hesabınız var mı? 1 milyar dolarlık bir katma değer yaratıyorsanız bu para içerisinde girişimcilerin aldığı pay yüzde 5-10 gibi bir oranınız var mı?
     Biz 4 yıldır İTÜ Çekirdek’te7 milyon TL’lik yatırımı, karşılığında hiçbir şey istemeden yaptık. Yeter ki girişimcilerin inovatif projelerini hayata geçirecekleri, start-upların projeleri hayata geçene kadar korunaklı olacakları bir ortam olsun istedik. İTÜ ARI Teknokent, Teknokent faaliyetlerini yerine getirerek elde ettiği geliri İTÜ Çekirdek gibi programlara aktararak ekosisteme döndürüyor.

     Devletin teşvik kanunu içerisinde Ar-Ge Kanunu var. Bu size rakip oluyor mu?
     Az önce söylediğim gibi, Türkiye’nin keşke 10 değil, 100 kuluçka merkezi olsa. Biz kapasitemizin tamamını kullanıyoruz. Bugün bünyemizde 200 firma var. Yeni bina yaptığımız anda iç doluyor. Ar-Ge Kanunu’nun olması bizim önümüzü kesmez; hatta olması çok güzel bir şey. 2001’de teknoloji geliştirme bölgeleri kanunu yayınlandı. Türkiye, “ Ar-ge” dedi. Teşviklerle Ar-Ge bilincini bir şekilde uyandırdık. Bu bilinci daha da yaymak, geliştirmek ve ülke olarak büyümek için her teşviğin faydası tartışılmaz.

 


+ Benzer Haberler
» “Öncelikli hedefimiz, girişimcilik ve melek yatırımcı ekosistemini İzmir ve Ege Bölgesi’nde geliştirmek”
» “Türkiye’nin dinamiklerine ve kültürüne göre hareket etmeliyiz"
» “2018’den sonra eko sistemde taşlar yerine oturmaya başlayacak”
» “Melek yatırım eko sisteminde değişim dönemi yaşanıyor”
» “Ekosistemin büyüme hızı artacak”
» “Melek yatırımcı sayısı ve yatırım hacminde ilerleyen yıllarda önemli bir artış olacak”
» Girişimciyi ‘melek’ yatırımcılar kanatlandırıyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.06.2021
  Ticaret 22.06.2021
  Ticaret 21.06.2021
  Ticaret 19.06.2021
  Ticaret 18.06.2021
  Ticaret 17.06.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni