• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Hedefimiz desteklerimizi 49 milyar dolara çıkarmak”

15 Kasım 2019 Cuma 21:00
12
14
16
18

“Hedefimiz desteklerimizi 49 milyar dolara çıkarmak”

           KÜBRA TOPAL     
     Moda ve Hazır Giyim Federasyonu (MHGF), Kasım ayı etkinlikleri kapsamında İletişim Toplantısı’nı Ege Giyim Sanayicileri Derneği (EGSD) ev sahipliğinde gerçekleştirdi. Türk Eximbank desteklerinin bilgilendirmesinin yapıldığı toplantıya Ege Giyim Sanayicileri Derneği (EGSD) Yönetim Kurulu Başkanı Hayati Ertuğrul, Moda ve Hazır Giyim Federasyonu (MHGF) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Öztürk, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Üyesi Ateş Demirkalkan, Türk Eximbank Ege Bölge Müdürü Ferhat Fırat ve tekstil sektörü temsilcileri katıldı.
     Toplantının açılış konuşmasını yapan EGSD Yönetim Kurulu Başkanı Hayati Ertuğrul Moda ve Hazır Giyim Federasyonu’nun kasım ayı etkinliklerini İzmir’de yapmasından dolayı mutlu olduğunu ifade ederek, “Federasyon’un 1. İletişim toplantısının İzmir’de yapılması sektörümüz için çok önemli. Daha sonraki süreçlerde ülkemizin çeşitli yerlerinde yapılacak olan bu toplantı tekstilciler için verimli olacağını düşünüyorum” dedi.

“Ege’de desteğimizi yüzde 31’e çıkardık”
     Türk Eximbank’ın ihracatçılara verdiği destekleri anlatan Türk Eximbank Ege Bölge Müdürü Ferhat Fırat, her zaman ihracatçıların yanında olduklarını bildirdi. Ege’deki destek oranlarının Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu belirten Fırat, “Bizim kuruluş amacımız ihracatçılarımızın yanında olmak. Nereye çağırırsanız orda olmaya hazırız. Bunu yaparken kar amacı gütmüyoruz. Eximbank’ın ihracata verdiği destek programı yüzde 26, biz bunu Ege Bölgesi’nde yüzde 31’e çıkardık. Bankanın tamamı hazineye, yani size ait. Firmalarımızın sigortalarını destekliyoruz. Türkiye’de 17 şube ve 15 irtibat büromuz var. 2019’da toplamda 44 milyar dolar desteği verdik. Hedefimiz bu desteği 49 milyar dolara çıkartmak. 2019’da Türkiye’nin ihracatında yüzde 27’sinde Eximbank imzası olacak. Yurt dışında fon temininde 7’inci büyük bir bankayız. Yüzde 72,7 KOBİ destek oranımız var” ifadelerine yer verdi. 

“Tekstil sektöründe ihracatın yıldızıyız”
     Federasyonun yaptığı çalışmalar hakkında bilgi veren MHGF Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Öztürk, “Bir sivil toplum örgütü nasıl olmalıyı tabanı ve tavanıyla bütünlük oluşturarak gösteriyoruz. Bankalar başta olmak üzere birçok kurumla işbirlikleri yaptık. Eximbank ile ilgili bilgilendirme toplantılarını yapmaya devam ediyoruz. Yurt dışı çalışmalarımız devam ediyor. Kadın istihdamına büyük bir katkımız var. Birlikte hareket etmeyi, tabanla başarmamız lazım. Bizim iletişimde olduğumuz müşteriye sevda ile bağlanmamız lazım. Üretime yoğunluk vermemiz lazım.  İzmir’de gerçekleşen bir etkinliğe diğer şehirlerin de katkı vermesi gerekiyor. Dalgalı kurdan siyasetten vazgeçilmesi gerektiğine inanıyoruz” diye konuştu.

     Türk Tekstil sektörünün dünya ihracattaki payının önemine vurgu yapan EBSO Yönetim Kurulu Üyesi Ateş Demirkalkan, tekstil sektörünün ihracattın yıldızı olduğunu söyledi. Ateş, “Türkiye’nin ihracatı toplam dünya ihracatındaki payı yüzde 0.9. Türkiye’nin tekstil ihracatının toplam dünya tekstil ihracatı içerisindeki payı ise yüzde 3.1, dünya tekstil ihracatı 341 milyar dolar. Türkiye’nin ihracatı 10.5 milyar dolar. Bu rakamları neden veriyorum. İhracattaki payımızı daha da arttırmak için çabalamalıyız. Bu bağlamda Türk Exımbank tarafından verilen destekleri önemsemekteyiz” dedi.
     Konuşmaların ardında ‘Tekstil ve Hazır Giyimde Kentlerin Potansiyeli’ paneli gerçekleştirildi.


+ Benzer Haberler
» MİB, devletin yerli ve milli üretimi korumacı tavrından memnun
» Çeşme’den Sakız damlıyor Projesi 2 yaşında
» Ham çelik üretimi yüzde 5,6 oranında geriledi
» “Avrupa Birliği’nin turizm kararı tam anlamıyla ikiyüzlülüktür”
» İzmir Otogarı, Ana Transfer Merkezi’ne dönüşüyor
» “Unutmadık, unutturmayacağız”
» Şifreler Turkcell’in Dijital Güvenlik Servisi ile koruma altında
» Folkart yakında Urla Bademler’de
» Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası’ndan salgınından etkilenen işletmelere 300 milyon dolarlık destek
» Kullanıcı bilgileri Dark Web’de 2 dolara satılıyor!


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 03.07.2020
  Ticaret 02.07.2020
  Ticaret 01.07.2020
  Ticaret 30.06.2020
  Ticaret 29.06.2020
  Ticaret 27.06.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni