• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Hedefimiz cari fazla veren konuma ulaşmak”

03 Eylül 2021 Cuma 18:00
12
14
16
18

“Hedefimiz cari fazla veren
konuma ulaşmak”

           YAĞMUR ÖNGÜN      
     İzmir Ticaret Odası (İZTO), özel meclis toplantısını Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un da katılımıyla düzenledi. Toplantıya, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer, İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, AK Parti milletvekilleri Hamza Dağ ve Mahmut Atilla Kaya, siyasi partilerin temsilcileri ile STK’ların temsilcileri katıldı. Stabilizasyonun büyük oranda sağlandığını söyleyen Ticaret Bakanı Mehmet Muş, “Cari fazlaya doğru giden bir ülke olarak bundan sonra göstergelerde oynaklık çok daha minimum seviyelerde olacak. Önümüzdeki yıldan itibaren hedefimiz Türkiye’nin cari fazla veren bir ülke konumuna ulaşmasını sağlamak. Cari fazlası vermeye başladığımızda bugün karşılaştığımız birçok hadiseyi geri de bırakmış olacağız” dedi.

“Eximbank’ı yeniden yapılandıracağız”
     İhracatı arttırmak için özel sektörlerin önünü açacağını dile getiren Bakan Muş, “İhracat finansman maliyetlerini düşürülmesine ilişkin çalışmalarımız var. Eximbank’ı yeniden yapılandıracağız ve güçlendireceğiz. Dünyada gelişmeler çok hızlı değişiyor. Bizim ihracatımızın bir kısmı Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerine. Bunun için AB’ye tam üye olmak istiyoruz. Türkiye AB ile ekonomik ilişkilerini geliştirmek istiyor. Bu yıl ticaret hacmi tahminimiz 170 milyar dolar olacak. Bu inanılmaz bir rakam. 200 milyar dolar hedefine ilerliyoruz” diye konuştu.
     Gümrük Birliği’nin güncellenmesi için çok çaba sarf ettiklerini belirten Bakan Muş, “Göreve atandıktan sonra pandemi falan dinlemedik, bir kısım ile yüz yüze bir kısım ile telefonda olmak üzere konseyden önce bir müzakere başlaması için çaba sarf ettik. Ancak arzu ettiğimiz süreç başlatılmadı. Ekonomik ilişkiler ile refah sadece bizde değil Avrupa’da da artacak. Hem Avrupa’nın hem Türkiye’nin refahının çok da kıymeti olmayan meseleler yüzünden sürüncemede bırakılmasını biz üzüntü ile karşılıyoruz. Bunun Türkiye’ye olduğu kadar Avrupa’ya da faydası var. Türkiye nüfusu AB nüfusunun yüzde 25’i. Bu ülkede Nominal mili geliri 3-4 kat arttığını düşündüğünüzde, ülkedeki ekonomik döngünün nereye ulaşacağını siz düşünün” açıklamasında bulundu.

“Alsancak Limanı ekosisteme kazandırılsın”
     Alsancak Limanı ve arkasındaki liman bölgesinin bütüncül olarak planlanması ve yeniden kent ekosistemine kazandırılmasını istediklerini söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Bu konuda Ticaret Bakanlığımız ve TCDD başta olmak üzere tüm diğer kamu kurumlarıyla çalışmaya hazırız. İzmir ticaret hacmini büyütmek için yaptığımız çalışmalar daha ziyade Alsancak Limanı’nın bağlantı yollarıyla ilgili. Alsancak Limanı’na şehir trafiğine girmeden yük araçlarının ve tırların girmesini kolaylaştıracak Meles – Liman bağlantı yolunun projesini tamamladık. Önümüzdeki yıl yapım ihalesine çıkıyoruz. Öte yandan, İzmir’in en yakın coğrafi hinterlandı Gediz Havzası’nı, doğrudan kent merkezine bağlayacak Kemalpaşa – İzmir Merkez raylı sisteminin proje ihalesini yaptık. Bu hat, İzmir şehir merkezini ve dolayısıyla ticareti besleyen yepyeni bir arter vazifesi görecek ve Kemalpaşa lojistik merkezini güçlendirecek.  Ne yazık ki Alsancak’ta İzmirliler tarafından kullanılabilecek pek çok liman yapısı âtıl durumda. Liman arkası bölgesinin şehirle bağlantısı ise kopmuş halde ve buradaki endüstriyel miras yapıları bir bir yıkılıyor. İzmir’in fazlasıyla hak ettiği bu dönüşümü yerel ve merkezi yönetim ortaklığıyla gerçekleştirerek İzmir ticareti ve kültür yaşamı için tarihi bir adım atmak istiyoruz” diye konuştu.

“İzmir daha iyi bir noktaya gelecek”
     İzmir’in ticarette, üretimde, sanayide ve tarımda öncü şehirlerden birisi olduğunu belirten İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, “Bu potansiyeli doğal olarak yakalamış durumda. Küçük dokunuşlarla akıllıca yapılacak iş birlikleri ile bu verilerin ikiye üçe katlanması içten bile değil. İzmir’in turizmde daha iyi hale gelmesi için bakanlığımızın birkaç projesi var. İzmir’i teknoloji başkenti olması için özellikle yazılım ile ilgili yapılacak çalışmalar var. Bu iş birliklerini arttırarak İzmir’in potansiyelini ortaya çıkaracağımıza inanıyoruz. Sizlerin yol göstericiliğinde İzmir bulunduğu noktadan çok daha iyi bir noktaya gelecek” ifadesinde bulundu.

“Ekonomik gelişmeler için güç birliği yapıyoruz”
     AB Yeşil Mutabakat vurgusu yapan ve eylem planının önümüzdeki dönemde sektörler için bir kılavuz niteliği taşıyacağını belirten İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, “İhracat rakamları aylık olarak rekor kırarken, bu başarının devamının gelmesi için üç konuyu yakından takip ediyoruz.  Gümrük Birliği’nin Revizyonu, AB Yeşil Mutabakatı ve verilen teşvik ve kaynakların arttırılması. Gümrük Birliği sürecine yönelik çalışmaların, Yeşil Mutabakat sürecinin ayrılmaz bir parçası olarak benimsenmesi de büyük önem taşıyor. Bunun yanı sıra ülkemizin dış ticaret hacminin arttırılmasına yönelik olarak Serbest Ticaret Anlaşması (STA)’ların güncellenmesi konusuna da öncelik verilmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu birliktelikten ortaya çıkan sinerji ile üyelerimizin sektörel ve mali sorunlarını çözmeye, İzmir’in ekonomik, sosyal, kültürel gelişimine yenilikçi projelerimiz ve katılımcı anlayışımız sayesinde önemli katkılar sağlamaya çalışıyoruz. Bu noktada; kentimiz ekonomisinde belirleyici rol oynayacak söz konusu kurum ve kuruluşlar olarak, İzmir’in gelecek planlamasının yol haritasını çiziyor, ortak akıl yürüterek, İzmir için gerekli olan birlik olma duygusunu harekete geçiriyoruz. Kentteki ekonomik gelişmelerin, yapılması gereken proje ve çalışmaların en hızlı şekilde hayata geçirilmesi için güç birliği yapıyoruz” dedi.


+ Benzer Haberler
» Vefat sayısı 19 Ağustos’tan beri ilk kez 200’ün altına indi
» Mandalinalar ihtiyaç sahipleri için hasat edildi
» Lisanslı Harita Kadastro Mühendislerinin hizmet esasları belirlendi
» Moda endüstrisi sürdürülebilirliğe yatırım yapıyor
» Boeing, Çin’den 1 trilyon 470 milyar dolarlık talep bekliyor
» Çelik sektörü çıtayı 22 milyar dolara yükseltti, ihracatçısını ödüllendirdi
» Konaklama tesisleriyle ilgili yönetmelik yürürlüğe girdi
» Muş İl Özel İdaresi okul binası ve çevre düzenlemesi yaptıracak
» TÜGEM’den kiraları düşürecek formül önerileri
» Toplumsal hassasiyet lafta kalıyor, ekonomik kaygılar tasarrufa itiyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 25.09.2021
  Ticaret 24.09.2021
  Ticaret 23.09.2021
  Ticaret 22.09.2021
  Ticaret 21.09.2021
  Ticaret 20.09.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni