• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Hedefimiz 2.9 milyar dolara ulaşmak”

24 Kasım 2020 Salı 16:00
12
14
16
18

“Hedefimiz 2.9 milyar dolara ulaşmak”

   ► Ev ve Mutfak Eşyaları Sanayicileri ve İhracatçıları Derneği Başkanı Burak Önder, ev ve mutfak eşyaları sektöründe ihracatın Ocak-Ekim döneminde yüzde 13,3 büyüdüğünü söyledi.

           SELDA AK / ÖZEL     
     Ev ve Mutfak Eşyaları Sanayicileri ve İhracatçıları Derneği (EVSİD) Başkanı Burak Önder, ev ve mutfak eşyaları sektörünün 2020 yılını 2,6 milyar dolar ihracat hacmi ile kapatmayı hedeflediğini söyledi. Önder, sektörün 2021 yılı hedefinin ise 2.9 milyar dolara ulaşmak olduğunu kaydetti.
     Küresel salgın nedeniyle tüm dünyanın eve kapandığını ve mutfakta geçirilen sürenin doğal olarak arttığını anlatan Önder, “İnsanlar restoranlarda yediği yemekleri evlerinde yapmayı denedi. Bu durum zaman yönetimi açısından da insanlara motivasyon kaynağı oldu. Rakamlar da bunu destekler nitelikte” dedi.

“Ocak-Ekim döneminde ihracat yüzde 13,3 büyüdü”
     Ev ve mutfak eşyaları sektöründe ihracatın Ocak-Ekim döneminde yüzde 13,3 büyüdüğünü açıklayan Önder, “Bu rakamın yüzde 35,5’lik dilimini küçük elektrikli ev aletleri oluşturuyor. 10 aylık dönemde sektörde gerçekleştirilen toplam ihracatın yüzde 31,3’lük kısmı metal mutfak eşyaları, yüzde 17,3’lük bölümü ise plastik ev ve mutfak eşyalarına ait. Söz konusu dönemde cam sofra ve mutfak eşyaları yüzde 11,4, seramik ve porselen mutfak eşyaları ise yüzde 4,4 oranında toplam sektör ihracatından pay aldı” ifadelerini kullandı.

“Kilogram başı ihracat değeri arttı”
     Kilogram başı ihracat değerinin arttığını kaydeden Önder, “Dünya’da pandemiden ötürü kapanmalar olmazsa Kasım-Aralık aylarında da sektörümüzün ihracat doluluk oranları yüksek olduğundan çift haneli büyüyeceğimizi düşünüyoruz. Ayrıca bu dönemde kilogram başı ihracat değerleri 3,14 dolarlardan 3,24 dolarlara çıkma başarısını gösterdi. 2019 ile 2020 yılının ilk 10 ayını kıyasladığımızda şu anda sadece yüzde 4,5’luk bir fark bulunuyor. Kasım-Aralık aylarında da çift haneli rakamlarla büyüyerek bunu kapatacağımızı öngörüyoruz” diye konuştu
    
“2020’yi 2,6 milyar dolar ile kapatmayı hedefliyoruz”
     Sektörün yıl sonu hedeflerine ilişkin değerlendirme yapan Önder, “2020’yi ihracatımızı artırma konusunda yeni ve farklı pazarlara yönelik faaliyetlerimizi arttırarak 2019 yılındaki 2.54 milyar dolarlık ihracat hacminin üzerinde kapatmayı hedeflemiştik. Pandemi dönemi ile birlikte doğal olarak hedefleri revize etmek durumunda kaldık ancak son 3 aylık veriler ışığında 2020 yılını çok küçük de olsa bir artışla 2,6 milyar dolar ile kapatmayı hedefliyoruz” ifadelerine yer verdi.

“Pandemi ile değişimi fırsata çevireceğiz”
     2021 yılı ilk 6 aylık döneminin zorlu geçeceğini ve yüzde 10’luk bir ihracat artışı öngördüklerini aktaran Önder, “Hedefimiz 2.9 milyar dolara ulaşmak. Ticaret Bakanlığımızın ve Türkiye İhracatçılar Meclisimizin sanal fuarlar vb. çalışmalarını yakından takip ediyoruz. Biz de dernek olarak sektörümüze bu konularda destek olmaya devam edeceğiz. 2021’de pandemi ile Avrupa’da tedarik zincirinde oluşan değişimi fırsata çevirerek, yakın olmasına karşın yeterince değerlendiremediğimiz Avrupa ve AB’deki payımızı artırmaya yönelik çalışmalar gerçekleştireceğiz” dedi.

“2021’de sanal fuarlar daha kaliteli gerçekleşecek”
     2021’de yılı için Uzakdoğu, Latin Amerika ve Sahra Altı Afrika pazarlarını radarına aldıklarını açıklayan Önder, “Aynı şekilde Kanada da hedef pazarlarımız arasında yer alıyor ve öte yandan Amerika da sektörümüz için en büyük ithalatçı olmasına karşın yeterince ihracat gerçekleştiremediğimiz pazarlardan. Şu anda ABD’de ihracat rakamlarımız artarak devam ediyor. 2021’de bu artışı sürdürebilmek için farklı projeler ile takipte kalacağız. Sanal fuarlara ve sanal heyetlere her zamankinden daha çok çalışıyoruz. Öncelikle teknik altyapının oluşturulması gerekiyor. Bunun için eğitimler verdik ve teşvik edici çalışmalar yürüttük. Bu alt yapıların tamamlanmasıyla 2021’de fuarların ve heyetlerin daha kaliteli gerçekleşeceğini düşünüyoruz. Özellikle 2021 yılında Latin Amerika’da yapacağımız Kolombiya merkezli çevre 16 ülkeyi içine alan Sanal Ticaret Heyeti’ni farklı bir formatta planlamaya çalışıyoruz. Toplantılar öncesinde numunelerimizi göndereceğiz. Bu sayede firmalarımızın ve ürünlerimizin kalitesini heyetten önce alıcılara göstereceğiz. Bu tarz çalışmalarımız 2021 içerisinde devam edecek” şeklinde konuştu.

“Tüm dünyada ciddi talep patlaması olacak”
     Üretici firmaların mevcut personel ve genel giderlerini salgın döneminde karşılayabilecek finansal kaynaklar için desteklerin sürdürülmesi gerektiğini belirten Önder, “Bunun dışında salgın sonrasında tüm dünyada çok ciddi bir talep patlaması olacağını da öngörüyoruz. Salgına olduğu kadar salgın sonrası sürece de ciddi bir hazırlık yapılmalı. İlgili Bakanlıklar, sivil toplum kuruluşları ve bizler birlikte çalışarak ortak stratejiler oluşturmalıyız. Sağlam bir strateji ile dış ticaretimizi şekillendirmemiz ve ülke markamıza ciddi yatırım yapmamız gerekiyor. Bu konuda hep birlikte kamu, özel sektör ve tüm sivil toplum kuruluşları el ele vererek taşın altına hep birlikte elimizi koyarak gerekli adımları atmalıyız. EVSİD olarak bizler de çalışmalarımızı bu yönde sürdürüyoruz” dedi.


+ Benzer Haberler
» “Bir çocuğa sarılmak binlerce çocuğa sarılmak demek”
» AVM’lerde HES için kioks dönemi
» Ağır vasıta esnafı kan ağlıyor
» Sanatın gücü SMA farkındalığını artırıyor
» Konut sektörü pandemiye rağmen rekora koştu
» “Uzaktan eğitimde not hamlesinden vazgeçilmeli”
» Süt ürünlerinde kayıt dışının çözümü; KDV eşitlemesi
» “Üretilen gıdaların 3’te biri çöpe gidiyor”
» “Yağışlar su kaynaklarını beslemiyor”
» Gezici tarım işçileri de pandemiyle hatırlandı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 21.01.2021
  Ticaret 20.01.2021
  Ticaret 19.01.2021
  Ticaret 18.01.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni