• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Hedef: fermente ürünlerle ihracatı ikiye katlamak

07 Eylül 2020 Pazartesi 13:00
12
14
16
18

Hedef: fermente ürünlerle ihracatı ikiye katlamak

   ► Yücel, fermente ürünlerle birlikte Avrupa Birliği ülkelerinin yanı sıra Amerika’ya yöneleceklerini söyledi

           SEZA NUR DEMİRPARMAK     
     Yaş meyve ve sebze sektöründe 5 yıldır faaliyet gösteren Niftar Gıda, kornişon salatalık ve biber türlerini Avrupa Birliği ülkelerine ihraç ediyor. 2020 yılında taze meyve ihracatında ürün çeşitliliğini artırmayı ve fermente ürünlere yönelmeyi planladıklarını vurgulayan Niftar Gıda Firma Ortağı Bekir Cahit Yücel, fermente ürünlerle Avrupa Birliği ülkelerinin yanı sıra Amerika’ya yöneleceklerini ifade etti.

“Fermente ürünler ihracat hedefine ulaşmamıza yardımcı olacak”
     Firmanın 2018 ve 2019 yıllarında başarılı çalışmalar yaptığını ifade eden Yücel, 2019 ihracatı önceki yıla göre yüzde yüzün üzerinde bir büyüme sağladığını belirtti. 2019 yılında 3,5 milyon Euro ciro ihracat yaptıklarını söyleyen Yücel, “2019 yılını başarılı geçen bir sezon olarak değerlendiriyoruz. 2020 ihracat hedefimiz 7 milyon Euro. 2020’de fermente ürünlerde başarılı olabilirsek 2019 yılında yaptığımızın iki misli ihracatı hedefliyoruz. Fermente ürünler ve taze ürünlerde çeşitlendirmelere gitmemiz ihracat hedefine ulaşmamıza yardımcı olacak. Firma olarak ürün gamını hem müşteri portföyünü genişletmeye çalışıyoruz” diye konuştu.
     İhraç pazarlarının Avrupa Birliği (AB) ülkeleri olduğunu dile getiren Yücel, “AB ülkeleri dışında bir pazarımız yok. Çünkü kornişon salatalık ve biber ürünlerinin ithalatını yapabilecek gelir düzeyine sahip bir ülke daha yok. Kısa vadede AB dışında bir ilgi alanımız bulunmuyor. Ama fermente ürünlerle ilgili önümüzdeki dönemde AB dışında özellikle Amerika’ya yönelik çalışmalarımız olacak” dedi.

‘Bir Kuşak Bir Yol’ sektörü ileri taşıyacak
     Türkiye’nin yaş meyve ve sebze üretiminde dünyada önemli bir konuma sahip olduğunu dile getiren Yücel, ülkemizin yaş meyve sebze sektöründe büyük bir potansiyeli olduğunu, ancak bunu yeterince değerlendiremediğini söyledi. Türkiye’nin yaş meyve sebze üretimi ve ihracatında kapasitesinin 3’te birini kullandığını değerlendiren Yücel, “Bir Kuşak Bir Yol Projesi son ekonomik ve siyasi gelişmeler nedeniyle rafa kalkmış gibi gözüküyor ama proje uygulandığı takdirde Türkiye’nin tarımsal üretiminin Asya’ya özellikle Çin, Japonya ve Kore’ye ulaşması kolaylaşacak. 4-5 günde Türkiye’den Çin’e malların ulaştığını düşünürsek Türkiye’nin tarımsal üretimine büyük katkı sağlayacak. Çünkü deniz yolu çok gecikmeli oluyor, projeyle kara ve tren yoluyla Avrupa Çin’e bağlanabilecek, Türkiye’deki tarımsal üretim de bu projeden yararlanacak. Bir Kuşak Bir Yol Projesi uygulamaya konulursa ve çiftçiye destek verilirse ihracat daha ileri taşınabilir” ifadelerini kullandı.

“İhracatımız yurt dışındaki enflasyon oranı kadar arttı”
     Türkiye’deki tarımsal üretimin gelişmesindeki en önemli sorunlardan bir tanesinin ucuz döviz yüksek faiz politikası uygulanması olduğunun altını çizen Yücel, “Enflasyonu kontrol altına alma bahanesiyle sürdürülen ucuz döviz politikası Türkiye’nin hem genel hem tarımsal büyümesine hem de ihracatına en büyük engel oluyor. 2012 yılında 152 milyar dolarlık bir ihracat var, 2019 yılında 182 milyar dolar. Mal sattığımız ülkelerdeki enflasyon oranı yüzde 2. Türkiye 2012 yılında sattığı ürünleri yurt dışındaki enflasyon oranında artırarak gitse bu 175 milyar dolar yapıyor. Dolayısıyla 7 yılda Türkiye’de bir ihracat artışından söz edilemez. 7 yılda Türkiye’deki ihracat artışı yurt dışındaki enflasyon oranı kadar artmış. Bunda Türkiye’de sürdürülen kur politikasının büyük etkisi var. Türkiye’de kurun rekabetçi hale getirilmesi şart” diye konuştu.
     Türkiye’de devletin Organize Sanayi Bölgesi (OSB)’de düzenleme yapması gerektiğini dile getiren Yücel, “Organize Sanayi Bölgesi hem işletmeleri geliştirir hem sektörü hem standartta uygulamasını getirir. Çünkü üretim yapılırken birçok sertifika isteniyor. O sertifikalara uygun imalat yapılabilmesi için OSB’leri devletin örgütlemesi gerekiyor. Aksi takdirde Türkiye’de sanayi merdiven altı oluyor ve verimli olmuyor. Hem tarıma hem tarımsal sanayiye yararlı olmuyor” dedi.


+ Benzer Haberler
» Bu kış balık herkesi doyuracak
» İzmir’deki kuaförlerde kan kaybı
» Gemi geri dönüşümde kira sözleşmesi engeli
» Üretim yapan ihracatçı yabancının radarında
» Yeni normalde sınavlara çevrim içi hazırlık
» Daldaki kivinin yüzde 40’ı satıldı
» Çiçekçilik sektöründen devlet desteği talebi
» Konutta kronikleşen talep sürüyor
» “Çimentoda maliyetine ihracat dönemi”
» Cari açığın ilacı küçükbaş hayvancılıkta


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 30.09.2020
  Ticaret 29.09.2020
  Ticaret 28.09.2020
  Ticaret 26.09.2020
  Ticaret 25.09.2020
  Ticaret 24.09.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni