• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Hedef 300 milyon çift ayakkabı ihracatı

08 Eylül 2021 Çarşamba 18:00
12
14
16
18

Pandemi nedeniyle iki yıl ara verilen Shoexpo İzmir Ayakkabı ve Çanta Fuarı’nın 47’incisi Fuar İzmir’de kapılarını açtı. Sektörün nabzının attığı ve gelecek sezon trendlerinin şekillenerek görücüye çıktığı fuarda ayakkabı ve çanta sektöründen 110 firma ve 200 marka yer alıyor

Hedef 300 milyon çift ayakkabı ihracatı

   ► İBB Başkanı Tunç Soyer, EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, İZTO Meclis Başkanı Selami Özpoyraz ve Nobel Expo kurucularından Erhan Çelik’in konuşmalarının ardından protokolle birlikte kurdele kesilerek fuar ziyaretçilere açıldı.

           DİLAY SARKİLER     
     Ayakkabı ve çanta sektörünün temsilcilerini bir araya getiren 47’inci Shoexpo İzmir Ayakkabı ve Çanta Fuarı, Fuar İzmir’de gerçekleştirilen açılış töreni ile başladı.
İzmir Büyükşehir Belediyesi (İBB), Ege İhracatçı Birlikleri (EİB), İzmir Ticaret Odası (İZTO), Ege Ayakkabı Sanayicileri Derneği ve İzmir Ayakkabıcılar Odası iş birliğinde düzenlenen Shoexpo, 200’ün üzerinde markaya ev sahipliği yapıyor. Fuarın bu yıl yeni ülkeler ve farklı pazarlar odaklı konsepti ile ön plana çıkıyor.

“2022’nin zirve yılı olmasını umut ediyoruz”
     İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, açılış töreninde yaptığı konuşmada, bu yıl 110 firmanın ve 200’ün üzerinde markanın katılacağını söyledi. Başkan Soyer, “Shoexpo’da Avrupa ve Orta Doğu ülkeleri ile Rusya ve Ukrayna’dan sektör ağırlayacağız. Katılımcı ve ziyaretçiler sektördeki son yenilikleri keşfedecek ve iş bağlantıları kuracaklar. Shoexpo ile ülkemizin ayakkabı ihracatında 2021 yılı sonuna kadar koyduğu 300 milyon çift ayakkabı ihracatı hedefine katkı sağlayacağız. İhracatta 2021’in ilk altı ayında ciddi bir ivme kazandık. Bu doğrultuda 2022 yılının zirve yılı olmasını umut ediyoruz” dedi.

Ayakkabı ihracatında 1 milyar Dolar beklentisi
     Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, pandemiden olumsuz etkilenen ayakkabı ve çanta sektöründe normalleşme adımlarının ardından canlanma yaşandığına değindi. Eskinazi, “Ayakkabı ve saraciye ihracatımız 2019 yılının Ocak-Ağustos döneminde 820 milyon dolar iken 2020 yılının aynı döneminde yüzde 20’lik kayıpla 653 milyon dolara geriledi. 2021 yılının Ocak-Ağustos dönemindeki toparlanma sonrasında sektörlerimiz ihracatını yüzde 25 arttırarak tekrar 818 milyon dolara taşıdı. 2021 yılının son 4 aylık döneminde ihracatta daha parlak bir dönem yaşayacağımıza inanıyoruz. 2021 yılı sonunda ayakkabı sektörümüzün dünya genelinde 300 milyon çift ayakkabı ihraç ederek ihracatta 1 milyar doları aşacağına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Normale dönüş ihracata ivme kazandırdı”
     İzmir Ticaret Odası Meclis Başkanı Selami Özpoyraz, İzmir’in Türkiye’nin ayakkabı ihracatının yüzde 7’sini yaptığının altını çizdi. Özpoyraz, “Aşılama ve normalleşme adımları sonrasında dünya genelinde toparlanma, talep artışı ve ihracata yönelme ile canlanmaya başladı. Kısıtlamaların ardından normale dönen şartlarla birlikte sektör çıkışa geçmiş durumda. İhracatta 2020 de düşüş olsa da 2021 yılının ilk aylarında yaşanan iyileşme hız kazanan ivme yıl sonuna kadar hedeflerimize ulaşmamızı sağlayacağına inanıyoruz” diye konuştu.

“İzmir’e kitap fuarı kazandırmak istiyoruz”
     Nobel Expo kurucularından Erhan Çelik yaptığı konuşmada, sektör temsilcilerinin katkılarıyla 2 ayda fuarı hazır hale getirdiklerini belirtti. Çelik, “2022 yılında dört fuarla Nobel Expo olarak Fuar İzmir’de olmanın gurunu yaşayacağız. İzmir’de bu yıl kitap fuarı yapılamayacak olmasını göz önünde bulundurursak, izin verirseniz İzmir’e bir kitap fuarı kazandırmayı ve beşinci fuarımızı yapmayı istiyoruz. İhracat odaklı fuarlar yapmaya devam edeceğiz” dedi.

     Açılış sonrasında Ege Ayakkabı Sanayicileri Derneği’nin orman yangınları mağdurlarına destek amaçlı yürüttüğü sosyal sorumluluk projesi kapsamında bir defile düzenlendi. Defilede İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in de yer aldığı isimler podyuma çıktı. Podyumda atılan her adım başına 100 ayakkabı bağışı gerçekleşti. Başkan Soyer on adım atarak bin ayakkabı bağışı ile projeye destekte bulundu. Dört gün sürecek olan fuar, 11 Eylül’de son bulacak.


+ Benzer Haberler
» Vak’a sayısı yine arttı, vefat sayısında gerilime var
» Elektronik haberleşme yatırımlarında %34 artış
» Rekabet Kurulu’ndan dev markalara soruşturma kararı
» Palandöken: Gıda ürünlerine gramaj standardı getirilmeli
» İngiltere’de akaryakıt krizi büyüyor
» Zincir marketler Rekabet Kurulu’na savunma verecek
» Temmuz ayı linyit üretimi 5 milyon 478 bin 675 ton oldu
» Özuslu, Bosna Hersek heyetini ağırladı
» Bartın Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü sıvı klor (sodyum hipoklorit) satın alacak
» Eylül’de sosyal yardım tutarı 179 milyon lira oldu


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 28.09.2021
  Ticaret 27.09.2021
  Ticaret 25.09.2021
  Ticaret 24.09.2021
  Ticaret 23.09.2021
  Ticaret 22.09.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni