• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Hazır giyimden 600 milyon $ ihracat

08 Temmuz 2021 Perşembe 00:00
12
14
16
18

Hazır giyimden 600 milyon $ ihracat

   ► Burak Sertbaş, “Haziran ayında sektör olarak hem Türkiye hem bölgemizde Cumhuriyet tarihinin ihracat rekorunu kırdık”

            HABER MERKEZİ     
     Hazır giyim sektörü, 2021 yılının ilk yarısında 690 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. Hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün, geleneksel olarak Türkiye’nin açık ara en fazla dış ticaret fazlası veren sektörü olduğunu söyleyen Ege Hazırgiyim Ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Burak Sertbaş, “EHKİB ihracatımız geçen yıla göre yılın ilk 6 ayında yüzde 31 artışla 690 milyon dolar olarak gerçekleşti. İhracatımız 2019 yılına göre ise yüzde 9 arttı. Haziran ayında sektör olarak hem Türkiye hem bölgemizde Cumhuriyet tarihinin ihracat rekorunu kırdık” dedi.
     İmalat sanayinin istihdam deposu olan hazır giyim ve tekstil sektöründe imalat ve perakendede yaklaşık 2 milyon kişinin istihdam edildiğini belirten Sertbaş, “Sektörümüzün kg başı ihracat birim fiyatı Türkiye ortalamasının oldukça üstünde, yüzde 50-55 seviyeleriyle kadın istihdamında da açık ara birinci sektör konumunda. 2020 yılında tüm sektörler gibi hazır giyim ve konfeksiyon sektörünü de derinden etkileyen pandemi krizini hızla fırsata çevirerek gösterdiğimiz başarılı performansı 2021 yılının ilk yarısında daha da ileriye taşıdık. Türkiye geneli haziran ayı ihracatımız 2020 yılına göre yüzde 34 artarak 1,8 milyar dolar olarak gerçekleşirken, EHKİB haziran ayı ihracatımız ise bir önceki yıla göre yüzde 26 artarak 131 milyon dolar oldu” diye konuştu.

“Sanal organizasyonlara 2021 yılının ilk yarısında da devam ettik”
     Yıl sonu hedefini 1,5 milyar dolar olarak belirlediklerini dile getiren Sertbaş, “Avrupa’da aşılanmanın hızlanmasıyla birlikte hayatın normale dönmeye başlaması, siparişlerimize doğrudan yansıdı. Yılın ikinci yarısından da oldukça umutluyuz, yıl sonu hedefimize ulaşacağımıza inanıyorum. Covid-19 salgınının ana ihraç pazarımız olan Avrupa’yı, özellikle İtalya, İspanya ve İngiltere gibi ülkeleri derinden etkilemesi nedeniyle, hazır giyim endüstrisi pandemiden en fazla etkilenen sektörler arasında konumlandı. Ancak, bu olumsuz etkileri bertaraf etmek ve Avrupa’daki alıcılarımızla bir şekilde bağımızı koparmamak adına, sanal ticaret heyetleri ve fuarlara birlik olarak katılımlarımızı gerçekleştirdik. 2020 yılında başladığımız sanal organizasyonlara, 2021 yılının ilk yarısında da devam ettik. 2021 yılının Şubat ayında gerçekleştirilen Premiere Vision dijital fuarına 19 firmamız ile katıldık ve firmalarımızın uluslararası platformlarda tanıtımlarını gerçekleştirebilmek amacıyla Premiere Vision’un çevrimiçi pazaryerinde haziran sonuna kadar yer almalarını sağladık. Mayıs ayında Birliğimizden 14 firmamızın katılımıyla Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği ve Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliğiyle birlikte İspanya Sanal Ticaret Heyeti düzenledik” ifadelerini kullandı.

     Son dönemlerin en güncel gelişmelerinden birinin sürdürülebilirlik olduğunu söyleyen Sertbaş, “Sürdürülebilirlik sektörümüz için bir tercih değil artık bir zorunluluk. Sürdürülebilir bir yapıya sahip olma hedefimiz kapsamında çalışmalarımız hızla devam ediyor. Avrupa Yeşil Mutabakatı çerçevesinde modada sürdürülebilir üretim daha da elzem bir şekilde gündeme geliyor. Bilindiği üzere, sektörümüzün sahip olduğu olumsuz algıyı değiştirmek için pandemi öncesinde çalışmalarımıza başlamış ve 2020 yılını “Sürdürülebilirlik Yılı” ilan etmiştik. 2021 yılının ilk yarısında da çalışmalarımızı hiçbir şekilde kesintiye uğratmadan devam ettirdik, yılın ikinci dönemi ise faaliyetlerimizi planlamaktayız. 2021 yılında sürdürülebilirlikle ilgili URGE projesini yapan ilk Birlik olduk” şeklinde konuştu.

“ABD pazarında aktif olmayı hedefliyoruz”
     Sertbaş, “Çevrimiçi olarak gerçekleştirdiğimiz, 2020 yılında ilkini H&M iş birliğiyle başlattığımız ve 2021 yılının ilk yarısında devam ettiğimiz ‘Sustaineibility Talks’ serimizde, Yeşim Tekstil, Orta Anadolu ve Üniteks ile serilerimizi gerçekleştirdik. Son olarak, Team Finland ve Finnish Textile and Fashion iş birliği ile Fin ve Türk firmaları arasında bilgi paylaşımı sağlamayı, Yeşil Mutabakat perspektifinde Finli firmaların üreticilerden beklentilerini, iyi uygulama örneklerini ve yenilikçi çözümlerini dinlemeyi amaçladık. Bu sene, pandemi sürecinin etkisiyle temasını “Contact-less” olarak belirlediğimiz ve 16.sını yapacağımız EİB Moda Tasarım Yarışmamızın final organizasyonu, kısıtlamaların kalkması ve toplu organizasyonlara izinlerin başlamasıyla fiziksel olarak düzenlemeyi planlıyoruz. İZFAŞ organizasyonunda 15-17 Eylül 2021 tarihlerinde düzenlenecek olan Fashion Prime ve Fashion Tech fuarlarını Birlik olarak destekliyoruz” ifadelerini kullandı. 2021 yılının ikinci yarısında önemli pazarlarımız arasında yer alan ABD pazarında da aktif olmayı hedeflediklerini söyleyen Sertbaş, “Yıl sonu ihracat hedefimize emin adımlarla ilerliyoruz. Aşılamanın hızlanması ve pandemi etkisinin zayıflamasıyla beraber EHKİB olarak, yılın ikinci yarısında fiziksel faaliyetlerimizi artırmayı hedefliyoruz” dedi.


+ Benzer Haberler
» Yeni akım: P-ticaret
» “Amaç, herkes için değer yaratan bir fındık sektörü”
» Temassız devrime kadın tasarımcılar damga vurdu
» Van İl Tarım ve Orman Müdürlüğü süt soğutma zinciri araç ve ekipmanları satın alacak
» Hentbolda Avrupa Kupası rakipleri belli oldu
» Octet’den ilk 6 ayda 900 Milyon TL işlem hacmi
» Türk Telekom’dan 100 bin fidan
» ‘Start-up’ların teknoloji savaşları
» Gaziemir’de ağustos ayı sanat dolu geçecek
» Seyhan Belediyesi uydu üzerinden internet hizmeti alacak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 31.07.2021
  Ticaret 30.07.2021
  Ticaret 28.07.2021
  Ticaret 27.07.2021
  Ticaret 26.07.2021
  Ticaret 24.07.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni