• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Hazır beton sektöründe maliyetler artıyor

11 Ocak 2021 Pazartesi 06:00
12
14
16
18

Hazır beton sektöründe maliyetler artıyor

   ► Işık: 2021 yılında daralan iç talep, yüksek faiz, jeopolitik risklerin etkisi ile sektörün yavaşlaması bekleniyor.
     Pandemi öncesi dönemdeki son 18 ay boyunca daralma gösteren ve pandemi ile birlikte hızlanan hazır beton sektörü, atılan normalleşme adımları doğrultusunda Haziran ayında Satın Alma Yöneticileri Endeksi yüzde 53,9’a yükselerek son 28 ayın en yüksek değerine ulaştı. 2020 yılı hazır beton sektörüne yönelik değerlendirme yapan Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) Başkanı Yavuz Işık, 2021 yılı için öngörülerini paylaştı.
     Pandemi sürecinde sektörde vergi ve SGK yükümlülüklerinin mücbir sebep kapsamına alınmadığına dikkat çeken Işık, “İnşaat sektörü yüksek faizden ilk etkilenecek olan sektörler arasında bulunuyor. 2021 yılında daralan iç talep, yüksek faiz, jeopolitik risklerin etkisi ile sektörün yavaşlaması bekleniyor. . Özellikle 2021 başında ekonomik aktivitede önemli bir yavaşlama kaçınılmaz olarak karşımıza çıkacak” dedi.

Pandemi ile gerileme hızlandı
     Hazır beton sektörünün virüs öncesi dönemdeki son 18 ay boyunca süregelen bir geriye gidişe maruz kaldığını ifade eden Işık, Mart ayında müteahhitlerin inşaatlarını tamamlamak için çaba sarf ettiğini ve bu yüzden beton kullanımında geçici bir yükseliş yaşandığını söyledi. Işık, “Zaten 18 aydır daralan sektörde yaşanan 20 günlük bu hareketin hiçbir etkisi olmadı. Nisan ve Mayıs aylarında sektördeki daralma belirginleşti. Pandemi öncesi dönemdeki son 18 ay boyunca süregelen geriye gidiş pandemi ile birlikte hızlandı” ifadelerini kullandı.

“Konut stokundaki yığılma öne çıkıyor”
     Temmuz-Ağustos-Eylül döneminde ekonominin toparlanmasına imkân tanıyan düşük faizin sonrasında, tersine bir rotaya geçtiğini ifade eden Işık, “Kasım ayında Para Politikası Kurulu toplantısından beklentilere paralel olarak 475 baz puanlık artırım kararı çıktı ki bunun sonucunda 4 ayda faiz 7,5 puan artış gösterdi. Diğer bir ifade ile Temmuz ortasına göre yüzde 100’lük bir artış gerçekleşti. Son dönemde çimento sektörünün ihracata yoğunlaşması ve ilk el konut satışlarındaki yavaşlamaya paralel olarak mevcut konut stokundaki yığılma öne çıkıyor. Son açıklanan konut satış rakamlarına göre ilk el konut satışları Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 25 azalarak 36 bin 658’de kaldı” diye konuştu.

“Daralan iç taleple sektör yavaşlayacak”
     Kur, faiz ve pandemi gelişmeleri ekseninde yürüyen bir kış döneminin bizi beklediğini ifade eden Işık, “2021 ikinci çeyreğinde ancak önümüzü görebileceğimizi tahmin ediyorum. Türkiye ekonomisi pandemiye rağmen hâlen yoluna devam ediyor. Ne var ki düşük faiz ve kurun etkisinin ortadan kalkması sonrasında bu performansını devam ettirmesi olası görülmüyor. Özellikle 2021 başında ekonomik aktivitede önemli bir yavaşlama kaçınılmaz olarak karşımıza çıkacak. İnşaat sektörü yüksek faizden ilk etkilenecek olan sektörler arasında bulunuyor. 3. çeyrekte ekonomi genelindeki büyümeye paralel bir seyir sergileyen inşaat sektörü bu yılın son çeyreğinde de az miktarda büyüyecek. Hazır Beton Endeksi de son çeyrekte inşaatın yavaş da olsa yoluna devam ettiğini gösteriyor. Ancak 2021 yılında daralan iç talep, yüksek faiz, jeopolitik risklerin etkisi ile sektörün yavaşlaması bekleniyor” diye konuştu.

“Konut talebi azalacak”
     İnşaat sektöründe diğer sektörlere kıyasla kırılganlığın çok daha yüksek olduğunu belirten Işık, “Faiz düzeyinin yükseldiği önümüzdeki dönemde konut talebine olan ilgi azalacak. Ancak diğer taraftan deprem kuşağı üzerindeki ülkemizin konut stokunun yenilenmesi gerekiyor. Bu süreçte hükûmetimizin önümüzdeki dönemde aktif bir politika izlemesi bekleniyor. Uzun vadede inşaat sektörü büyüme rotasına devam edecek olmakla beraber özellikle pandemi döneminde inşaatın Türkiye ekonomisi genelinden pozitif ayrışarak olumlu bir tablo çizmesi beklenmiyor” ifadelerine yer verdi.

“Hazır beton şehir içinde ruhsatlandırılmalı”
     Beton transmikser ve pompalarının trafiğe çıkış saatleri ile belediyelerin hazır beton tesisleri için şehir içinde yer göstermemesi de sorunlarımız arasında yer alıyor diyen Işık, “Uzun ömürlü ve depreme dayanıklı yapı üretimi için, betonun inşaatlarda zamanında ve tekniğine uygun şekilde işlenmesi gerekiyor. Hazır beton, 2 saat içinde yerine yerleştirilmesi gerektiğinden herhangi bir sanayi gibi şehir dışındaki alanlarda değil, özellikle şehir içinde ruhsatlandırılmalı” dedi.

“İş kazalarının azalmasını engelliyor”
     Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından Beton Pompa Operatörü (Seviye 3) Ulusal Yeterliliği’nin 26.09.2018 tarihinde Resmî Gazete’de yayımlandığını anımsatan Işık, “29.05.2019 tarihinden itibaren Beton Pompa Operatörlüğü için 5544 Sayılı Mesleki Yeterlilik Kanunu kapsamında “Mesleki Yeterlilik Belgesi” verilmeye başlandı. Ancak Mesleki Yeterlilik Kurumu, sektörümüz tehlikeli sınıfta yer almasına rağmen Beton Pompa Operatörü mesleğini henüz tebliğ ile yayımlanan zorunluluk kapsamları içerisine almadı. Belge alma zorunluluğunun olmaması, Beton Pompa Operatörü Mesleki Yeterlilik Belgesinin yaygınlaşmasını ve tehlikeli işler kapsamında bulunan bu meslekte yaşanabilecek iş kazalarının azaltılmasını engelliyor” diye konuştu.

“EBİS sürekli gelişime açık tutulmalı”
     Sektörün, 2018 yılı Aralık ayında yürürlüğe giren, “Çipli Beton” adı verilen Elektronik Beton İzleme Sistemi’nin (EBİS) uygulanmasından kaynaklanan bazı sorunlar yaşadığını belirten Işık, “2018 yılı sonunda EBİS ile ilgili başlatılan pilot uygulama sürecini yerinde inceleyerek sistemin ayrıntılarını görme fırsatı yakaladık. 2019 ve 2020 yıllarında sistem uygulamaya alındıktan sonra da sahada yaşanan sorunları ve bunlara ilişkin alınması gereken çözümler için ilgili Bakanlık nezdinde girişimlerde bulunduk. Bakanlığımızın yapmış olduğu değerlendirmeler sonucunda sistemin daha etkin olması için çeşitli tedbirler alındı. Depreme dayanıklı yapıların inşasında kritik öneme sahip olan betonun kalite standartlarına uygun üretilmesinin ve şantiyede doğru uygulanmasının sağlanması için EBİS’i çok faydalı buluyoruz. Uygulamadan kaynaklanabilecek sorunların hızlıca giderilmesi için Bakanlığımızın sektör temsilcileriyle sıkı temasta olmasını ve değişiklikler yaparak EBİS’in sürekli gelişime açık tutulmasını bekliyoruz” açıklamalarında  bulundu.

“Hazır beton sektörü mücbir sebep kapsamına alınmalı”
Çeşitli illerde düzenledikleri seminerlerde görüştüklerini beton üreticilerinden aldığı bilgileri aktaran Işık, sektörün sorunlarını şu şekilde sıraladı:
     • Pandemi sürecinde sektörün vergi ve SGK yükümlülüklerinin mücbir sebep
kapsamına alınmaması,
     • Sektörün kârlılığının düşük olması ve finansman maliyeti, maliyet artışları
     • Hammadde, özellikle agrega temininde yaşanan zorluklar,
     • Yüksek döviz kurundan dolayı yeni araç ve ekipman alımının zorlaşması,
     • Ülkemizde hazır beton tesisi açabilmek için herhangi bir teknik veya mali yeterlilik ön koşulun bulunmaması,
     • Haksız rekabet unsurları,
     • Nitelikli eleman eksikliği ve kayıt dışı çalışma,
     • Satın alma yetkililerinin betonda kalite güvence sistemi (KGS) belgesi zorunluluğu
aramaması,
     • Çevre ve Şehircilik Bakanlığı onaylı yapı laboratuvarlarının yanlış uygulamaları,
     • Beton yollar ve beton bariyerlerin yaygın uygulanmaması,
     • Şantiye içi proje beton tesislerinin denetimsizliği.


+ Benzer Haberler
» 2020 ihracatında ikinci sektör kimya oldu
» Plastik sektörü 2021’de yüzde 2 büyüme bekliyor
» Perakendeciler 2021’de KDV eşitlemesi istiyor
» Çimento sektörü yeni yılda küresel pazara odaklandı
» Madencilik sektörü ikinci yarıda toparlandı
» 2021’de ambalaj ihtiyacı e-ticaret ile artacak
» Mücevherde 2021 e-ticaret yılı olacak
» Bilişimde Ar-Ge yatırımları desteklenmeli
» Deniz taşımacılığının stratejik önemi 2021’de sürecek
» Eskinazi: Ekonomiyi yeni bir reform paketi güçlendirebilir


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.09.2021
  Ticaret 22.09.2021
  Ticaret 21.09.2021
  Ticaret 20.09.2021
  Ticaret 18.09.2021
  Ticaret 17.09.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni