• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Hazır beton imalatı istenilen seviyede değil

29 Aralık 2018 Cumartesi 09:00
12
14
16
18

Hazır beton imalatı istenilen seviyede değil

   ► Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) ve THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, Nisan ayından bu yana hazır beton sektörünün imalatının inşaata paralel olarak istenilen seviyeden uzak olduğunu söyledi.

     Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) ve THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, Nisan ayından bu yana hazır beton sektörünün imalatının inşaata paralel olarak istenilen seviyeden uzak olduğunu söyledi.
     Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) ve THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık hazır beton sektörünün geride kalan bir yılını değerlendirip sektörün 2019 yılı öngörülerini paylaştı. Sektör olarak inşaat sektöründeki gelişmeleri düzenli olarak takip ettiklerini belirten Işık, “Nisan ayından bu yana hazır beton sektörünün imalatı, inşaata paralel olarak istenilen seviyeden uzak görünmektedir” dedi.

İstihdam geriledi
     Hazır beton sektörünün inşaat sektöründeki 2018 yılındaki istihdam kayıpları nedeniyle 2011 öncesi döneme geri döndüğünü ifade eden Işık, “Geçen yıl ağustos ayında 2 milyon 280 bin istihdam yaratan sektörün istihdamı bu yıl 2 milyon 70 bine gerilemiştir. İnşaat sektöründeki bu yavaşlama, doğrudan hazır beton sektörünü de etkilemiştir. İnşaat sektöründeki gelişmeleri düzenli olarak takip ettiğimiz Hazır Beton Endeksi çalışmamızla, nisan ayında inşaat sektöründe işlerin tersine döndüğünün maalesef ilk sinyallerini aldık ve bunu paylaştık. Nisan ayından bu yana hazır beton sektörünün imalatı, inşaata paralel olarak istenilen seviyeden uzak görünmektedir. Yılın ikinci yarısında, inşaat sektörünün Türkiye’nin büyümesine pozitif katkı yapmasını beklemiyoruz. Buna bağlı olarak 2018 yılındaki büyüme rakamının yüzde 2’nin altında kalmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Bütüne yönelik yol haritası
     Sektörün 2019 yılı beklenti ve öngörülerini de paylaşan Işık, “Her şeyden önce inşaat sektöründe planlı, kapsamlı bir modelin hayata geçirilmesi gerekmektedir. Çevre ve Şehircilik Bakanımız tarafından çalışmalarına başladığı açıklanan Mekânsal Strateji Planı, planlama için doğru bir başlangıç olabilecektir. Planın kapsamı ve içeriği henüz belli değildir. Bu plan ile sanayiye arazi ihtiyacının giderilmesinden başlayıp şehirlerin yeniden şekillendirilmesine kadar geniş bir çerçevede planlama yapılabilecektir. 2 milyondan fazla kendine bağlı kayıtlı istihdamı olan ve diğer etkilediği sektörler ile bu rakamı çok çok yukarılara çeken inşaat sektöründeki geriye gidişi durduracak, yalnızca üst segment konut projeleri üzerine kurulu bir oyun planı yerine inşaatın bütününe yönelik bir yol haritasının uygulanması yerinde olacaktır” ifadelerini kullandı.

Sorunlar devlet ve üreticiyle çözülecek
     Sektörde yaşanan sıkıntı ve çözüm önerilerini de dile getiren Işık, “Sektörümüzdeki sorunlar; sektör kârlılığı, maliyet artışına yol açan yönetmelikler, beton yollar ve beton bariyerlerin sınırlı uygulaması, finansman maliyeti, satın alma yetkililerinin KGS belge zorunluluğu aramaması, Yapı Denetim Sistemi’ndeki aksaklıklar, Yapı Denetim Sistemi’nin inşaatlarda etkin rol almaması, haksız rekabet koşulları ham madde kaynaklarının yetersizliği, sektörde kimi üreticilerin başvurduğu adil rekabeti bozan uygulamalar, nitelikli eleman eksikliği ve kayıt dışı çalışanlar, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü laboratuvarlarının gözden geçirilmemesi, irsaliyede istenen bilgilerin bölgesel olarak değişmesi, Piyasa Gözetim ve Denetimleri’ndeki (PGD) eksiklikler, hâlihazırda faaliyetini sürdüren yetkili laboratuvarlarda kalifiye personelin bulunmaması, sektörde kimi üreticilerin başvurduğu adil rekabeti bozan uygulamalardır. Bu sorunlar ise devlet teşvikiyle, hazır beton üreticilerinin üzerine düşen görevleri yerine getirmesiyle son bulacaktır” ifadelerini kullandı.

 


+ Benzer Haberler
» “Alım teşviği değil, yeni kapasite istiyoruz”
» Mehmet Nuri Görenoğlu, “2019’da yerli üretim desteklenmeli”
» “Lojistik hizmet sağlayıcılara sağlanan teşvikler genişletilmeli”
» Yatırımlar Marmara’dan Ege’ye yönelecek
» “2019 Türk turizminin yılı olacak”
» “Makine ihracatı hedefimiz 20 milyar dolar”
» “Tedbirli olmakta fayda var”
» Otomotiv 2019’da faiz indirimi bekliy
» 2019’da tarımsal üretim azalacak, gıda fiyatları artacak
» “KDV düzenlemesi çiçekçileri rahatlatır”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 29.11.2021
  Ticaret 27.11.2021
  Ticaret 26.11.2021
  Ticaret 25.11.2021
  Ticaret 24.11.2021
  Ticaret 23.11.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni