• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Hayalet ağlar deniz canlılarını sessizce öldürüyor

10 Ekim 2019 Perşembe 14:00
12
14
16
18

     Ticari ya da amatör avcılık yapılırken, yırtılan, kopan, kesilen veya terk edilen ağlar, denize bırakıldığı andan çürüyünceye kadar avcılık faaliyetlerine devam ediyor. Halk arasında ‘hayalet ağ’ olarak bilinen bu ağlar, akıntılarla kilometrelerce sürüklenerek önüne çıkan deniz canlılarının ölümüne neden oluyor. 
     Terk edilen ağların en çok öldürücü olduğu türlerin başında köpek balıkları, vatozlar, kemikli balıklar, kaplumbağalar, yunuslar, balinalar, kuşlar ve yengeçlerin olduğunu dile getiren Akdeniz Koruma Derneği Genel Koordinatör ve Denetleme Kurulu Başkanı Özkan Anıl, ağa yakalanan 10 deniz canlısından 7’sinin köpek balığı olduğunu açıkladı.

“Terk edilen ağlar hayalete dönüşüyor”
     Ağların çeşitli nedenlerle denize terk edildiğini ifade eden Anıl, “Ağ dibe takıldığı için kesilebilir, kötü hava şartları nedeniyle can güvenliği risk edilmemek için ağ bırakılabilir, aşırı yük dolduğu için gırgır makinası ağı çekemeyebilir, çekilecek balık masrafı karşılamayacaksa ağ kesilebilir, bölgedeki balıkçılığı zedelemek için kasıtlı olarak bırakılabilir, kaçak avcılar yakalanacaklarını fark ettikleri zaman ağları kesebilir. Bütün bu nedenlerle kesilen ya da bırakılan ağlar denizden çıkarılmazsa hayalet ağa dönüşür” diye konuştu.
     İyi bir balıkçının zorunlu denize bıraktığı ağı sonrasında geri alabileceğini belirten Anıl, “Balıkçı ağı kesmek zorunda kaldığında, ağına üzerinde plakası bulunan bir şamandıra bağlayarak, daha sonra döndüğünde ağı bıraktığı yerde bulabilir. Ancak ağı denizden çıkartmak ciddi bir masrafa neden olduğu için balıkçılar genellikle bıraktığı ağı geri dönüp almak istemiyor. Özellikle bırakılan ağ eski ise, yeni ağ alırım düşüncesiyle eski ağ denizde bırakılıyor” ifadelerinde bulundu.
     Türkiye’de ağların geri dönüşümünün yapılmadığını söyleyen Anıl, “Devlet ağlarda geri dönüşümü destekllerse denize ağ bırakma oranı büyük oranda azalacaktır” dedi.

“Deniz canlılarının yüzde 80’i hayalet ağlar nedeniyle ölüyor”
     Denize terk edilen ağlara sessiz öldürücüler olarak nitelendirildiğini söyleyen Anıl, “Ağlar balıkçıların yenilenmesi gereken, kaybedilmesi ya da bırakılması kaçınılmaz aygıtlar olarak karşımıza çıkıyor. Ağlar tabiata terk edildiği andan itibaren akıntıyla kilometrelerce sürüklenerek, çürüyüp yok olana dek avlanmaya devam ediyor. Ağlar denize terk edildikten sonra canlıların ölümlerinin yüzde 80’ine neden oluyor. Diğer av araçları terk edildikten sonra deniz kirliliğine sebep oluyor ancak ağlar gibi avlanmaya devam etmiyor. Terk edilen ağlar sessiz ve görünmez olduğu için halk arasında ‘hayalet’ olarak anılıyor” dedi.

“Ağlar akıntıyla sürüklenirken avlanmaya devam ediyor”
     Ağların denizin üzerinde kalması için mantarların kullanıldığı mantar yaka ve ağın batması için kurşunların kullanıldığı kurşun yaka olarak bilinen iki bölümü olduğunu anlatan Anıl, “Bir ağ denize bırakıldığında kurşun yaka dibe otururken, mantar yaka yüzeyde kalıyor. Bu nedenle ağı kesseler bile mantar ve kurşun yaka arasında kalan genişlik avlanmaya devam ediyor. Ağlar, denize terk edildikten sonra akıntıyla kilometrelerce sürüklenebiliyor, 2 ayda ortalama 300 kilometreye kadar yol kat edebiliyor. Sürüklenirken de avlanmaya devam ediyor” dedi.
     Mantar yakadaki mantarları bozulana kadar terk edilen ağların avlanmaya devam ettiğini belirten Anıl, “Mantar yakada bulunan mantarlar geçmişte şarap tıpası gibiydi, yakada artık dev plastik mantarlar kullanılıyor. Plastik mantarlar 40-50 yıl boyunca çürümüyor, bu nedenle ağlar yıllarca avlanmaya devam ediyor” diye konuştu.
     1950’li yıllarda ağların ilkel yollardan, perde ipinden ağ, at kuyruğundan yaka yapıldığını dile getiren Anıl, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ağların ve mantarların ömürleri arttı. Günümüz balıkçılarının kullandığı ağlar kalın misinalardan, yani halatlardan oluşuyor. Avlanırken farklı boyutlarda ağlar kullanılıyor. Barbun ağı saç teli inceliğindeyken, orkinos ağı parmak kalınlığında halattan yapılıyor.”

“Ağlar en çok köpek balıklarını öldürüyor”
     Deniz canlılarının terk edilen ağlara yakalandıktan sonra kurtulma oranının çok düşük olduğunu belirten Anıl, “Terk edilen ağlara yakalanan canlılar, boyutları ne olursa olsun ağdan kurtulamıyor. Ağların en öldürücü olduğu türler ise; köpek balıkları, vatozlar, kemikli balıklar, kaplumbağalar, yunuslar, balinalar, kuşlar ve yengeçler gibi canlılardır” dedi.
     Köpek balıklarının ağa takıldığında kurtulma olasılığının olmadığını kaydeden Anıl, “Köpek balıkları nefes alabilmek için devamlı hareket etmek zorundadır. Köpek balıkları ağa yakalandığında kurtulmaya çalışırken iyice dolanır. Terk edilen bir ağ bulunduğunda, ağa yakalanan 10 deniz canlısından 7’sinin köpek balığı olduğu tespit ediliyor. Öte yandan kaplumbağalar, Türkiye’de en çok ağa takıldığı için ölüyor” diye konuştu.

“Kurşun ve misina ölüyken, ağın canlılığı sürüyor”
     Deniz temizliğinin sistemli bir şekilde yapılması gerektiğini söyleyen Anıl, “Denizin içinde ağlar, kurşunlar, misinalar, atıklar, piyanodan tutun da araba direksiyonuna kadar her çeşit madde bulunuyor. Ağların denizden alınması şart ancak atık, misina ve kurşun gibi diğer atıkların da temizlenmesi gerekiyor. Bu atıkların hepsi suyun altında üst üste birikerek, güneş ışığının denizin dibine geçmesine engel oluyor. Bir misina suya düştüğü anda avlanmayı sonlandırıyor ancak denizin dibine inerek oradaki yaşamı etkiliyor. Öte yandan misinaların her birinde kurşun bulunuyor. Kurşun denizleri öldüren en ciddi zehirlerden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Kurşun ve misina denize zararlı ancak bunlar en azından ölü durumda, ağın ise canlılığı devam ediyor. Balık tükettiğimizde denizdeki kurşun nedeniyle sağlığımız zarar görecektir, ancak bu gece bir kaplumbağa ağlardan birine takıldığında ölecektir” ifadelerinde bulundu.

Hayalet Ağ Avcıları Gökova Körfezi’ni temizliyor

     Akdeniz Koruma Derneği’nin 2013 yılından beri yürüttüğü Hayalet Ağ Avcıları Projesi ile Gökova Körfezi’nde yoğun olarak rastlanan hayalet ağları ekosistemden uzaklaştırmak ve bu konuda farkındalığı arttırmak hedefleniyor. Proje ile Gökova Körfezi’nde her türlü su ürünleri avcılığına kapatılan balıkçılığa kapalı alanların güçlendirilmesi, etkin ve sürdürülebilir korunması da hedefleniyor. Bölgedeki su ürünleri kooperatifleri ve yerel yönetimlerle birlikte yürütülen arazi çalışmalarında 7000 metre misina ve 600 metre ağ çıkartıldı.
     Muğla’da bulunan Gökova Körfezi’nde 540 kilometre kare alanın balıkçılığa kapalı olduğunu ve rehabilite çalışmalarının 6 yıldır sürdüğünü dile getiren Akdeniz Koruma Derneği Genel Koordinatör ve Denetleme Kurulu Başkanı Özkan Anıl, Gökova’da deniz kirliliğini yaratan, ekosistemi bozan etmenlerin 5’te 2’si ağ, 5’te 1’i misina, 5’te 3’ü diğer atıklar olduğunu belirtti.
     Gökova Körfezi’nde yapılan ağ temizlik sürecini anlatan Anıl, “Bölgeye girdiğimizde öncelikle keşif yapıyoruz, keşif yaptığımız alanlarda fotoğraf çekiyoruz. Fotoğraflar çekildikten sonra misinaların  ve kurşunların nerden toplanacağına, ağların nereden kesileceğine dair bir planlama yapıyoruz. İlk önce misinaları topluyoruz. Misinalar en ciddi hedef kitlemiz. Ondan sonra rehabilitasyon yapıyoruz. Yerlerini tespit ettiğimiz ağları parça parça kesiyoruz, kestiğimiz parçaları denizde bir araya topluyoruz. Bir araya topladığımız ağları halatla denizden ya da balonlara bağlayıp çıkartıyoruz. Ağ toplamak çok tehlikeli bir iş olduğu için özel bir eğitim gerektiriyor” açıklamalarında bulundu.


+ Benzer Haberler
» Patates ihracatı ilk dört ayda yüzde 236 arttı
» Türkiye GDO’suz pamuk üreten üç ülkeden biri
» Sanayiciler muz üretimi ve ihracatına yönelecek
» “2020’de buğday üretimi 20,5 milyon ton öngörülüyor”
» “Devlet alım yaparsa fıstıkçılar tüccara teslim olmaz”
» “Turizmciler ileriye yönelik tahmin yapamıyor”
» Pandemi döneminde kuru fasulyede ani yükseliş
» Türkiye’de ayçiçeği üretimi 4 yılda yüzde 39 arttı
» 2020’de mercimek ithalatı arttı
» Yılın ilk 4 ayında mısır ithalatı arttı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 06.07.2020
  Ticaret 03.07.2020
  Ticaret 02.07.2020
  Ticaret 01.07.2020
  Ticaret 30.06.2020
  Ticaret 29.06.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni