• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Ham madde krizi çözüm bekliyor

19 Kasım 2021 Cuma 00:00
12
14
16
18

Ham madde krizi çözüm bekliyor


   ► Birleşmiş Markalar Derneği’nin üyeleri arasında yaptığı ankete göre markaların Ekim ayı ciroları geçen yıla göre ortalama yüzde 60 – 70 arttı

           HABER MERKEZİ      
     Perakende cirolarında Haziran ayından itibaren başlayan canlılık Ekim ayında da devam etti. Birleşmiş Markalar Derneği (BMD)’nin üyeleri arasında yaptığı ankete göre markaların Ekim ayı ciroları geçen yıla göre ortalama yüzde 60 – 70 arttı. Anketi değerlendiren BMD Başkanı Sinan Öncel, ciro özelinde bakıldığında yüksek oranlı bir artış görülmekle birlikte adet satışlarında henüz 2019’daki düzeye ulaşamadıklarını bildirdi. Ham madde maliyetlerinde bir yıllık artışın cirolara fark attığını vurgulayan Öncel, mevcut tablonun sürdürülebilir olmadığını söyledi. Öncel, ham madde krizine çözüm üretilememesi durumunda, raflardaki ürün fiyatlarının artmaya devam edeceğine ve mağazaların ayakta kalma şansının ise azalacağına dikkat çekti.

“HAM MADDE MALİYETLERİ BİZİ ENDİŞELENDİRİYOR”
     Markaların adet satışlarının 2019’a göre ortalamada yüzde  8-10 daha geride olduğunu anlatan Öncel, “Cirolarda yüzde 60 – 70 yukarıda olmamız kimseyi yanıltmamalı. Çünkü Ekim 2020’de pandemi etkisi ile markalarımızın önemli bir bölümünün 2019 cirolarının yüzde 80’inini bile yapamadığını unutmamamız gerekiyor. Öte yandan, son bir yıldaki fiyat artışlarını da hesaba kattığımızda daha gerçekçi bir sonuca ulaşabiliriz. Her şeye rağmen verimli bir yaz döneminin ardından Ekim cirolarından da genel olarak memnunuz. Ancak küresel bir sorun olmakla birlikte Türkiye’de daha çok hissedilen ve döviz bazında da artmaya devam eden ham madde maliyetleri bizi endişelendiriyor.

     Örneğin, imalatta en çok kullanılan ham madde ve ara mallardan pamuk ipliğinin kilogramı son bir yılda 2,9 dolardan 5,75 dolara, PVC’nin tonu 900 dolardan 3 bin 750 dolara çıktı. Diğer petrokimya ürünlerinin fiyatları da en az yüzde 100 arttı. Dahası fiyatlar sabahtan akşama değişiyor. Perakendecinin  100 TL’ye sattığı ürünün yerine yenisini üretebilmesi için en az 160 – 170 TL gerekiyor. Dolayısı ile cirolardaki artış ham madde kaynaklı maliyet artışlarını karşılamaya yetmiyor. Daha açık ifade etmem gerekirse maliyet artışları cirolara fark attı. Yılbaşından sonra ham maddenin yanı sıra enerji ve işçilik maliyetlerinde de ciddi artışlar bizi bekliyor.

      Perakendeci aylardır kârından fedakarlık ederek maliyetlerin büyük kısmını sineye çekiyor. Ancak artık istesek de fedakârlık yapacak marjımız yok. Çözüm üretemezsek mağaza kapatma gibi bir seçenekle karşı  karşıya kalacağız. Maliyet artışlarının raflardaki fiyatlara, yani tüketiciye yansımasını yeni sezonla birlikte görmeye başlayacağız. Enflasyonla mücadeleyi de olumsuz etkileyen sorunun çözümü için çağrımızı buradan bir kez daha yinelemek istiyorum. Perakendeciler olarak biz pamuk ipliği ve petrokimya başta olmak üzere imalat için gerekli ham maddelerin ithalatında uygulanan ek vergilerin geçici süreyle sıfırlanmasını istiyoruz” ifadelerinde bulundu.
     Tedarik zincirindeki değişimin etkisi ile son aylarda Türkiye’de tüm sektörlere yoğun bir sipariş talebi olduğunu hatırlatan Öncel, ham madde maliyetlerinde kolaylık sağlanması halinde mevcut durumun uzun soluklu bir fırsata dönüştürülebileceğini de sözlerine ekledi.


+ Benzer Haberler
» İZSU’nun 3 milyar 800 milyon liralık 2022 bütçesi kabul edildi
» Rakamlar riskli seviyelerin devam ettiğini gösteriyor
» 3. çeyrekte %7,4 büyüdük
» Sanayici 5 başlıkta destek isteği
» Ham çelik üretimi ekimde %8 arttı
» İşçi konfederasyonlarından asgari ücrete ortak talep
» HSK, yeni ihtisas mahkemelerini belirledi
» Eczane ve ecza depolarında denetim sürüyor
» HÜFE ekimde yüzde 3,4 arttı
» TCMB ile Türkmenistan MB mutabakat zaptı imzaladı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 01.12.2021
  Ticaret 30.11.2021
  Ticaret 29.11.2021
  Ticaret 27.11.2021
  Ticaret 26.11.2021
  Ticaret 25.11.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni